Uudis

Valitsus toetab viimase miili ühenduste rajamist ja liitumist 15 miljoni euroga

Lootust on, et kiire internet jõuab ka maale.Foto: Scanpix/Elmo Riig/Sakala

Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem allkirjastas nn „viimase miili“ meetmete määrused, millega toetatakse kiire interneti püsiühenduse rajamist maapiirkondadesse ning sellega liitumist. Täiendavad 15 miljonit eurot internetiühenduste arendamiseks eraldas valitsus COVID-19 lisaeelarvega.

Toetus kaheks erinevaks meetmeks. Üks on mõeldud sideettevõtjatele investeeringutoetusena kiire interneti juurdepääsuvõrgu ehitamiseks, siis teine on sotsiaalne meede, millega toetatakse tarbijaid püsiühendusega liitumisel ning vajadusel seadmete ostmisel, et kiire internet juurdepääsuvõrgust ka inimesele tuppa jõuaks.

Viimati toetas valitsus kiire interneti juurdepääsuvõrgu rajamist 2018. aastal 20 miljoni euroga. Selle projekti elluviimine kestab aastani 2023 ja selle tulemusel saab maapiirkondades valguskaabliga liitumise võimaluse 40 016 majapidamist.

“Hinnanguliselt on Eestis veel ligi 65 000 aastaringses kasutuses olevat aadressi, kus puudub vähemalt kiiret internetiühendust võimaldav võrk ja seetõttu peame sellesse valdkonda jätkuvalt investeerima,” tõdes Siem.

Täiendavad vahendid suunatakse mõlema meetme puhul kindlatesse sihtpiirkondadesse, ehk nii-öelda valgetele aladele, kus täna kiire internetiühenduse saadavust pole ega lähiajal muidu ei tuleks. “Valged alad selgitasime välja avaliku konsultatsiooni käigus ja eesmärk on luua liitumise võimalus võimalikult paljudele peredele ja ettevõtetele,” ütles minister.

Esimese meetme maht on 6 miljonit eurot ning sellest antakse sideettevõtjatele investeeringutoetust järgmise põlvkonna elektroonilise side juurdepääsuvõrgu ehitamiseks, mis võimaldaks võimalikult paljudel sihtpiirkondades asuvatel lõppkasutajatel ülikiire ehk vähemalt 100 mbit/s kiirusega ühenduse kasutamist.

Toetuse andmiseks korraldab tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet avaliku konkursi, millega leitakse toetuse saajad, kel tuleb hiljemalt 2021. aasta 31. oktoobriks luua juurdepääsuvõrguga liitumise võimalus võimalikult paljudele valgel alal paiknevatele aadressidele. “Hinnanguliselt aitab see täiendav 6 miljonit eurot luua liitumise võimaluse ligi kümnele tuhandele aadressile, mis praegu 2018. aastal alustatud projektist välja jäävad,” märkis Siem.

Teine meede koos 9 miljoni euroga on suunatud lõpptarbijatele kiiret ühendust (vähemalt 30 mbit/s) võimaldavate kaabel- või traadita püsiühendusvõrkudega liitumisega seotud kulude hüvitamiseks. Toetuse suurus on maksimaalselt 300 eurot ühe juurdepääsuvõrgu lõpp-punkti kohta.

Selle eest on lubatud osta ja paigaldada terminalseadmeid või lõppkasutaja siderajatisi, aga ka ehitada välja liin juurdepääsuvõrgu ja inimese kodu vahel. Toetust annab TTJA avatud taotlusvoorude kaudu lõppkasutajatele. TTJA teavitab taotluste vastuvõtmise algusest nii enda veebilehel kui ka meedia kaudu. Taotlusi võetakse vastu kuni 30. novembrini 2020. Inimene võib toetuse taotluse teha TTJA-le ise, aga võib selleks volitada ka sideettevõtjat, kes avalduse tema eest teeb.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.