Uudis

Valmis sai esmane versioon Eesti e-riigi koodivaramust

Kogu e-riigi avatud kood saab tulevikus olema koodivaramu kaudu kättesaadav ja kasutatav, kui turvakaalutlustel pole põhjust vastupidiseks.Foto: Pixabay

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ja riigi infosüsteemi amet (RIA) said valmis esmase versiooni e-riigi koodivaramust, mis muudab riigile loodud koodi ja tarkvaralahendused vabalt kättesaadavaks ja taaskasutatavaks.

Koodivaramu põhineb avatud tehnoloogiatel ja koodivaramus talletatav kood on kõigile avalik. Kogu e-riigi avatud kood saab tulevikus olema koodivaramu kaudu kättesaadav ja kasutatav, kui turvakaalutlustel pole põhjust vastupidiseks, teatas MKM.

“Tarkvara ja lahenduste jagamine annab ettevõtetele võimalusi uute või edasiarendatud toodete ja teenuste loomiseks, aga aitab kaasa ka e-riigi arengule. Samu lahendusi saab ja peab Eestis senisest oluliselt rohkem valitsemisalade üleselt ja vaheliselt taaskasutama, mitte iga kord ratast uuesti leiutama. See aitab ka arenduskulusid jõukohasemana hoida,” ütles ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Rene Tammist.

Koodivaramu pikem eesmärk on kogukonnast juhinduv e-riigi arendus, mille üheks olulisemaks nurgakiviks on jagatud koodivaramu.

“See toob avaliku ja erasektori üksteisele lähemale, võimaldab suuremat koostööd ja läbipaistvust ning panustamist meie kõigi ühisele huvile – e-riigi jätkusuutlikkuse ja arengu tagamisse,” ütles minister. Riik-kui-platvorm lähenemise olulised elemendid on avaandmete portaali ja koodivaramuga nüüd paigas.

“Oluline on, et tulevikus riigiasutused süsteemselt avaandmete kvaliteeti ja kättesaadavusse panustaksid ning koodi jagaksid,” ütles Tammist.

Koodivaramu puhul on praegu tegemist esmase versiooniga. Koodivaramu teenuse haldusmudel ja tugi on RIA käes ning edasine teekaart on MKM-i ja RIA koostöös planeerimisel.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.