Uudis

Uus pahavara vilgutab arvuti LED tulukesega andmeid akna taga hõljuvale droonile

Maailmas on üsna palju arvuteid, mis on nn õhutihedalt suletud. See tähendab, et arvuti ei suhtle aktiivselt internetiga ja seega ei saa seda ka üle interneti rünnata. Iisraeli Ben-Gurioni ülikooli teadlased on aga leiutanud veel ühe viisi paljudest, kuidas säärastest arvutitest andmeid kätte saada. Lihtsalt vilgutades arvuti LED-tulukest.

Tavaliselt vilguvad arvutikorpuse LED-tuled tihti, näiteks kui mõni programm kõvakettalt andmeid loeb või kirjutab. Seega ei ole vilkuv lambike arvutil kellegi jaoks mitte mingi üllatus ja tavaliselt ei panda seda tähelegi.

LEDi võib vilkuma panna aga arvutis leiduv pahavara, mis võis sinna jõuda näiteks kinnimakstud töötaja poolt laetud USB pulgalt. Wired kirjutab, et pahavara paneb arvuti LED tuledega signaliseerima näiteks mõnd krüpteerimisvõtit. Vilgutused võib kinni püüda akna taga hõljuva drooniga või teleskoobiga vastasmaja katuselt.

LEDi vilgutamine on efektiivne lahendus, kuna võimaldab edastada rohkem andmeid kiiremini. Kui varasemalt on katsetatud säärast andmete edastamist muutes arvuti ventilaatorite pöörlemiskiirust ning edastades läbi selle helisignaale, siis LEDi vilkumine on nii kiire, et andmete edastamine on hulga hõlpsam.

Teadlased avastasid, et andmeid on võimalik edasi vilgutada kuni 4000 bitti sekundis, ehk umbes megabait poole tunni jooksul. See on aga piisav, et edastada mõni krüpteerimisvõti või salasõna mõne sekundiga. Viirus võib isegi andmeid edastada korduva silmusena, nii et kaameraga akna taga hõljuv droon või pikksilmaga jälgija saab olla kindel, et andmed kaotsi ei lähe.

Ben-Gurioni ülikooli teadlased pakuvad välja ka mitu lahendust, kuidas sääraseid probleeme vältida. Üks võimalus on asetada arvutid lihtsalt akendest kaugemale, või paigutada maja akendele spetsiaalne kile,mis valgust välja ei lase. Samas on kõige lollikindlam lahendus teha samuti nagu veebikaameraga – lihtsalt kõik led tulukesed kinni teipida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.