Vandeadvokaat Karmen Turk: Uus “meemiseadus” on liialt autorite majandushuvide poole kaldu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Eero Vabamägi, Postimees, Scanpix Baltics

Euroopa Parlamendi kavandatav uus autoriõiguste direktiiv võib ohustada internetis leviva kasutajate poolt genereeritud sisu ning mille hulka kuuluvad näiteks remix’id ja meemid.

Seetõttu esitasid Wikimedia Eesti kollektiiv ja Internet Society Eesti avaliku arupärimise Eesti positsioonide kohta EL autoriõiguse reformi asjus ning saatsid avaliku kirja Eesti Vabariigi valitsusele, õiguskantslerile, Eesti saadikutele Euroopa Parlamendis ja Euroopa Liidu Nõukogu Eesti esindusele.

Kirjas heidetakse ette, et nõukogu kolmepoolsete läbirääkimiste vooru jaoks pakutav tekstiversioon ei vasta mitmes punktis üldsuse huvidele ega vajadusele ühtlustada digitaalset turgu. Ning kahjuks tuleb tõdeda, et Eesti pole selle protsessi vältel kuidagi oma Euroopa digiühiskonna lipulaeva mainet õigustanud.

Petitsioonid vaid väikeste võitudega

Advokaadibüroo Triniti partner ja vandeadvokaat Karmen Turk nõustub täielikult nende väidetega ning on ise koos Euroopa kolleegidega mitmeid petitsioone esitanud. Paraku senini vaid väikeste võitudega. “Lobi on väga tugev mõlemalt poolt, nii õiguste omajate kui ka tsiviilühiskonna poolt ja akadeemikute poolt,” lausus Turk.

Tema sõnul on autoriõiguste direktiiv üldfilosoofiliselt nii suur küsimus – kuidas tagada traditsioonilisi ärimudeleid, osapoolte õigusi ja vabadusi ning ka interneti olemust.

“See on ka õiguspoliitiline küsimus sellest, kas alati tuleks leida toimepanija või otsime vastutajat nn vahendajate hulgast – nende hulgast, kes hoiavad üleval kogu internetti läbi platvormide ning ühisloome. Minu jaoks õiguspoliitiliste valikute piir läheb sealt, kus inimõiguste standard vastu tuleb ja mina ütlen, et selline direktiiv ületab selle kindlasti,” selgitas vandeadvokaat.

Algoritmid ei suuda rikkumist tuvastada

“Kui me paneme platvormile kohustuse, et tehniliste meetmete (automatiseeritud algoritmide – toim.) kaudu tagatakse see, et autoriõiguseid rikkuvaid teoseid seal ei ole või neid ei lasta üldse üles laadidagi või need viivitamatult eemaldatakse, siis minul tekib väga palju küsimusi. Enamgi veel – jätame nende, eraisikute otsustada, kas ja kuidas saame vaidlustada nende otsuseid ja kas üldse saame teada tehtud otsustest, siis see peaks olema läbimõeldud otsus,” rääkis ta.

Teatud mahus võime vandeadvokaadi sõnul tsiteerida kõike, mida süda lustib ja mis on vabas kasutuses – ükski tehniline meede ei suuda tuvastada, kas nüüd oli motiveeritud mahus tsitaat või autoriõiguste rikkumine.

Täpselt samamoodi ei suudaks tehniline seade tuvastada seda, kui me kasutame satiiri või nalja. Interneti ülesehitus lähtuvalt avatud arhitektuuri põhimõtetest eeldab, et üks isik ei sekku teise isiku tegemistesse ilma põhjuseta.

“Ka autorite õigused vajavad kaitset, kuid see kaitse tuleb tagada selliselt, et see oleks päriselt efektiivne ning austaks kõigi teiste õigusi. Direktiivi tekstis on tehtud palju muudatusi viimase aasta jooksul leidmaks seda tasakaalu kohta. Minu jaoks see direktiivi tekst seda tasakaalu ei leia ning on liigselt kaldu selle poole, et teiste õigusi piiratakse kellegi majandushuvidest, autorite või nende kollektiivse esindamise organisatsiooni tahtest, lähtuvalt,” tõdes Turk.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.