Wired paljastas Bitcoini müstilise looja Satoshi Nakamoto

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
47rs151209a541.jpg

Võrguajakiri Wired avaldas eile pika loo sellest, kuidas lekitatud dokumentide, veebiallikate ja mitmete vihjete põhjal võib Bitcoini looja Satoshi Nakamoto identiteedi taga peitub 44-aastane geniaalne Austraalia teadlane ja ärimeesCraig Steven Wright.

Samas möönab väljaanne, et mitmed tõendid on kahetimõistetavad ja kui Wright pole tegelikult Bitcoini looja, siis on austraallane aastaid pununud tõeliselt keerulist ja laiahaardelist pettust, et sellist muljet jätta.

Olgu Wright detsentraliseeritud raha algoritmid algupäraselt välja mõelnud geenius või mitte, väga ekstsentriline ja krüptorahandusele pühendunud inimene on ta sellegipoolest. Muuseas on Wright:

  • pannud panti kolm kinnisvara, et investeerida miljon dollarit arvutitesse, energiasse ja internetiühendusse, vedades isegi oma Ida-Austraalia kaugesse maakoju kiudoptilise kaabli, et seal bitcoine kaevandada
  • loonud firma Tulip Trading, mis ehitas kaks superarvutit, mis liigitatakse ametlikult maailma 500 võimsama arvuti sekka
  • esimese superarvuti nimi Sukuriputo Okane tähendab jaapani keeles ligikaudu “kirjaraha”, teine Co1n on maalima võimsaim erakätes olev superarvuti
  • Wright ehitab odavat geotermilist energiat pakkuvale Islandile uut superarvutite klastrit

Lugu paljastab põnevate keerdkäikudega Wrighti seotuse Bitcoini krüptoraha juurtega ja kuidas mees on tõenäoliselt seotud 1,1 miljoni Bitcoiniga. Tegu on suurima ühes “rahakotis” oleva Bitcoini summaga, mida pole puudutatud alates krüptoraha süsteemi loomisest. Nii suur hulk bitcoine, mille sai luua Bitcoini süsteemi alguses, kui raha “genereerimine” nõudis vähe arvutusvõimsust, oli bitcoini kursi tipphetkel väärt üle miljardi dollari.

Wright on osalenud mitmetel Bitcoiniga seotud üritustel, kuigi tema tegelik identiteet on jäänud ähmaseks. Isegi tänavu oktoobris Las Vegases toimunud paneeldiskussioonil, kus Wright osales Skype’i kõne vahendusel, jäi moderaatorile segaseks, kes mees üldse on. Vaata seda kohta videost:

https://youtube.com/watch?v=LdvQTwjVmrE%3Ft%3D1m44s

Guardiani teatel tegi Austraalia politsei mõned tunnid pärast artikli ilmumist Wrighti koju reidi ja korraldas seal läbiotsimise. Austraalia föderaalpolitsei teatel polnud läbiotsimine seotud äsjaste artiklite või Bitcoiniga, vaid maksuküsimustega.

Loe lugu salapärasest Austraalia geeniusest siit.

Avafoto: Austraalia föderaalpolitsei korraldas eileCraig Steven Wrightile registreeritud majas läbiotsimise. (David Gray/Reuters/Scanpix)

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.