6 tehnoloogiat, mis tõstavad kaubaveo tõhusust

Intelligentsed tehnoloogiad aitavad tööd optimeerida, aega säästa ja kauba õigeaegselt kohale toimetada.promopilt

Kaubavedu hõlmab mitmeid protsesse: kaupade kogumine, konsolideerimine, õige sõiduki valimine, optimaalseima marsruudi koostamine, dokumentide ettevalmistamine ja lasti transportimine sihtkohta. Et need protsessid toimuksid tõhusalt, kasutatakse kaubaveo protsesside jaoks intelligentset tehnoloogiat, mis aitab tööd optimeerida, aega säästa ja kaupa õigeaegselt kohale toimetada. Millised on need tehnoloogiad?

1. Transpordihaldussüsteemid (TMS)

Transpordihaldussüsteeme (TMS) logistikas kasutatakse kaubaveokulude vähendamiseks ja tõrgeteta toimimise tagamiseks tarneahela erinevates osades. Koorma optimeerimine vähendab transpordikulusid ja õige marsruudi valimisega jõuab kaup õigel ajal sihtkohta.

TMS-süsteemid võimaldavad ka kõigi käimasolevate protsesside reaalajas jälgimist, mis võimaldab peale- ja mahalaadimiste täpsemat planeerimist, kiiremat reageerimist ettenägematutele probleemidele ja nende tõhusat lahendamist. Seega on ekspedeerimine muutunud uute tehnoloogiate abil tõhusamaks ja lihtsamini hallatavaks.

2. Saadetise jälgimise süsteem

Varem oli ainus võimalus teada saada, kuhu kaupa veetakse ja millal see sihtkohta jõuab, helistada vedajale või ekspediitorile. Tehnoloogia areng on seda protsessi siiski lihtsustanud. Nüüd saab lasti asukohta jälgida reaalajas spetsiaalse programmi abil.

Veoste jälgimise süsteemid aitavad tarneahelat tõhusamalt juhtida ja tagavad, et juht ei jää graafikust maha. Ettenägematute asjaolude (teede sulgemine, ummikud või liiklusõnnetus) korral võimaldab reaalajas andmete jälgimine marsruudi muutmist ja seega viivituste vältimist.

3. Temperatuuri reguleerimise süsteemid

Konkreetsed, kergesti riknevad kaubad vajavad stabiilset, madalamat või kõrgemat temperatuuri. Selleks, et kaup ei kaotaks oma kaubanduslikku välimust ja kvaliteeti on veoettevõtjad rakendanud oma sõidukites spetsiaalset temperatuuri kontrollsüsteemi, mis tagab, et temperatuurist sõltuvad tooted jäävad kogu transpordi vältel värskeks.

Tavaliselt hoitakse veoautodes temperatuuri vahemikus -18 – +20 kraadi. Lisaks on temperatuuri reguleerimise tehnoloogiad muutunud viimastel aastatel oluliseks osaks farmaatsiatoodete kvaliteedi tagamisel.

4. Tehisintellekt

Tehisintellekti tehnoloogia on üks uusimaid tehnoloogiaid, mis annab kauba vedamisel konkurentsieelise.

Tehisintellekt analüüsib automaatselt mitmesuguseid andmeid, mis pärinevad autode rakendustest, kasutades TMS-i ja globaalset positsioneerimissüsteemi (GPS). Tehisintellekt õpib kogu saadud teabest, et luua algoritme, mis optimeerivad ülesannete täitmist ja turvalisust. Näiteks võimaldavad mitmest allikast kogutud andmed ennetada võimalikke probleeme ja töötada välja alternatiivseid lahendusi.

Tehisintellekti süsteemid annavad ülevaate ka kaubaveost. See võimaldab ettevõtetel tarneahela protsesse tõhusamalt hallata, suurendab transpordi üldist tõhusust ja aitab vältida probleemide kordumist. Näiteks suudab tehisintellekt suuri andmehulki analüüsides ennustada teel olevaid takistusi ja soovitada kõige tõhusamaid marsruute nende vältimiseks.

5. Täiustatud GPS

Kauba toimetamine teise linna või riiki oleks ilma kaasaegse GPSita keeruline. GPS-seadmed ei aita mitte ainult eksinud juhte, vaid kiirendavad ka tarneprotsessi.

GPS võimaldab vältida teel olevaid takistusi, ummikuid ja muidugi püsida õigel teel. Seega toimetatakse lasti kohale kõige tõhusamat ja kiiremat marsruuti mööda.

6. Automaatsed veoautod ja droonid

Kaubavedude sektor on juba rakendatud mitmeid uuenduslikke tehnoloogiaid, kuid teadlased esitlevad jätkuvalt uusi leiutisi, mis võivad veelgi kiirendada kaubavedude protsessi. Üks uusimaid tehnoloogiaid on droonid, mida saab kasutada tellimuste kättetoimetamiseks. Baltikumis ei ole need tehnoloogiad veel rakendatavad ja ei sobi logistikaettevõtetele, mis transpordivad suuri kaubakoguseid pikkade vahemaadega.

Hiljuti viidi läbi ka esimesed katsed isejuhtiva veoautoga. Tõsi, selline auto vajab ikka veel juhti, kes istub kaassõitjaistmel ja jälgib arvuti andmeid. Siiski on see on suur samm autotööstuses ja ühtlasi võimalus kaubaveo tõhususe edasiseks suurendamiseks tulevikus.

Kõige tõhusamad kaubaveo lahendused

Nagu näitavad viimased leiutised ja katsed, lisandub jätkuvalt tehnoloogilisi lahendusi, mis töötavad logistika hüvanguks. Seega – et säilitada konkurentsivõime ja tagada töö tõhusus, on tarneahela juhtimises vaja rakendada uusimaid tehnoloogiaid.

Uute tehnoloogiliste võimaluste kasutamine ei aita mitte ainult vähendada transpordikulusid, vaid tagab ka tõhusa kaubaveo nii kohalikul kui ka rahvusvahelisel tasandil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.