Andmeinsener Kevin Koppel: “Solita Data Academy oli  stardiplatvorm minu andmeinseneeria karjäärile.”

Data insener Kevin Koppel liitus Data Academy’ga 2021.a aprilli alguses, ning õpe kestis umbes poolteist kuud. Õppeperiood oli intensiivne, igal tööpäeval oli umbes 5 kuni 6 tundi erinevaid koolitusi.Foto: Solita

Üha kiiremini digitaliseeruvas maailmas otsivad IT-ettevõtted häid spetsialiste lausa tikutulega taga. Rahvusvaheline IT-ettevõte Solita on uute andmesüsteemide inseneride leidmiseks käivitanud akadeemia programmi, kuhu otsitakse osalejaid, kes soovivad alustada karjääri tarkvaraarenduse valdkonnas. Sügisel alustab järjekordne Data Academy.

Solita on korraldanud akadeemia programme juba üle viie aasta. Alates 2021. aastast on akadeemiaid läbi viidud ka Eestis. Kahe esimese Data akadeemia vilistlased on programmi edukalt läbinud ja asunud ametisse suurte Rootsi ja Soome kontsernide projektidesse ning nende töö on saanud palju positiivset tagasisidet.

Mis on Solita Akadeemia?

Solita Akadeemia on koolitusprogramm, mille käigus omandatakse praktilised oskused tarkvaraarenduse projektides töötamiseks. Omandatakse nii tehnilised kui projektitöö oskused. Programm koosneb 5 kuni 6 nädalasest õppest, mis sisaldab nii teoreetilist osa kui ka praktilisi harjutusi. Sellele järgneb iseseisev õpe ning töö alustamine kliendi projektis. 

Akadeemiasse kandideerides ei pea inimesel olema varasemat töökogemust IT-valdkonnas, kuid eelduseks on omandatud kõrgharidus seotud erialal. Kõige tähtsam on siiski huvi antud valdkonna vastu ning soov selles edasi areneda.

Oma kogemust jagab data insener Kevin Koppel, kes liitus Data Academy’ga 2021.a aprilli alguses, ning õpe kestis umbes poolteist kuud. Õppeperiood oli intensiivne, igal tööpäeval oli umbes 5 kuni 6 tundi erinevaid koolitusi.

Hea stardiplatvorm tulevikku

Koppel ütleb, et talle oli Solita Data Academy justkui stardiplatvorm andmeinseneeria karjäärile. “Andmeinseneeria on üsnagi uus ala ja selle kohta ei ole veel väga struktureeritud või laiapõhjalisi õppeprogramme. Seepärast ülikoolides seda väga ei õpetata ja iseseisvalt on keeruline õigeid õppematerjale leida,” nimetab ta põhjuse, miks Data Academy kasuks otsustas. 

Data Academy õppeprogramm ongi loodud spetsiaalselt vastava ala spetsialistide ja projektijuhtide poolt, kes teavad mida turult otsitakse ja mis on need alamvaldkonnad, mida on vaja õppida.

Akadeemia õppeprogrammis on erinevaid koolitusi, mille pikkus varieerub umbes neljast tunnist kuni nelja päevani ning iga koolitus keskendub ühele kindlale alamvaldkonnale, tehnoloogiale või tööriistale. Koolitustega on kaetud põhimõtteliselt kogu andmeinseneeria valdkond ehk akadeemia lõppedes, on töötajal päris tugev vundament, mille pealt edasi areneda. Lisaks on õppeprogrammi koostamisel juba ka sellega arvestatud, mis tehnoloogiaid ja tööriistu Solita kliendiprojektides kasutatakse ning see aitab akadeemia läbinute projektidesse sujuvamalt siseneda.

Miks Solita Data Academy?

Koppel töötas varemgi andmetega seotud positsioonil, kuid andmeinseneeria rollist oli ta vaid kuulnud ja midagi täpsemalt selle kohta ei teadnud. “Kui nägin töökuulutust Data Academy kohta, hakkasin täpsemalt uurima, mida see endast kujutab ning mis oskused ja teadmised antud rollis vajalikud on. Avastasin, et see vastab päris hästi mu ootustele,” nendib Koppel, et talle tundus see perfektne koht olevat, kus oma karjääri andmeinseneri rollis alustada.

Tihti ootavad tööandjad isegi juuniorspetsialistidelt teatud eelnevat kogemust, kuid läbi Data Academy on võimalik karjääri alustada põhimõtteliselt puhtalt lehelt ja kogu varasem kogemus on lihtsalt boonuseks.

