Uudis

Uus otsimootor leiab Eesti kohta arhiivide sügavusest imelisi materjale, vaata galeriid

modell.png

Tänasest on Eestis avatud uus otsimootor ja portaal E-varamu, mis lühidalt öeldes võimaldab ühest kohast otsidakorraga raamatukogudest, muuseumidest ja arhiividest. Kui see esialgu võib tunduda igav, siis tegelikkuses on E-varamu täielik kullaauk, kust leiab Eesti elu kohta selliseid materjale, mida mujalt internetist on võimatu leida.

E-varamu näolon tegemist erinevaid andmebaase integreeriva, kaasaegsel otsimootoril põhineva portaaliga, mille ambitsioon on teha ühest kohast otsitavaks ja leitavaks kogu see vaimuvara, mida Eestis kogutakse ja säilitatakse digitaalselt.

Praegu on portaalil 11 partnerit. Nende hulgas on Tartu Ülikooli raamatukogu, Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu, Eesti Kirjandusmuuseum, Rahvusraamatukogu, Rahvusarhiiv ja Tallinna Ülikooli Akadeemiline raamatukogu.

E-varamusse on liidestatud ka e-kataloog ESTER, artiklite andmebaas ISE, muuseumide infosüsteem MuIS. Hetkel leiab portaalist rohkem kui 11 miljonit objekti. E-varamu portaal on eskaleeritav ja sellega saab liita järjest kasvavaid andmebaase. Loomulikult leiab portaalist ka kõikide partner-raamatukogude ja arhiivide digitaalsed kogud.

Meie vaatasime E-varamus veidi ringi ning kaevasime sealt välja hulga lahedaid nostalgilisi pilte Eesti elu kohta. Samas on meie toimetuse fantaasia kindlasti kõigi lugejate omaga võrreldes piiratud, nii et kui te ise sealt midagi lahedat leiate, pange julgelt siia kommentaaridesse või meie Facebooki-lehele üles teistelegi vaatamiseks.

Meie leiud on siin:

Ettevõtte Viru Rand töötaja arvuti taga.Autor: Eelmets, Jaak.Muuseumikogu: Tartumaa Muuseumi fotokogu.Muuseum: Eesti Rahva Muuseum

Modell Katrin Kaasik reklaamimas porgandimahla.Muuseumikogu: Tartumaa Muuseumi fotokogu.Muuseum: Eesti Rahva Muuseum

"Mercedes Pärn on kodus hea perenaine".Autor: Salmre, Viktor.Muuseumikogu: Tartumaa Muuseumi fotokogu.Muuseum: Eesti Rahva Muuseum.Dateering: 1966 – 1966.

Sünnipäev kohvikus.Muuseumikogu: fotokogu.Muuseum: Järvamaa Muuseum.

Armastatud telefoni ärasaatmine (Nokia matused). Diptühhon.Autor: Vulla, Kaarel.Muuseumikogu: maalikogu.Muuseum: Eesti Kunstimuuseum.

Rakvere Kultuurimaja ansambel.Muuseumikogu: fotokogu.Muuseum: Virumaa Muuseumid SA. (Leidke pildilt vähemalt üks tuntud muusik.)

Šokolaadipaber. Magus šokolaad Tsirkus. 1973.Muuseumikogu: ajaloolised esemed.Muuseum: Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid SA.

Tramm Tartu maanteel.Autor: Teetlaus, Hans.Muuseumikogu: Tartumaa Muuseumi fotokogu.Muuseum: Eesti Rahva Muuseum.

Etikett "Naturaalvein Võhu".Autor: tundmatu.Muuseumikogu: graafilise disaini kogu..Muuseum: Eesti Kunstimuuseum.Dateering: 1960 – 1979.

Märk Tehas "Tesla".Muuseumikogu: faleristikakogu.Muuseum: Narva Muuseum.

Mobiiltelefon Alcatel.Muuseumikogu: Eesti ala etnograafilised esemed.Muuseum: Eesti Rahva Muuseum.

Kuivastu-Kuressaare liinibuss seismas, ees bussijuht.Muuseumikogu: fotod.Muuseum: Saaremaa Muuseum.

16.07.1990 sõitis " Lääne Kaluri " varietee Hankosse (Soome):proovil Juulis 1990.Muuseumikogu: fotokogu.Muuseum: Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid SA.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.