Uudis

Valitsus toetas robotliikurite lubamist tänavatele

Eesti idufirma Starship Technologies kullerrobot koos emalaevaga maailma suurimal tehnikamessil CES. Foto: Ronald Liive

Tänasel istungil toetas valitsus liiklusseaduse muudatus eelnõud, mis kehtestab robotliikuri definitsiooni ja selle liiklemise nõuded. Eelnõu algatas Riigikogu majanduskomisjon

Peaministri ülesandeid täitev tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles tänasel valitsuse pressikonverentsil, et valitsus toetas eelnõud palavalt.

“Uuendusliku väikeriigina peame me mitte lihtsalt tehnoloogilise muudatusega kaasas käima vaid olema eestvedajad. See on esimene samm selles suunas, kus liiklusseaduse muudatuse kohaselt on õigus robotliikuritel sõita kõnniteedel, jalgteedel või jalgrattateedel oma kindlatel piirangutel,” sõnas Ossinovski.

Robotliikur on kuni 6 km/h kiirusega peamiselt kõnniteel sõitev ja vähemalt osaliselt automaatselt liikuv sõiduk, mis saab ümbritseva keskkonna kohta teavet eri seadmetelt. Liikur peab olema suuteline sõitma osaliselt või täielikult juhi vahetu kontrollita. Tema kõrgus ei tohi ületada ühte meetrit, pikkus tohib olla kuni 1,2 meetrit, laius kuni 80 cm ja mass kuni 50 kg. Ees ja külgedel peab robotil olema valge ja taga punane helkur, pimedal ajal peab ees põlema valge ja taga punane tuli.

Robotliikuri kasutaja peab olema vähemalt 18-aastane Eesti elanik, liikuri kasutamiseks vajalike oskustega ning kaine. Robotliikuri kasutajal on kohustus teha vastutuskindlustus. Kasutaja tuvastamiseks peab robotliikur olema varustatud selgelt loetava identifitseerimisnumbri, kasutaja nime ja telefoninumbriga.

Robotliikur kasutab liikumiseks kõnniteed, jalgteed ning jalgratta- ja jalgteed. Sõidutee ületamine toimub robotliikuri poolt jalakäijale sõidutee ületamiseks ettenähtud kohtades.

Praegu vastaks robotliikuri definitsioonile Eesti ettevõtte Starship Technologies OÜ poolt arendatav pakirobot.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium teeb valitsusele ettepaneku eelnõu toetada.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.