Uudis

Vaata, millisena kujutab riik ette abiellumist, lapse saamist ja pensionile jäämist e-teenusena

Pensioni e-teenus annaks detailse ülevaate kõigist pensionisammastest.Foto: Kuvatõmmis

Kui seni on pidanud abielu registreerimiseks külastama perekonnaseisuametit või notarit, siis juba paari aasta pärast on võimalik, et protsessi algatamiseks piisab e-teenuse kasutamisest. Riigil on valminud prototüüp, mis näitab ära, millisena võiks abiellumine tulevikus välja näha.

Prototüüpides on näha, millisena kujutab riik ette, kuidas hakkab abielu registreerimine tulevikus välja nägema. Eeldatava ajakava kohaselt valmib esimene sündmusteenus 2022. aasta esimeses kvartalis. Lõpparuande koostajad tõdevad, et ajakava puhul on arvestatud vajalike formaalsuste täitmise ja saavutamisega ehk on võimalik, et teenus valmib isegi varem.

Kõike kirjeldatut ei hakata koos arendama vaid esialgu valitakse välja üks konkreetne sündmusteenus, millest valmib kontseptsiooni tõestus ning kui see toimib algab töö järgmiste sündmusteenuste kallal.

Enne avalduse esitamist tutvustatakse kodanikule kõiki abieluga kaasnevaid tahke ehk varasuhte küsimust, erinevaid seaduseid, nime muutmist ning ka dokumentide vahetamist. Just dokumentide vahetamine on asi, mida riik näeb, et saab nii-öelda e-abiellumise puhul senisest kordades mugavamaks ning lihtsamaks teha.

Esimene sündmusteenus peaks valmima ülejärgmisel aastal

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) juurde loodud avalike teenuste nõukogul (ATN) valmis vahetult enne jaanipäeva sündmusteenuste analüüsi lõppraport, kus uuriti, kas ja kuidas saab riik erinevaid teenuseid digitaalsemaks teha.

ATNi analüüsidest on Geenius ka varasemalt kirjutanud, kuid lõppraport sisaldab viiest teenusest, abiellumine, kaitseväekohustuse täitmine, lapse saamine, lähedase surmaga tegelemine ja pensionile jäämine, detailseid prototüüpe.

Lapse saamist kujutava prototüübiga saab lähemalt tutvuda siin.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.