Uudis

Vali müra andmekeskuses rikkus kõvakettad ja halvas panga töö

47rs160701b194.jpg

Rumeenias tegutseva ING panga peamine andmekeskus lõpetas nädalavahetusel töö, kui seal läbi viidud tuletõrjesüsteemi testi käigus hävines kümneid kõvakettaid. Põhjus ketaste hävinemiseks on aga ootamatu.

Nimelt hävitas kõvakettad vali müra, mille põhjustas tulekustutussüsteemist suure rõhu alt väljuv gaas. Kümned hävinenud kettad tähendasid, et panga kliendid ei saanud teha kaardimakseid ega kasutada ka internetipanka kümne tunni vältel, mis kulus varukoopiaid sisaldanud andmekeskuse kasutuselevõtuks.

Andmekeskused kasutavad tulekustutussüsteemis erinevaid gaase just seetõttu, et need ei kahjusta kõvakettaid ning vähendavad reguleeritud andmekeskuse temperatuuri vaid natuke. Silindrites hoitav gaas lastakse sealt välja läbi avade, mis on paigutatud laiali üle andmekeskuse. Kuna ING panga andmekeskuses olnud gaas oli tavalisest suurema rõhu all, tekitas see väljudes valju, auruvedurile sarnast sisinat.

Helitugevust mõõtnud tehnikute sõnul oliületas heli nende mõõtmisseadmete maksimumi, ulatudes lausa 130 detsibellini. See on umbes sama vali, kui kuulata täistuuridel startivat sõjalennukit 50 meetri kauguselt. Aga heli levib läbiõhumolekulide väristamise. Õhumolekulid omakorda väristasid kõvaketta korpuseid, need omakorda tundlikke ketaste lugemis- ja kirjutamispäid, mis rikkus kõvakettad täielikult.

Valju müra poolt tekitatavad kõvakettakahjustused on suhteliselt vähe uuritud ala.IBMi teadlaste sõnul on põhjus selles, et uuemad kõvakettad ei talu rohkem kui 1/1000 000 tolli suurustkõrvalekaldumist kõvaketta andmerajast. Vanematel kõvaketastel olid andmerajad rohkem lahus, sest nad säilitasid vähem andmeid. Sama on öelnud ka Siemens, mille teadlasedväidavad, et kõvaketas võib kahjustada saada juba 110-detsibellise helitugevuse juures.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.