5 soovitust, kuidas hooldada arvutit nii, et see tõhusalt toimiks ning vajalikul hetkel alt ei veaks

Foto: Shutterstock

Sülearvuti kompaktsus ja käepärasus muudab töötegemise mugavaks, kuid seda ainult siis, kui arvuti toimib nagu peab. Vajadus oma arvutit hooldada pole kasutajatele üldjuhul võõras, kuid piirdub tihti vaid parooli uunedamise või ekraani tühjendamisega kasututest failidest. Paraku ei teata, et hooldamata arvuti eluiga võib jääda keskmise 5–8 aasta asemel hoopis väiksemaks.

Tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina ning jagab nõuandeid, kuidas hooldada arvutit nii, et see tõhusalt toimiks ning vajalikul hetkel alt ei veaks.

Värskenda arvuti tarkvara

“Arvuti tarkvara uuendamine on arvuti hooldamise üks olulisemaid reegleid,” märgib Mishina ja lisab, et kõikide uuenduste allalaadimisega väldid küberviiruseid ja pahavara ning hoiad ära võimalikud turvariskid.

Mishina selgitab, et sülearvutites nagu näiteks Matebook X, mis toetab uusimat Windows operatsioonisüsteemi, teavitatakse kasutajat võimalikest värskendustest automaatselt, kuid sellegipoolest tasub ka ise regulaarselt värskendusi kontrollida. Lisaks on Mishina sõnul saadavad ka tasuta arvutiprogrammid, mis laevad kõik uuendused ise automaatselt alla.

Tee varukoopiaid

Sarnaselt meditsiinivaldkonnas levinud soovitusele tasub Mishina sõnul jälgida ka sülearvuti puhul põhimõtet “ennetamine on parim ravim”. Eriti puudutab see just arvutis olevat teavet nagu tarkvara, fotod ja videod või töödokumendid. Kõigist neist tasuks igal arvutiomanikul teha kõvakettale eraldi koopia. Ilma koopiateta võib tõsisemate arvutiprobleemide korral info koos tehtud töö ja mälestustega lihtsalt ära kustuda.

Mishina sõnul pole tarvis varundamiseks teha muud, kui teisaldada kõige olulisemad failid kindlasse varuks loodud asukohta, milleks võib olla nii kõvaketas kui pilveteenus.

Puhasta arvutit regulaarselt prügist

Olenemata sellest, kas sülearvuti on kasutuses tööks või vaba aja veetmiseks, koguneb sellesse tõenäoliselt üsna palju selliseid faile, mida pole pikka aega kasutatud. Sellest hoolimata kipuvad Mishina sõnul paljud kasutajad kustutama virtuaalset rämpsu alles siis, kui arvuti on muutunud aeglaseks või kõvakettale jääb vähe ruumi.

Mishina märgib, et õnneks on uuematel sülearvutitel (nagu näiteks Huawei Matebook X) palju mälumahtu ja RAM-i, mistõttu saab arvuti oma ülesannetega hakkama ka siis, kui sellesse on talletatud palju faile.

Sellegipoolest soovitab Mishina sülearvuti prügikasti regulaarselt kontrollida ja ning kasutuna seisvaid programme ja faile aeg-ajalt kustutada, olenemata arvuti võimsusest. Kasuks tuleb ka uute mudelite suurem vaba mälu maht, mis aitab kaasa arvuti pikemale kestmisele.

Lae arvutit korralikult

Mishina sõnul tekib sagedastel arvutikasutajatel tihti ahvatlus seadet pidevalt vooluvõrgus hoida. Tema sõnul pole see otseselt kahjulik, kuid samas vähendab aku tööiga. “Pigem tasuks laadida arvutit näiteks varahommikul ja eemaldada seade vooluvõrgust, kui aku on täis laetud,” soovitab ta.

Näiteks Matebook X laeb end täis vaid 90 minutiga ja töötab ilma laadimiseta 11 tundi ehk terve tööpäeva. Lisaks saab arvuti juurde kuuluva kompaktse USB-C pesale mõeldud 65 W laadijaga laadida ka teisi seadmeid nagu tahvelarvuti või mobiiltelefon.

Puhasta arvutit ka väljast

Mishina paneb südamele, et sülearvuti eest hoolitsemine ei tohiks piirduda ainult arvuti sisu puhastamisega. “Sülearvuti klaviatuuri, tolmu ja jahutussüsteemi korrapärane puhastamine on vajalik ning paljudele teada, kuid praktikas teevad seda vähesed,” tõdeb ta.

Mishina selgitab, et tolmused ühendused ja jahutussüsteem võivad arvutile tõsiseid rikkeid põhjustada ja isegi arvutit kahjustada. Seetõttu soovitab ta neid puhastada vähemalt kord kolme kuu jooksul ning kasutada selleks pehmemat kangast või hooldustarvikuna müüdavat suruõhku, et jõuda ka seadme kõige kaugemate nurkadeni.

“Ajal, mil viime paljusid kohtumisi ja koosolekuid läbi videokõnede teel, on äärmiselt oluline puhastada regulaarselt ka sülearvuti mikrofoni ning kaamerat, sest nii peab seade kauem vastu ning tagab videokõnede tegemiseks parema heli ja videopildi,” selgitab ta ning soovitab puhastada kaamerat spetsiaalselt selleks ettenähtud objektiivi puhastusvahendi ja pehme kuiva lapiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.