Vähemalt üks pank on Mobiil-ID katkestuste tõttu SK-le leppetrahvi esitanud

Digiallkirja andmine Mobiil-ID vahendusel DigiDoci tarkvarasFoto: Mihkel Maripuu/Scanpix

Vähemalt üks Eestis tegutsevatest pankadest on SK ID Solutions AS-ile (SK) Mobiil-ID katkestuste tõttu leppetrahvi esitanud. Trahvi esitamise aluseks on SK ja e-teenuste osutajate vahel sõlmitud leping.

Lepingust tulenevalt on SK määranud katkestuste maksimaalse ajalise kestuse, mida nad eelmisel aastal korduvalt ületasid. Kuigi katkestused ei ole SK-le toonud kaela rahalist trahvi riigi poolt on selle esitamise võimalust kasutanud LHV pank.

LHV jätab trahvisumma saladuseks

Eelmise aasta septembri lõpuks oli Mobiil-ID töös esinenud kolm mitteplaanilist katkestust, mille kestus ületas tööpäevadel maksimaalset 45 minutit. Just sellise kestuse on SK toonud välja e-teenuste osutajatega sõlmitud lepingus. Viimane 2019. aasta Mobiil-ID katkestus leidis aset 16. detsembril, mis kestis pea kaks tundi ehk taaskord ületas maksimaalset kestust.

Lepingu kohaselt on e-teenuste osutajatel kestuse ületanud katkestuste korral võimalus kolmekümne päeva jooksul SK-le leppetrahv esitada. Tööpäeval esinenud katkestuse trahvi suuruseks on kehtestatud 1% lepingu tasust minutis ning tööpäevade välisel ajal 10% lepingu tasust tunnis.

Kuid sellega käib kaasas ka klausel, et ühe kuu eest esitatud leppetrahvide summa ei tohi ületada ühe kalendrikuu tasu, mida e-teenuse osutaja SK-le Mobiil-ID kasutamise eest maksab.

Geenius küsis kuuelt suurimalt Eestis tegutseva panga esindajalt, kas nad on lepingust tulenevat leppetrahvi esitamise võimalust kasutanud. Vastuste kohaselt on ainsana leppetrahvi võimalust kasutanud LHV.

“SK-ga on LHV-l üldiselt hea konstruktiivne koostöö. Kahjuks tuleb katkestusi ette ja SK on meile ka leppetrahvi tasunud,” ütles LHV kommunikatsioonijuht Priit Rum.

Rum ei soovinud summat ega konkreetseid juhtumeid põhjalikumalt kommenteerida.

Kui palju LHV SK-le Mobiil-ID kasutamise eest maksab ei ole teada. Suure tõenäosusega teevad LHV kliendid Mobiil-ID vahendusel kokku üle 750 000 päringu kuus, mis tähendab, et LHV ja SK vahel on sõlmitud personaalpakett ehk avalikku hinnakirja ei saa antud juhul aluseks võtta.

Pangad on kidakeelsed

SEB, Swedbanki ja Luminori pankade esindajad ütlesid ühel või teisel moel, et nemad lepingulisi suhteid avalikult ei kommenteeri ehk ei ütle, kas nad on SK-le leppetrahvi esitamise võimalust kasutanud.

Võrdluseks Coopi kommunikatsioonijuht Martin Miido ja Inbanki turundusjuht Kristi Kamp kinnitasid, et nemad ei ole leppetrahve esitanud.

Leppetrahvide esitamist kinnitas ka SK äriarendusjuht Liisa Lukin, kuid temagi ei toonud välja konkreetseid klientide, kes on trahvi esitanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.