Uus süsiniknanotorudest valmistatud materjal on oluliselt tugevam kui kevlarist ja süsinikkiust alternatiivid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
nanotube.jpg

Süsiniknanotorud on materjali teadlastele kaua aega huvi pakkunud, kuna need on erakordselt tugevad ja venivad. Nende tunnuste järgi on tegu kõige tugevama seni avastatud materjaliga. Kui teadlased on üritanud süsiniknanotorudest aga laialdaselt kasutatavat kilet teha, ei ole seda teoreetiliselt võimalikku suurt tugevust veel peaktikas saavutatud. Nüüd on aga Hiina teadlased leidnud viisi valmistada kile, mis on kuni viis korda tugevam, kui varem loodud variandid.

Seni on süsiniknanotorudest kile loomiseks piserdatud või filtreeritud nanotorusid mingile pinnale. Need meetodid kasutavad aga lühikesi nanotorusid, mis ei joondu pinnal õigesti. Seetõttu jääb lõplik materjal üsna nõrk. Ida Hiina teaduse ja tehnoloogia ülikooli professori Jian Nong Wangi juhitud rühm suutis leida aga uue lahenduse, mis loob väga tihedalt pakitud ja paralleelselt joondatud nanotorudega kile.

Protsess sarnaneb klaasipuhumisele. 50 mm pikkune toru paigutatakse ahju, mille temperatuur on 1130-1150 kraadi. Läbi selle juhitakse lämmastikgaasi, millesse süstitakse etanooli ja natukene ferrotseeni ning tiofeeni, mis aitavad protsessi kiirendada.

Toru seintele tekkib süsiniknanotorudest silinder, mis lämmastiku jõul ühest otsast väljub. Väljuv silinder kogutakse seejärel väga tihedalt trumlile, mille pöörlemine vormibki kile. See pressitakse lõpuks veel kahe rulli vahel kokku.

Uus materjal on oluliselt tugevam kui enamik laialdaselt kasutusel olevatest kevlarist ja süsinikkiust tehtud kiled. Lisaks on see ka neli korda venivam kui süsinikkiust alternatiivid. Materjali teeb huvitavaks veel fakt, et see juhib elektrit. Seetõttu võib süsiniknanotorudest kile professor Wangi sõnul leida palju kasutust näiteks kantavates elektroonikaseadetes ja tehismusklites.

Foto: Geoff Hutchison/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.