Uudis

Välisluureamet ei soovi Eesti olulistesse süsteemidesse Hiina kommunistliku partei kontrollitavat tehnoloogiat

Huawei logo.Foto: Shutterstock

Välisluureamet leiab värskes aastaraportis, et kuigi Huawei on korduvalt väitnud, et neid ei saa seostada Hiina kommunistliku parteiga, siis käsuahel viitab just sellele, et seos on vägagi otsene. 

Ameti sõnul näeb ahel välja järgnev – Huaweid juhib ametiühingu nõukogu, mis omakorda kuulub Ülehiinalisse Ametiühingute Föderatsiooni, mille juhiks on just kommunistliku partei parteisekretär. Tagatipuks on praegune parteisekretär Hiina parlamendi aseesimees. 

Ameti sõnul tahavad hiinlased GPSi asendada oma loodud süsteemiga

Raportit tutvustades ütles välisluureameti peadirektor Mikk Marran, et Hiinal on ambitsioon teha teised riigid endast tehnoloogiliselt sõltuvaks. Raportis endas leitakse, et Hiina ambitsioonikas plaan saada maailma tehnoloogialiidriks kätkeb suuri julgeolekuohte. 

Raportis ei ole ei otseselt kordagi öeldud, et Huawei loodud riist- ja tarkvara peaks hoidma Eesti sidevõrkudest eemal, küll aga andis peadirektor sellest kaudselt mõista täna ajakirjanikele peetud briifil. 

“Meie seisukoht on, et sõltuvus Hiina tehnoloogiast on potentsiaalseks ohuks Eesti julgeolekule. Mida vähem on Hiina kommunistliku partei poolt kontrollitavat tehnoloogiat Eesti olulistes süsteemides, seda parem,” ütles Marran. 

Ameti sõnul on Hiina riigi jaoks kindel strateegiline eesmärk tekitada maailmas Hiina tehnoloogiast sõltuvus. Näitena tuuakse välja seni laialdalselt kasutatud navigatsioonisüsteemi GPSi asendamine hiinlaste loodud analoogiga Beidou.

“Hiina meedia ja analüütikud ei ole varjanud, et kaugem eesmärk on panna kogu Hiina tehno- loogia tööle Hiinas loodud Beidou na- vigatsioonisüsteemis ning eksportida Beidou süsteem “Ühe vööndi, ühe tee” algatusega ühinenud riikidesse. Teisisõnu ehitab Hiina üles autonoomset globaalset ökosüsteemi, kus asjade interneti, tehisintellekti, pilveteenuste ja ülikiire interneti (täna 5G, tulevikus 6G) ajastul mängivad keskset rolli Hiina tehnoloogia integreeritud lahendused,” seisab raportis.

Raporti kohaselt tahab Hiina kogu maailmast andekaid inimesi üle osta, meelitada neid Hiinasse või neisse investeerida, selleks et pääseda ligi teadmistele, millest Hiinal on vajaka. 

Välisluureamet on üks neid asutusi, mille otsustada on, kas Eestis saab 5G sidevõrkudes kasutada Huawei riist- ja tarkvara. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.