Viimsi päikesekujulise Päikeseratta lasteaia katusele ehitatakse päikeseelektrijaam

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Priit Simson/PM/Scanpix

Viimsis asuva päikesekujulise Päikeseratta lasteaia katusele on lähiajal jõudmas päikesepaneelid, mille abil suudab lasteaed 80% elektrivajadusest katta päikese abil.

Hetkel riigihanke staadiumis olev projekt näeb ette, et lasteaia katusele valmib tuleva aasta suveks päikeseelektrijaam. Viimsisse rajatava päikeseelektrijaam valmib osana rahandusministeeriumi projektist.

Viimsi Haldus OÜ projektijuht August Kiisk selgitas Geeniusele, et rajatav päikeseelektrijaam suudab arvutuslikult katta umbes 80% lasteaia energiavajadusest ning päikesepargi aastaseks toodanguks on orienteeruvalt 31 MWh. Võrdluseks, keskmise majapidamise aastane elektritarbimine on sellest kümneid kordi väiksem, jäädes umbes 4,5 MWh juurde.

Kiisk lisas, et päikeseelektrijaam on otsustatud rajada energiasäästupaketi ühe osana hoone parema energiatõhususe saavutamiseks rahandusministeeriumi ja SA KeskkonnaInvesteeringute Keskus toel.

Rajatav päikeseelektrijaam peab vastama ka karmidele tingimustele ning pidama vastu lumele. Paneelid paigaldatakse lasteaia katusele minimaalselt 20 kraadise kaldenurgaga ning ehitaja on sunnitud garanteerima lahenduse vastupidavuse tuulele, mis puhub kuni 21 m/s ning ka lumele.

Samuti peaks jaam võrdlemisi kaua vastu pidama, kuna päikesepaneelidele nõutakse minimaalselt 15 aasta pikkust mehhaanilist garantiid. Nimivõimsuse garantii 85% nimivõimsusest peab säilima 25 aasta möödudes. Inverterite garantii ajaks on 10 aastat. Kinnituste garantii 10 aastat. Garantii töödele on aga 5 aastat.

Eesti suurim päikeseelektrijaam on aga Hiiumaal ning selle võimsuseks on 1 GWh ehk 1000 MWh.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.