Uudis

Värske euroseadus teeb telerite ja pesumasinate ise parandamise kordades lihtsamaks

Koduelektroonika parandamine muutub lihtsamaks.Foto: Shutterstock

Koduelektroonika läheb aina ehituselt keerulisemaks ja nende parandamine aina vaevalisemaks. Uus EL-i seadus loodab sellele vastu astuda.

Esimesest märtsist kehtima hakkanud Euroopa Liidu seadus nõuab, et elektroonikafirmad peavad varuosasid katkiläinud seadmete parandamiseks tarnima vähemalt 10 aastat pärast ostu.

Reegel kehtib esialgu pesumasinate, kuivatite, föönide ja televiisorite kohta. See tähendab, et kui oled ostnud näiteks Samsungilt teleri, siis peab firma tagama, et varuosad oleks teleri parandamiseks saadaval ka 10 aastat pärast selle soetamist. Nii ei tohiks enam tekkida olukorda, kus katkiläinud teleri parandamine on võimatu juba paar aastat pärast ostu, kuna juppe selle parandamiseks pole enam saadaval.

Samuti nõuab seadus, et uued seadmed tuleksid müüki remondijuhistega, mis peaks teoorias tähendama, et pisivigade korral ei pea iga kord kohe remonditöökotta tormama, vaid saab kodus ise nikerdada.

Ennustatakse, et järgmine loogiline samm oleks sama seaduse laiendamine ka nutitelefonidele, sülearvutitele ja muule väiksemale elektroonikale. Prantsusmaa on selles osas ülejäänud EL-ist sammu võrra ees: riigi seadused nõuavad, et e-poodides oleks nutiseadmete puhul märgitud ühest kümneni hinne, kui lihtne või keeruline seadet parandada on.

Kas ja millisel kujul selline seadus üle liidu nutiseadmetele rakendub, pole hetkel teada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.