Vaata näidet: Elisa hoiatab liikvel olevate õngitsussõnumite eest

Elisa hoiatab õngitsussõnumite eest.Foto: Shutterstock

Elisa hoiatab liikvel olevate õngitsussõnumite eest ning soovitab inimestel olla eriliselt tähelepanelikud. Liikvel olevates õngitsussõnumites kutsutakse inimesi uuendama postisaadetise või Netflixi konto andmeid. 

Elisa infoturbejuhi Mai Krafti sõnul on petusõnumi saatjate eesmärgiks kätte saada klientide isiklikud andmed. „Täna liikvel olevate õngitsussõnumite kaudu üritatakse ligi pääseda kliendi isiku- ja pangakaardi või Netflixi konto andmetele,“ lisas ta. 

Krafti sõnul ei küsi ükski pank ega teenusepakkuja isiklikke andmeid SMS-i teel ning sõnumite kaudu tehtavad õngitsuskampaaniad on eriti aktiivseks muutunud viimase paari aasta jooksul. Varem jõudsid klientideni enim spämm-kõned ja libaloosimängud.

„Eriti palju SMS-õngitsuskampaaniaid oleme tuvastanud selle aasta maikuu algusest ning hetkel on käimas uus ja suurem laine,“ märkis Kraft. Klientidele tulevad sõnumid erinevatelt saatjatelt, nagu “alert”, “info”, “kaja”, “8943”.

Kraft tõi välja, et SMS-õngitsuskampaaniatele reageerib Elisa ka ise ning seda juhul, kui ettevõte saab klientidelt teavituse, et kahtlased SMS-id on liikvel.

„Nendel juhul kontrollime, kui paljudele Elisa klientidele sõnumeid saadetakse ning tuvastame, millise ühenduse kaudu need Elisa võrku tulevad. Õngitsuskampaania tuvastamisel teavitame sellest koheselt Elisa SMS-partnerit või teist operaatorit ning palume õngitsussõnumite saatmise blokeerida. Kohale toimetamata õngitsussõnumid kustutatakse,“ rääkis Kraft.

„Kahjuks tuleb tõdeda, et ainuüksi sõnumi saatjate blokeerimine tulemust ei anna, sest petturid võtavad kasutusele uusi saatja aadresse ning leiavad uusi kanaleid, mille kaudu õngitsussõnumeid klientidele kohale toimetada,“ lisas ta. 

Elisa palub klientidel õngitsussõnumitest teada anda meiliaadressil security@elisa.ee. Teavituses palub ettevõte klientidel edastada pilt sõnumist, mille pealt on näha saatja aadress ning ka number, millele on sõnum saadetud. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.