Uudis

Uus tehnoloogiaidee toob graafika pimedateni

braille.png

Häälega saadav tagasiside on see, mis võimaldab nägemispuudega inimestel kasutada nutitelefone ning tahvelarvuteid. Kuid kõnesüntesaatorid ning ekraanilugejad ei anna edasi kogu infot. Näiteks jääb pimedatel täielikult saamata info visuaalsete kujutiste kohta ekraanil.

Michigani Ülikooli teadlased arendavad süsteemi, kus graafilist kujutist tähistavad punktid või tekstina kuvatav punktkiri muudetakse reljeefseks vedeliku või õhuga täituvate mullikeste abil, mis lükkavad üles punktikesi, mida on seejärel võimalik sõrmedega lugeda. Nii peaks olema nägemispuudega kasutajal võimalik saada aimu ekraanil olevatest tabelitest, graafikutest ja kujutistestvõi isegi tekstist, mida on võimalik punktkirjas kuvada.

Säärase arenduse juures on oluline hind. Michigani Ülikoolis valmiv süsteem on kümneid kordi odavam praegustestlahendustest. Mitmerealisedmootoritega töötavad punktkirjakuvarid maksavad kümneid tuhandeid eurosidning enamik pimedatest kasutab üherealisi seadmeid, millel graafika kujutamine on võimatu.

Mullikesteltöötav ekraan maksaks kõigest umbes tuhat dollarit ning sel oleks võimalik kuvada korraga terve lehekülje või ekraanitäie jagu infot.

https://www.youtube.com/embed/0fIg4rI4cDw?feature=oembed
Foto: Kaader videost / Michigan University

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.