Uudis

Veerand Tallinna koolidest saavad uuel aastal kiired avatud wifi-võrgud

Foto: Liis Treimann/PM/Scanpix

Tallinn on uuendamas koolides pakutavaid wifi-võrke, mille tulemusel saavad uuel aastal veerand pealinna õppeasutustest kiire internetiühenduse, mida saavad kasutada nii õpetajad kui ka õpilased.

Wifi-seadmed jõuavad 15 kooli, kuid kuna nimekirjas võib tulla veel viimase hetke muudatusi, siis nimesid veel ei avaldata. Koolid, kuhu uued wifi-seadmed paigaldatakse, valiti välja põhjaliku kaardistuse alusel, mille abil tuvastati, millised koolid kõige rohkem tuge vajavad.

Linnaasutuste IT-teeninduse büroo juhataja Andres Vider ütles Geeniusele, et kõikides Tallinna koolides on praegu tagatud 1 Gbps välisühenduse kiirus ning seda meil plaanis suurendada ei ole. Kuigi välisühendus on olemas, siis kogu maja katvaid võrke praktiliselt ei ole, lisaks enamik kasutatavaid seadmeid ei võimalda kasutada tänapäevaseid kiiruseid ja ei suuda teenindada soovitud kasutajate hulka.

Hetkel on linna koolid tegelnud wifi pakkumisega iseseisvalt, kuid paljudes koolides on kasutuses vaid paar kodukasutuse jaoks mõeldud seadet. See tähendab, et kasutusekogemus ei ole parim ning ka kvaliteet on ebaühtlane ja võrkude tsentraalne haldamine keerukas. Käimasolev projekt peaks need kitsaskohad tulevaks 5 aastaks lahendama.

Wifi kasutamist reguleerivad koolid ise

Vider ütles, et pakutav wifi on mõeldud nii õpilastele kui ka personalile ehk plaanis on nii avalikud kui piiratud ligipääsuga võrgud. “Plaanime koolidele jätta valiku ehk kui kool ei soovi, siis avaliku võrku igale poole ei tule,” sõnas ta.

Samuti ei ole plaanis piirata koolides pakutavaid wifi kiiruseid üldtasandil. Kiirus sõltub seadme enda võimekusest ning hangitavad tugijaamad tulevad ac-standardile vastavad. “Plaanis on seada kiiruse piirangu isiklike seadmete osas. See osa on meil aga koolidega veel hetkel täpsemalt läbi rääkimata, et milline maksimaalne lubatud ühenduse kiirus isiklike seadmete osas olema saab,” lisas Vider.

Lähiaastatel võetakse ette ka teised koolid

Vider ütles, et wifi projekti läbiviimiseks on põhjuseid mitu, kuid kõige olulisemaks on asjaolu, et koolides kasutatakse õppetöö läbiviimisel järjest rohkem mobiilseid seadmeid.

“Kõikides Tallinna koolides on täna olemas tundide läbiviimiseks mõeldud mobiilsed tahvelarvutite klassid kui ka sülearvutite klassid. Tunde soovitakse sealjuures läbi viia erinevates ruumides,” lausus ta. “Tulevikus näeme, et mobiilsete seadmete kogus suureneb veelgi.”

Teiseks põhjuseks, miks projekti linna poolt läbi viiakse, on Hariduse Infotehnoloogia Sihtasutuse (HITSA) poolt veetav üle-eestiline koolide kohtvõrkude uuendamine, mis Tallinnani ei jõudnud. “Meie lootus on, et programmi järgmises etapis, mis algab 2019 aastal, saavad uuendatud kohtvõrgud (sh. Wi-Fi) ülejäänud Tallinna koolides,” lisas Vider.

Plaanide kohaselt peaks wifi koolidesse jõudma juba tuleva aasta esimese kolme kuu jooksul.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.