Uudis

VÕRDLUS: Kas uus tulija Yandex saab Uberi ja Taxify vastu

Yandexi äpp Tallinnas. Foto: Geenius

1. mail hakkas Tallinnas teenust pakkuma Venemaalt pärit taksotellimise äpp Yandex. Huvi uue tulija vastu on märgatav, sest Yandex tõusis Google Play Eesti rakendustepoes kohe kõige populaarsemaks äpiks.

Yandexil päris oma taksosid siiski pole, äpi kaudu saab tellida Tallinnas Takso24, Tulika Lux, Tulika Takso, Soodne Takso ja NBI taksosid.

Võtsime Tallinna kesklinnas Yandexi lahti ja panime ta kõrvuti võistlema kahe teise äpiga, kes Tallinnas ragistavad. Kas Yandexi, Uberi ja Taxify vahel on mingi erinevus õige sihtkoha leidmisel ning mis hinnaga sõitu võib oodata?

1. Kas lennujaama leiab üles?

Iga tallinlane teab Tallinna lennujaama asukohta, aga peast selle aadressi oskavad vähesed öelda. Ka turist oskab otsida lennujaama, kuid mitte selle aadressi.

Proovime järgi, kas lihtsalt “lennujaam” kirjutades oskab äpp leida õige sihtkoha.

Yandex ja Uber pakuvad esimeseks vasteks Lennujaama teed. See võib olla mugav, kui sa töötad lennujaama administratsioonis, aga reisijale on see eksitav.

Taxify teab, et selle otsingu peale tahavad inimesed minna TLL-i ehk konkreetselt lennujaama hoonesse, mis asub aadressil Tartu maantee 101.

2. Läheme Järve keskusesse šoppama

Võtame suuna teisele poole ja püüame kesklinnast sõita Järve keskusesse. Mis selle aadress oligi? Absoluutselt ei kujuta ette, sest ma ju tean, kus Järve keskus on, mis ma sest aadressist veel meelde jätan.

Uus tulija saab vastu pükse. Yandex ei tea, kes või mis on Järve keskus. Kas oleksin pidanud kirjutama “Jjarve keskus”? Loe altpoolt.

Uberi ja Taxify otsingutulemustes on esikohad kaaperdanud küll mõned kavalad kaupmehed, aga õigesse kohta jõuan sellegipoolest.

3. Ja nüüd midagi täiesti teistsugust: suvaline aadress Õismäel

Võtame nüüd juhusliku aadressi äärelinnas ning vaatame, mis hinnaga ja mis ajaga erinevate äppide abil sinna jõuaks.

Yandex loob juba enne sõitma hakkamist mõnusa fiilingu, sest Kadaka puiestee asemel viib äpp mind Kadaka boulevardile. Veel ägedam oleks ainult Kadaka bulvar. Yandexi auto tuleb 3 minutiga ja säästuhind on 6,6 eurot.

Uberi autojuht saabub samuti 3 minutiga, aga kuna parasjagu on nende maailmas toimunud surge pricing ehk suure nõudluse (ma kahtlustan pigem, et vähese pakkumise) tõttu kerkinud hinnad, läheb sõit maksma 13,95 eurot.

Taxify juht tuleb ka 3 minutiga (kas tegelikult tuleks kõigi kolme äpiga sama auto?). Sõit maksab 6,8–8,3 eurot. Yandex võidab napilt hinnas.

Tähelepanuväärne on, et kuigi kõik kolm sõitu telliti Geeniuse toimetuse aadressile Ahtri 6, leidsid kõik kolm äppi erinevad lähteaadressid.

Kokkvõte: Nojah…

Üldiselt ei tundu Yandexil olevat kvantitatiivset erinevust Uberi ja Taxifyga, vähemalt päevasel ajal kesklinnas tellides. Äärelinnas ja muudel tundidel tellides võivad saadavus ja hinnad olla erinevad.

Ahjaa, mis värk nende tänavanimedega on?

Kui Yandex 1. mail alustas, märkasid paljud huvilised, et äpis on Tallinna tänavate nimed kirjutatud justkui otsetõlkena kirillitsast.

Müürivahe tänava asemel oli Mjujurivahe street, Männiku oli Mjenniku street ja nõnda edasi.

Praeguseks on Yandexi meeskond hakanud vigu parandama, aga Tallinnas on siiski sellised tänavad nagu Pyarnu highway, Sypruse boulevard ja Jedala street. Head teed!

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.