5 valdkonda, kuhu 2019. aastal kindlasti investeerima peaksid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Iga uus aasta tähendab uusi võimalusi, mis tähendab, et endiselt algusjärgus 2019. aasta on parim aeg alustada enda jaoks olulistesse asjadesse investeerimist, olgu selleks tervis, hobid, majanduslik heaolu või lihtsalt enesearendus parema enesetunde eesmärgil.

Vastupidiselt levinud arvamusele ei pea investeerimine alati olema seotud otseselt rahaga. Tegelikult tähendab investeerimine sinu kasutuses olevate ressursside kõige paremal viisil ära kasutamist.

Seega, siin on viis moodust, kuidas 2019. aastasse investeerida saad.

Investeeri iseenda oskustesse

Oled ehk kuulnud ütlust, et haridus on parim investeering, mille teha saad. See tähendab, et haridus ei pea lõppema tingimata koolis käimisega, vastupidi. Mida rohkem oskusi inimene omandab, seda kergem on tal tööd leida ja samuti enda sissetulekuid suurendada. Tänapäeval ei pea oskused tulema ainult koolist, selleks on palju uusi võimalusi, mis ei nõua tihtipeale isegi raha ega palju aega.

Üheks variandiks on kasutada ära suurt teadmistebaasi nimega internet. Olenevalt valdkonnast võid huvipakkuvaid kursusi leida keskkondadest nagu näiteks Skillshare, kust leiab kursusi nii programmeerimise kui ka tervisliku toitumise, keelte, turundamise ja spordi kohta. Sarnane õppeplatvorm on ka näiteks Udemy. Harvardi ja MIT ülikoolide asutatud edX keskkonnas pakutakse samuti suurt valikut erinevaid kursusi, täiesti tasuta.

Kuid õppima ei pea ainult läbi interneti. Seminare, koolitusi ja muid praktilisi üritusi korraldatakse tänapäeval pea iga nädal, tihtipeale üsna soodsalt või koguni tasuta. Kindlasti tasuks osa ajast investeerida ka raamatutesse, mille kaudu on võimalik koguda uusi teadmisi ning laiendada enda silmaringi läbi teiste inimeste kogetule.

Investeeri enda võrgustiku laiendamisesse

Oskus enda võrgustikku kasvatada võib tähendada vahet uue töökoha saamise ja mittesaamise vahel. Jõusaalis kellegagi sõbrustamine või vanade klassikaaslastega suhtlemine võib viia uute võimalusteni, olgu selleks töökoht või kasvõi uus äripartner. Kuid sellised näited on haruldased ja juhtuvad enamasti spontaanselt, mistõttu ongi tähtis end panna keskkondadesse, kust leiad suurema tõenäosusega olulisi tutvusi.

Oma võrgistiku laiendamisega tasuks pidevalt tegeleda, kuna sa ei tea kunagi, mil võib mõni varasem kontakt abiks tulla.

See võib tähendada nii oma valdkonnaga seotud üritustel käimist ja seal enda jaoks oluliste inimestega vestluse alustamist kui ka äriklassis lendamist, kuna just sealt võid leida enda äri jaoks olulise kliendi, partneri või isegi tööandja.

Investeeri mentorisse

Parim viis mõne äri, valdkonna või töökohaga tuttavaks saamiseks on teha seda hea juhendaja käe all. Mentori leidmine annab sulle ligipääsu oskustele ja teadmistele, mida ei ole võimalik õppida internetist ega raamatutest, kuna need toetuvad kellegi isiklikule kogemusele ja sõltuvadki mentorist endast. Sedasi on näiteks võimalik õppida teiste, mitte enda vigade järgi.

Mentori leidmine tähendab tihtipeale ka uusi tutvusi, kuna kogemusega inimesed tunnevad teisi kogemusega inimesi, kellega on juhendajal võimalik sind kokku viia. Edukana võid juba mõelda sellele, kuidas sina saaksid kedagi teist juhendada, et sedasi vastuteene teha.

Investeeri iseenda aega oma ülesandeid jagades

Üheks suurimaks veaks, mida töötavad inimesed teha võivad, on iseenda aja mitte väärtustamine. Pea alati meeles, et sinu aeg on väärtuslik, eriti kui saad seda teenimiseks kasutada. Seetõttu võib tihtipeale ülesannete ära jagamine olla lõppkokkuvõttes efektiivsem kui kogu töö ise ära tegemine.

See punkt kehtib eriti vabakutseliste töötajate ja iseendale tööd andvate inimeste kohta. Kujuta ette, et teenid 12 eurot tunnis, kuid sul on kuhjunud palju paberimajandust, mis ei võimalda hetkel tööd teha ja selle eest raha küsida. Selle asemel, et töö täiesti pausile jätta, võiksid palgata kellegi 6 euro eest tunnis seda tegema. Sedasi teeniksid endiselt oma töö eest tasu, isegi kui tegeled parajasti arvete ja raamatupidamisega.

Kuid kõik see ei kehti ainult töösituatsioonide kohta. Mõtle sellele, kui palju sa hindad enda vaba aega, perega koos olemist või hobidega tegelemist. Kellelegi enda auto või kodu pesemise eest maksmine on su jaoks küll rahaline kulu, kuid samas võidad aega, mida saad enda lemmiktegevuste jaoks kulutada.

Jäta meelde: raha ei ole ainuke asi, millesse investeerida. Aeg on täpselt sama tähtis.

Investeerimine ei ole tänapäeval enam ainult aktsiatega kauplemine.

Investeeri enda raha kasvatamisesse

Siiski ei saa ühegi investeerimisteema juures rahast täiesti mööda minna. Kuigi see ei ole ainus ega kõige olulisem investeerimisviis, siis tasub sellele ikkagi mõelda. Varem võis raha investeerimine seostuda eeskätt aktsiabörsiga, kus investorid peale pikki perioode investeeringute tootluse pealt teenisisd. Aktsiatesse investeerimine nõuab aga üsna suuri teadmisi erinevatest valdkondades, alustades finantsteadmistega ning lõpetades siseinfoga erinevates valdkondades toimuva kohta.

Aktsiaturu kõrval on populaarseks muutuvaks investeerimisviisiks ka ühisrahastuse kaudu projektide või firmade toetamine. Sellise tegevuse kaudu saab hõlpsasti riske hajutada, kuid edu korral on võimalik saada endale tükk ühel päeval miljardeid eurosid väärt idufirmast. Siiski, sarnaselt teistele uutmoodi laenamiste eripäradele ja trikkidele, tasub ka ühisrahastuse juures ennast valdkonnaga hästi kurssi viia.

Üha populaarsemaks muutuv investeerimise viise on aga ka inimeselt inimesele ehk P2P laenamine. See tähendab, et viiakse kokku laenutaotlejad ja investorid ehk sina investorina saad taotlejatele kindla tootlusega laenu anda.

Kuigi juba praegu tegutseb P2P laenamisega mitmed erinevaid ettevõtteid ning erinevaid platvorme tuleb aina juurde, on tegu siiski suhteliselt lapsekingades valdkonnaga, kus alustamine ei ole sugugi raske. Selleks sobib näiteks Bondora Go & Grow investeerimisteenus, mis ei nõua investeerimisega alustamiseks suuri summasid ja millega seotud riskid on isegi madalamad kui teistel Bondora teenustel, kuna investeeringud on hajutatud ja sa ei pea neid ise haldama: seda teeb sinu eest Bondora.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.