Vastu võetud seadus vähendab ettevõtjatel statistikaametile andmete esitamise vajadust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
"Seadusemuudatusega saame üle minna andmete ühekordse küsimise põhimõttele," ütles rahandusminister Toomas Tõniste.Foto: Scanpix

Riigikogu võttis tänasel istungil vastu seaduse, mis võimaldab andmekogudes olevaid andmeid omavahel siduda, osutada paremaid teenuseid, vähendada halduskoormust ning teha juba kogutud andmete alusel riiklikku statistikat.

Muudatuse tulemusena saab statistikaamet andmekogudes olevaid andmeid laialdasemalt ristkasutada ja vähendada andmeesitajate halduskoormust. Üks eesmärk on statistika koostamiseks üha enam kasutusele võtta juba andmekogudes olevaid andmeid ning tagada neile teiste riigiasutuste ligipääs, järgides kõiki vajalikke andmekaitsereegleid.

Mida rohkem kasutatakse juba olemasolevaid andmeid, seda vähem peab rahandusministeeriumi sõnul andmeid täiendavate küsitlustega lisaks küsima. Väheneb dubleerimine, inimestelt ja ettevõtjatelt andmete topelt küsimine ning paraneb otsuste kvaliteet.

Ühekordse küsimise põhimõte

“Seadusemuudatusega saame üle minna andmete ühekordse küsimise põhimõttele võttes laialdasemalt kasutusele riiklikes andmekogudes juba olemasoleva info. See muudatus peaks eriti rõõmustama neid, kes riigireformi ellu viimist toetavad ning soovivad vähendada mitmekordset andmete esitamist ja riigisektoris tegevuste dubleerimist – see samm on nüüd tehtud just nende probleemide lahendamiseks,” ütles rahandusminister Toomas Tõniste pressiteate vahendusel.

“Nii tekib ka andmetest parem ja terviklik ülevaade ning kiirem juurdepääs õigetele andmetele vajakul hetkel,” lisas minister.

Riigiasutused hakkavad paremini andmeid vahetama

Seni seaduses reguleerimata olnud riiklikul tasandil andmehalduse koordineerimise ülesanne antakse statistikaametile kui riigi peamisele andmetega tegelevale kompetentsikeskusele. Seadusesse lisatakse andmejagamisteenus, mis võimaldab statistikaametil suunata riigil olemasolevaid andmeid senisest paremini teiste riigiasutuste kasutusse.

See võimaldab ametil erinevatest andmeallikatest kogutud andmeid omavahel siduda ja koostada valdkonnapõhist andmeanalüüsi ning statistikat. Seda teenust osutab statistikaamet üksnes avaliku sektori siseselt ning teadusasutustele.

Riikliku statistika seaduse ja avaliku teabe seaduse muutmise poolt hääletas 61 riigikogu liiget. Seadus jõustub 1. aprillil 2019. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.