Uudis

Yandexi töötaja varastas otsimootori lähtekoodi ja püüdis seda müüa

yandex.png

Ühe populaarseima Vene otsimootori, yandex.ru töötaja otsustas oma isiklikku idufirmat rahastada tööandja arvelt, varastades otsingusüsteemi lähtekoodi ning algoritmid ja püüdes neid mustal turul müüa vaid 25000 euroga.

Vene ajaleht Kommersant kirjutab, et Yandexi töötaja Dmitry Korobov laadis firma serveritest alla tarkvarajupi koodnimetusega Arcadia, mis sisaldas ka otsimootori lähtekoodi ning selle toimimiseks vajalikke algoritme. Hiljem püüdis mees koodi maha müüa tehnika edasimüüjale NIX, kuna firmas töötas tema sõber, samuti otsis ta ostjaid läbi häkkerifoorumite, kus ta pälvis juba võimude tähelepanu. Korobov võeti potensiaalse ostjaga kohtumise ajal vahi alla ja pandi kaheks aastaks vangi.

Üsna tõenäoliselt ei teadnud Korobov, kui väärtuslik koodijupp tema valduses on. Püüdes leida rahastust oma isiklikule idufirmale, määras ta programmi hinnaks vaid 25000 eurot, kuigi tegelikkuses oleks informatsioon väärt kümneid miljoneid.

Lähtekoodi kasutamisest oleks suurfirmadele vähe kasu. Kuna suurte otsimootorite turg on niivõrd väike, oleks kohe koodi allikas selge. Samas oleks Yandexi otsimootori algoritmidel hindamatu väärtus näiteks Googlele, kes nende abil suudaks ehk oma otsingusüsteemi efektiivsust veelgi tõsta.

Avafoto: ekraanipilt

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.