ZX Spectrum Next: miks vaimustuda retroarvutist, millel on vähem võimsust kui külmkapil?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Kickstarteris hullutab inimesi retroarvuti ZX Spectrum Next. Mis see on ja miks inimesed vaimustuvad uue arvuti üle, millel on vähem mälu ja jõudlust kui moodsal külmkapil? ZX Spectrumit ei pruugi iga arvutikasutaja teada, kui ta ei ole just kaheksakümnendatel üles kasvanud.

Tegu on 1982. aastal Inglismaal ilmunud 8-bitise arvutiga, mis nägi välja nagu klaviatuur ja suutis kassettide pealt mänge jooksutada. ZX Spectrum sai nii populaarseks, et selle looja sai aasta pärast arvuti lansseerimist ka rüütlistaatuse. Uskumatu on ka fakt, et masina jaoks siiamaani arendatakse mänge.

ZX Spectrum oli päris ilus!

Inimesed ikkagi hoolivad sellest tehnika ajaloo osast ja nii otsustasid mõned entusiastid ZX Spectrumi taaselustada, luues midagi uut ja põnevat, mis oleks samal ajal ka truu oma esivanemale. Kuu aega tagasi alustasid nad Kickstarteri kampaaniaga, kus tutvustavad enda projekti nimega ZX Spectrum Next.

1982. aastal ilmunud ZX Spectrum nägi ja näeb välja äge.

Tegu ei ole põlvkonnahüppega, nagu on tänapäeval saanud mängukonsoolide maailmas tavaks. ZX Spectrum Next on samal arhitektuuril põhinev arvuti, mis on kaasajastatud uudsete tehnoloogiatega. Baasmudelis leidub SD-kaardilugeja, suuremat väljundseadmete toetust erinevate portide näol, võimsam protsessor ning rohkem muutmälu. Laiendatud (ja ka kallim) mudel sisaldab lisaks kõigele WiFi-moodulit, kella ja sisemist kõlarit. On olemas isegi laiendusport Raspberry Pi Zero jaoks, mis annab võimaluse teha masinaga palju rohkem.

ZX Spectrum Nexti trükiplaat.

Vaadates ZX Spectrum Nexti tehnilisi andmeid, ei tundu need üldse huvitavad – 3,5 MHzil jooksev protsessor ja 512 Kb muutmälu (saab laiendada kuni 2,5 MB-ni). Tänapäeval võib leida kerge vaevaga külmkapi, kus pesitseb kiirem protsessor. Asi on aga selles, et ZX Spectrum Next rohkem ei vajagi. Kampaania algatajad tahavad teha masinat, mis jooksutaks neid samu vanu ja uusi mänge ilma, et kasutaja peaks ise oma retro-seadet modifitseerima. Projekti eesmärk on pigem taaselustada vana konsooli kui luua midagi uut.

Põnev seltskond elustab retrot

Meeskonnas on mitu huvitavat tegijat, näiteks Rick Dickinson – esimese ZX Spectrumi peadisainer, kes hakkab vastutama uue mudeli kujunduse eest. Jim Bagley, kes on vana Speccy üks tunnustatumaid arendajaid. Victor Trucco ja Fabio Belavenuto – kaks Brasiilias tunnustatud arvutitehnikut, kes on arendanud uue Spectrumi riistvaralist poolt. Lõpuks ka Henrique Olifiers – Bossa Studios kaasasutaja ja “Surgeon Simulatori” mängudisainer.

Kõik need inimesed on vana ZX Spectrumi suured fännid, mistõttu nad otsustasidki jõud kokku lüüa ja sellist projekti algatada. Kickstarteri projektis on mitu taset – 100 naela eest saab näiteks augustiks endale ZX Spectrum Next funktsioneeriva trükiplaadi, millega riistvaraentusiast saab iseseisvalt tegeleda – panna näiteks vana Speccy korpuse sisse. 175 naela eest saab järgmise aasta alguses ka tervet seadet koos korpusega. Suuremad summad näevad ette valikuliste seadmete lisamist, näiteks WiFi moodulit, kella, sisemist kõlarit.

ZX Spectrum Next tagant – näha on kõiki sisend/väljund võimalusi, sealhulgas HDMI-videoväljund.

Tegu on tehnikaajalugu säilitava projektiga, mis on kiitust väärt algatus. See ei pruugi pakkuda kõigile huvi, kuid Kickstarteri kampaaniaga tutvudes tundub, et kampaania loojad on sellega ka arvestamas. 30 aastat vanu mänge jooksutav arvuti ei saagi kõigile huvi pakkuda – pigem neile, kes on sellega üles kasvanud. Samas peab austama inimesi, kes tahavad säilitada nii mängu- kui ka riistvaratööstuses nii suurt rolli mänginud fenomeni nagu ZX Spectrum.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.