7 põhjust, miks kõik peaksid kasutama VPNi

VPN-i kasutatakse juba aastatuhande algusest. Paljud on libistanud pilgu sellelt kolmetäheliselt lühendilt üle pikemalt süvenemata, eeldades, et niikuinii on tegemist mõne tehnikainimeste asjaga. Tegelikult pole see nii. Praegu võiks VPN-i kasutada igaüks, kes soovib turvaliselt Internetti pääseda või nautida neid hüvesid, millele oma asukohast VPN-ita ligi ei pääsegi.

VPN on krüpteeritud turvakanal, mis loob kaitstud ühenduse ehk justnagu tunneli sinu arvutist turvalise teenusepakkuja juurde, ilma et keegi saaks võrguliiklust vahepeal “pealt kuulata”.

Põhjuseid, miks VPN sobib kõigile ja miks seda võiks kohe kasutama hakata, on seitse.

1. Turvaline ühendus avalikus WiFi võrgus

Üks põhilisi põhjuseid VPN-i kasutamiseks on avalikus kohas turvaliselt Internetti ühendamine. Kunagi ei tea, kui hästi ja turvaliselt on seadistatud mõni kohviku ruuter või kas suures lennujaamas näiteks keegi ei paku mõnda võltstugijaama, mille liiklust jälgivad pahade kavatsustega kasutajad. Avalikku internetipunkti läheb vaid vaja oma VPN-teenuspakkuja serveriga ühenduse saamiseks ja edasi on kõrvaliste jaoks tegemist juba nähtamatu “toruga”, milles liikuvat infot mitte keegi ei näe.

2. Privaatne ühendus, mida ei näe teenusepakkuja ega isegi valitsus

Kui ühendad kodus seadme WiFi-võrku või teenusepakkuja kaabli külge, siis juhuslikud pealtkuulajad ei pruugi sinu infole nii lihtsalt ligi pääseda, küll aga saavad seda teha teenusepakkujad või isegi neilt andmeid välja nõudvad valitsusorganisatsioonid. Igaks juhuks on seega alati hea turvata ka oma kodune ühendus, kui tahad, et keegi sinu tegemistest teada ei saaks.

3. Privaatsus äppide ja teenuste suhtes

Tuntud internetiteenused, nagu Facebook, Instagram või Google’i otsing, saavad sinu andmed ikkagi kätte, kuid VPN-iga võid muuta oma IP-aadressi, nii et keegi neist ei saa teada kohta, kust sa Internetis oled. See on hea näiteks koduse IP-aadressi peitmiseks või mõnes avalikus kohas olles enda asukoha muutmiseks. Kui Facebook saab teada, mis sulle meeldib, ja Google näeb, mida otsid, ei tea kumbki, kus sa hetkel asud.

Klõpsa siia, et saada eksklusiivne pakkumine Digigeeniuse lugejale: soodushind -73% ja 4 kuud tasuta (2,8 eurot kuus)!

4. Kasuta sisu, mis sinu tegelikus asukohas on kättesaamatu

Kuigi maailm on liikunud avatuse suunas, leidub endiselt teenuseid, mis näitavad sisu vastavalt sellele, kus kasutajad seda vaatavad. Netflix, Google, filmilaenutused ja striimiteenused on näiteks palju rikkalikuma sisuga USA-s või isegi Soomes, kui meil siin Eestis. Mõnda teenust ei saagi Eestist kasutada.

VPN-iga saab ise määrata, millisest riigist Internetti lähed. Seega, kui lemmikseriaali pakkuja näitab seda vaid USA-s, saad VPN-ühendust luues määrata, et näita minu asukohta Ameerika IP-aadressiga, ja sisu avanebki.

5. Turvaline kaugtöö

Kaugtöö ja kontorist eemal töötamine on aina populaarsem, kuid sellega kaasnevad ka mitmed turvariskid, millega ettevõtted varem kokku ei puutunud. Inimestel on kodus isiklikud seadmed, millega nad vahetavad üle avaliku võrgu infot, mis varem kontori sisevõrgust välja ei jõudnudki. Kunagi ei tea, kas ühendusel kodust või reisilt on mõni pealtkuulaja või mitte.

VPN-teenusega saab lülitada end teise riigi võrgust kodumaa internetivõrku, mis reeglina on turvalisem. Muidugi on paljudel ettevõtetel olemas ka firmasisesed VPN-lahendused, mis lubavad krüpteeritud kanalit pidi otse kontorivõrku pääseda.

6. VPN-i kasutamine on väga lihtne

VPN-iga on tavaliselt kaasas käinud müüt, et seda on ülikeeruline seadistada ning see vajab kindlasti spetsialisti abi. VPN-teenus aga ei vaja, see on tehtud tavakasutaja jaoks nii lihtsaks, et ka ilma IT-teadmisteta oskab igaüks selle ära seadistada. Vastata tuleb ainult mõnele lihtsale küsimusele ja teha valikuid, nagu näiteks “Millisest riigist tahad internetti pääseda?”. Turvalist ühendust seadistab ja krüpteeritud kanali tekitab äpp, mille tehnilise poolega ei pea kasutaja tegelema.

7. Saab kasutada kõigi nutiseadmetega

Kui tavaliselt kasutatakse VPN-i süle- või lauaarvutis, siis kindlasti pole turvalise kanali kasutamine piiratud vaid nende seadmetega. Mobiiliäpi abiga võib VPN-i tekitada ükskõik millisele nutiseadmele, kui selle jaoks on äpp.

Parima VPN-teenuse tingimustele vastab hästi NordVPN, kuna tegemist on valdkonna ühe tuntuma tegijaga, kes pakub lihtsat kasutajaliidest VPN-i seadistamiseks ning seda väga soodsa hinnaga.

Kui vajad kiiret ja usaldusväärset VPN-i, siis vaata kindlasti NordVPN-i soodsat pakkumist: liitumine 2 aastaks on nüüd 73% soodustusega ehk maksab vaid 2,8 eurot kuus. Lähemalt saab pakkumise kohta lugeda aadressilt https://nordvpn.com/geenius, kus on ajakirja Digi ja Geeniuse portaali lugejatele veel täiendav soodustus – lisaks üks kuu tasuta!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.