Uudis

Valitsuse julgeolekukomisjon avaldab sügisel oma ettepaneku Huawei ja 5G osas

Foto: AFP/Scanpix

Minister Kert Kingo kokku kutsutud IKT seadmete usaldamise poliitika moodustamise töörühm on valitsuse julgeolekukomisjonile tutvustanud 5G-d puudutavaid ettepanekuid.

Tänavu sügisel planeerib julgeolekukomisjon valitsusele esitleda ettepanekut 5G võrkude turvalisuse tagamiseks riigi julgeoleku eesmärgil. Ainus teadaolev 5G turvalisust puudutav küsimus keskendub Hiina tehnikahiiule Huawei.

Postimehele teadaolevalt keelatakse Eestis 5G võrke luua Huawei seadmetega.

Kuigi tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA) ootab majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) otsust, kas Eestis tohib 5G võrke luua Huawei seadmetega mõjutaks see Eestis potentsiaalselt vaid üht sideoperaatorit.

Huawei ei ole valitsuse otsusega rahul ning leiab, et nende keelustamine Eestis ei aita 5G võrke turvalisemaks teha

Julgeolekukomisjon töötab 5G osas välja õiguslikku lahendust

Tänavu juunis arutati vabariigi valitsuse julgeolekukomisjonis esimest korda 5G-d puudutavaid küsimusi. Komisjoni arutelude sisu küll avalikult ei kommenteerita, kuid valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver kinnitas Geeniusele, et hetkel töötatakse välja sobivat õiguslikku lahendust 5G võrkude turvalisuse tagamiseks riigi julgeoleku eesmärgil.

Ajend 5G küsimuse aruteluks tuleneb tema sõnul sellest, et 5G võrkude turvalisus on Eesti jaoks strateegiline küsimus ja otseselt seotud riigi julgeolekuga.

Komisjonile on ettepanekuid teinud ka MKMi all töötav IKT seadmete töörühm, mis on tänaseks koos käinud 13 korda. Kuna töörühm puudutab riskianalüüse ja turvameetmeid on selle sisu salastatud.

MKMi avalike suhete nõuniku Laura Laasteri kinnitusel on Huawei töörühmas teemaks olnud, sest selle ettevõtte globaalne usaldusväärsus on olnud küsimärgi all.

TTJA kommunikatsioonieksperdi Anne-Mai Helemäe kinnitusel puudub hetkel Eestis regulatsioon, millega saaks piirata ühe konkreetse tootja seadmete kasutust mobiilsidevõrkude ehitamisel. Helemäe sõnul ootabki amet praegu MKMi töörühma väljundit ning regulatsiooni kehtestamist.

Huawei piirang mõjutaks tõenäoliselt vaid Elisat

Isegi kui valitsus teeb otsuse, et Eestis ei tohi 5G võrkude puhul kasutada Huawei toodetud seadmeid, siis see suure tõenäosusega mõjutaks vaid Elisat.

Tele2 pressiesindaja Hans Saarvelt ütles Geeniusele väga otsekoheselt välja, et nemad on Nokia võrguseadmetega rahul ning 5G osas ei plaani Huawei seadmeid kasutada.

Analoogse vastuse andis ka Telia esindaja Raigo Neudorf, kuid Telia ehitab enda 5G võrgu üles Ericssoni toodetud seadmetega.

Kuigi 5G sageduste oksjon on Eestis takerdunud kohtuvaidlusesse, mis on põhjustatud oksjonil osalenud Levikomi kaebuse tõttu, on nemadki tegevjuhi Peep Põldsammi kinnitusel Huawei kasutamise juba välistanud.

Ainus sideoperaator, mis kasutab Huawei seadmeid on Elisa. 5G võrgu loomiseks Eestis ja Soomes võttis Elisa mullu detsembris 100 miljonit eurot laenu, millega on tänaseks võrk Soomes ka juba käivitatud. Elisa pressiesindaja Taavi Tederi kinnitusel on Elisa Soome 5G võrk ehitatud üles Nokia, Ericssoni ja Huawei seadmetele.

Tederi sõnul kasutab Elisa kontsern parima lahenduse saamiseks Eestis ja Soomes ühishankeid, mis teoreetiliselt võib tähendada, et Elisa võib ka Eestis võtta 5G puhul kasutusele Huawei seadmed.

Samas lähtub pressiesindaja sõnul Elisa seadmete hankimisel eelkõige turvalisusest ja lahendustest, mis pakuvad parimat kliendikogemust.

Huawei ei ole valitsuse otsusega rahul

Seoses Postimehes ilmunud artikliga edastas Huaweid Eestis kommunikatsiooni alal nõustav kommunikatsioonibüroo Optimist Public ajakirjanikele pöördumise, milles mõistab hukka katsed küberturvalisust politiseerida.

Pöördumises tuuakse välja, et ühe riigi või tootja kõrvale tõrjumine 5G tehnoloogiate kasutuselevõtul ei muuda 5G võrke turvalisemaks, vaid nõrgendab Huawei sõnul konkurentsi ja tõstab märgatavalt uue tehnoloogia kasutusele võtmise hinda, mõjutades väga selgelt eeskätt lõpptarbijat.

Kommunikatsioonibüroo rõhutaks pöördumises, et Huawei näol on tegu eraettevõttega, mitte seda ei juhi Hiina kommunistlik võim.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.