Uudis

VIDEO: proovime suurpanga viipemakse kaarti, millega PINi sisestama ei peagi

swedbank_nfc.png

Meeldigu see meile või mitte, kuid peagi on saabumas sügis. Koos veelgi vihmasemate ning külmemate ilmadega saabub Eestisse tänavu koos sügisega ka NFC pangakaartide ajastu. Tõsi, sellele rongile lõi esimesena hääled juba kevadel sisse Pocopay, kuid nüüd on oma vagunitega liitumas suuremadki pangad.

Geeniuse lugejatele ei tule üllatusena, et viipemakse võimalusega pangakaarte hakkavad kohe pakkuma Swedbank, LHV ning Nordea. Nimistust puudub SEB, mille esindajate sõnul hakkavad nad NFC toega pangakaartide pakkumisele mõtlema alles järgmisel aastal.

Esimesel katsel jäi kohv ning kook ostmata

Tänu Swedbanki testprogrammile sai Geenius enda käsutusse ühe NFC pangakaardi juba paar nädalat tagasi. Välimuselt näeb kaart välja nagu iga teine pangakaart, NFC olemasolu reedab vaid üks logo, mis meenutab arvutitel ning nutiseadmetel olevat WiFi ikooni. Sarnast ikoonikest võib märgata kaupmeestel olevatel makseterminalidel. Kuigi selliseid terminale võib silmata mitmetes kauplustes, kohvikutes ning mujalgi, siis ilma spetsiaalse tarkvata ei võta terminal viipemakset vastu.

Vaata videot meie proovimaksest siit:

Testperioodi ajaks viisid Swedbanki tehnikud tarkvaralisse valmidusse 47 makseterminali, mis asusid üle terve Eesti. Esialgu kõik sujuvalt siiski ei läinud,Solarise kaubanduskeskuses asuvas kohvikus ei olnud teenindajad NFC maksetest midagi kuulnud ning reaalne test näitas, et kuigi terminal oliriistvaraliselt sobiv, ei olnud sellel vajaminevat tarkvara.

NFC kaardiga on imelihtne maksta

Teine katse oli juba märksa edukam. Tatari tänaval asuva söögikoha Lantsh omanik ja teenindajad olid NFC pangakaartidega hästi tuttavad. Miks just see söökla nii progressiivne on? Põhjus on väga proosaline:söögikoht asub Swedbanki peamaja taga ning paljud panga töötajad käivad seal lõunastamas.

Makse sooritamine on imelihtne ja kiire, kaardi sisestamise asemel peab selle asetama terminali kohale ning see ongi kõik. NFC makse toimumise eelduseks on vaid see, et tehingu summa ei ületa kümmeteurot. Suurema makse puhul tuleb aga PIN kood sisestada.

Praegune limiit on pandud paika Eestis tegutsevate pankade poolt. Mujal Euroopas on limiit üldjuhul suurem jäädes maksimaalselt 35 euroni. Järgmise aasta suvel kohtuvad pangad uuesti ning arutavad, kas limiiti peaks suurendama või mitte.

Kassiirid ning teenindajad ei ole NFC tulekuks veel valmis

Kaardi testimise vältel silmitsesin enne tehingu vormistamist kauplustes ning kohvikutes olevaid terminale lootuses, et sinna tekib NFC logo. 95 protsendil juhtudest ei saanud ma seda ära oodata,kuna kassiir või teenindaja teatas rõõmsameelselt, et pangakaardiga maksmiseks pean selle ikkagi terminali sisestama. See eluline näide näitab hästi ära, et kaupmehed peavad hakkama personali peagi koolitama.

Kuigi NFC pangakaart on mugav ning sellega maksmine on lapsemäng, jään ootama, et saaksin kaardiga maksta suurte kaupmeeste juures nagu nt Rimi, Selver ja Prisma. Sel nädalal lisab Swedbank NFC maksete toe veel 1200 makseterminalile. Geeniusele teadaolevalt on uuest maksevõimalusest väga huvitatud Rimi ja Kaubamaja Grupp (Selveri ja Kaubamaja kauplused). Mõlemad kaupmehed on viinud oma poed riistvaralisse valmidusse ning ootavad oma kodupanga (mõlemi puhul on selleks Swedbank) poolt tehtavaid vajaminevaid muudatusi.

"Rimi ja Kaubamaja tegelevad hetkel oma tarkvara ettevalmistamisega. Riistavara viipemaksete tegemiseks on neil tõepoolest olemas, kuid kuna tegemist on nn integreeritud kassasüsteemidega, siis viipemaksete vastuvõtmiseks on vaja teha ka tarkvaralisi uuendusi, millega Rimi ja Kaubamaja ka aktiivselt tegelevad," täpsustas SwedbankikommunikatsioonispetsialistLiidiaKaljundi.

Swedbanki sõnul läks piloot hästi

Swedbankikommunikatsioonispetsialisti Kaljundi sõnul möödus piloot edukalt. Pank väljastasüle 60 testkaardi ning viipemakseid on nendega tehtud nii Eestis kui ka välismaal. "Loomulikult on esinenud väiksemat sorti tõrkeid, kuid suuri vigu õnneks avastatud ei ole," teatas Kaljundi.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.