Vigased maamaksuteatised olid põhjustatud kehvast suhtlusest riigiasutuste vahel või puudulikust kvaliteedikontrollist

Maamaja Saaremaal.Foto: Shutterstock

Vigased maamaksu teatised olid põhjustatud maa-ameti infosüsteemist, mis küsis rahvastikuregistrist infot inimese ees- ja perenime kohta, kuid jättis küsimata, kas inimene on eelmisel aastal elukohta vahetanud.

Kuigi vea tehniline põhjus on teada, siis ei ole veel päris selge, kuidas selline olukord sai tekkida. Hetkel on õhus kaks varianti, kas tegu oli kahe riigiasutuse vahelise kommunikatsiooniveaga või kehva IT-süsteemi kvaliteedikontrolliga.

Selgusetu on veel endiselt seegi, kui palju oli neid inimesi, kes said maksuametilt maamaksu tasumise teate alusetult. Süsteem loodetakse korda saada tuleva nädala lõpuks.

Veast oldi teadlik juba jaanuaris

Sel nädalal saatis maksu- ja tolliamet (MTA) välja maamaksu tasumise teatiseid, kuid tehnilisest viperusest tulenevalt said teavituse ka need inimesed, kellele kehtib maamaksu maksusoodustus. Vigased teatised saadeti välja maa-ameti maamaksu infosüsteemi MAKIS tõttu.

Seda, et süsteemis võib esineda viga teadis maa-amet juba 9. jaanuaril, kui kontrollis mõnede maaomanike andmeid süsteemis. Maa-ameti avalike suhete nõuniku Karmen Kaukveri sõnul ei olnud neil piisavalt infot, mis oleks viidanud ulatuslikumale veale.

Viis päeva hiljem saatis maa-ameti kinnisvara hindamise osakonna juhataja Andres Juss kirja rahvastikuregistri infomeilile. Geenius ei ole kirjade sisu näinud, kuid rahavastikuregistri arenduse eest vastutava siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskuse (SMIT) esindaja sõnul oli kiri seotud just praegu aktuaalse probleemiga.

SMITi kommunikatsioonijuhi Eger Karuse kinnitusel saatsid nad koostööpartnerile veel täpsustavad küsimusi, ent kirjavahetus jäi põgusaks kuni käesoleva nädalani. Maa-ameti pöördumise peale uuris SMIT rahvastikuregistri logidest maa-ameti tehtud päringuid, millest selgus ka probleemi põhjus.

“lmnes, et maa-ameti maamaksu infosüsteem MAKIS, mille kaudu jõuavad registri andmed kohalikele omavalistustele ja sealt edasi MTAsse, kasutas registrist andmete pärimiseks teenuse versiooni, millega küsiti rahvastikuregistrist muudatus vaid inimese ees- ja perenime kohta. Kõik vajalikud tingimused teenuse õigeks kasutamiseks olid rahvastikuregistri poolt iseenesest loodud,” ütles Karuse.

Karuse sõnul peaks MAKIS kasutama aga teenuse versiooni, mis päriks registrist lisaks nime muudatusele ka muudatust elukoha kohta.

“Sellise päringu vea tõttu ei jõudnud aga 2019. aastal elukoha soetanud inimeste õiged andmed rahvastikuregistrist läbi maa-ameti maksuametisse. Kõik vajalikud tingimused teenuse kasutamiseks on rahvastikuregistri poolt loodud. Kuna sama teenust kasutavad ka mitmed teised ettevõtted, kellel ei ole sellist probleemi esinenud ja meie pistelise kontrolli käigus ei ilmnenud samuti vigu, siis saame kinnitada, et rahvastikuregistri teenus ise väljastab elukoha andmeid korrektselt,” lisas ta.

Ainus erinevus on olnud kvaliteedikontrollis

Jussi sõnul ei ole võrreldes mullusega MAKISe süsteemis muudatusi tehtud, kuid erinevus on selles, et 2018 ja 2019 lõpus arendaja teostatud andmete kvaliteedikontrollid olid erinevad.

“MAKIS teeb päringuid automaatselt nii nagu need on MAKISe arendaja AS Datel poolt süsteemis kirjeldatud. Hetkeseisuga on vea ulatus veel ebaselge, sest rahvastikuregistrist andmete uuendamine MAKIS-es veel käib,” ütles Juss.

Osakonna juhataja sõnul loodavad nad järgmise nädala lõpuks koostöös arendajaga uuendada kõik aadressid MAKIS-es ja arvutada õiged 2020. aasta koduomanike maksuvabastused.

“Teavitame muutunud andmetest kohalikke omavalitsusi ja maksu- ja tolliametit. Maksu- ja tolliamet saadab lähinädalatel inimestele, kes said vale maamaksuteate, personaalse teavituse, tühistab vale maamaksuteate ning saadab uue ja korrektse. Vabandame ebameeldivuste pärast!”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.