Hetkel töötab Koppel Rootsis baseeruvas projektis, kus kliendiks puhastus- ja haldusteenuseid pakkuv suurfirma. Projekti eesmärgiks on luua ettevõtte juhtkonnale, osakonnajuhtidele ja finantsspetsialistide dashboarde, mille abil saaks parema ülevaate kogu ettevõtte või kindlate osakondade olukorrast ja  selle põhjal paremaid otsuseid vastu võtta.

“Minu ülesandeks antud projektis on erinevatest andmeallikatest tulenevaid finants-ja tööjõuandmeid modelleerida ja viia need andmeanalüütikuteni, kes ehitavad nende andmete põhjal valmis dashboardid,” räägib Koppel.

Selliste tööülesannete täitmine eeldab tehnilise poole tundmist, et arendada valmis pipeline-d mille kaudu andmed liiguvad. Suhtlusoskus on samuti tähtis, et suhelda ettevõttega mõistmaks, mis on nende vajadused ja soovid ning vastavalt sellele modelleerida andmemudelid, et ärianalüütik saaks neid kasutada.

“Siinkohal lisaksin, et vaatamata sellele, et tegemist on Rootsi projektiga, kuuluvad projektii spetsialiste nii Eestist kui Soomest ning suhtlus projektikaaslaste ja klientidega toimub inglise keeles ja üle veebi,” toob Koppel näite.

Mitte ainult Azure, Snowflake või SQL

Koppel tõdeb, et kõige kasulikumaks on osutunud tehnoloogiad ja alamvaldkonnad, mis on otseselt tema projektides kasutusel olnud. Nendeks on näiteks Azure pilvetehnoloogiad, Snowflake, andmete modelleerimine, SQL ja python. 

Akadeemia programmi on lisatud ka erinevad nö pehmed oskused, nagu näiteks töötamine meeskonnas, agiilselt töötamine ja töötamine konsultandina, mille tähtsust tihti peale arendajate ja inseneride seas alahinnatakse. Needki on aga väga olulised oskused ja efektiivse töö aluseks.

Akadeemias oli koolitusi ka erinevate alamvaldkondade kohta, millega projektitöös Koppel veel otsesemalt töötama pole pidanud, kuid mis aitavad mõista kogu andmeprojekti juhtimist ja teiste projektikaaslaste tööd. Tema puhul olid nendeks koolitusteks näiteks Power BI dashboardide arendamine, data governance ja master data management koolitused.

Koppeli jaoks oli akadeemias päris mitu erinevat teemat, millega ta polnud üldse kokku puutunud või millest midagi kuulnudki. “Selliste teemade puhul oli esialgu päris raske hoomata, millega üldse tegu ja kuidas sellega töötama peaks. Tekkiski olukord, kus koolituse ajal oled kogu aeg segaduses ja alles akadeemia lõpus, kui kõik seoses selle teemaga on ka läbi käidud, tekib see “Heureka” effekt, kus saad tagantjärele aru, miks mingi teema või valdkond üldse tähtis oli,” ütleb ta.

Andmesüsteemide insenerid on üha enam hinnas

Kui veel mõned aastad tagasi pilvetehnoloogiad ei olnud nii populaarsed ja andmete hoiustamiseks ning töötlemiseks pidid ettevõtted tegema suuri investeeringuid, et paigaldada serverid ja neid ülal hoida, siis nüüd on olukord hoopis teine. “Pilvetehnoloogiate abil on ettevõtetel võimalik andmeid hoiustada ja töödelda pay-as-you-go hinnastamismudeliga. Tänu sellele on võimalik alustada äri optimeerimist andmete abil märkimisväärsemalt madalamate investeeringutega,” tõdeb Koppel.

Koppeli arvates tekib tulevikus tõenäoliselt olukord, kus aina rohkem ettevõtteid näeb, et investeering andmesüsteemi arendamiseks ettevõtte mõistmise ja tulevikku mõjutavate otsuste optimeerimise jaoks, tasub ennast ära. “See omakorda tekitab olukorra, kus konkurentsis püsimiseks on vaja ka konkurentidel astuda samm andmete efektiivse kasutamise poole. Lisaks on kiiresti arenemas ka sellised valdkonnad nagu masinõpe ja tehisintellekt, mis eeldavad andmesüsteemide olemasolu,” on ta veendunud.

Oma kogemuse põhjal soovitab Koppel kõigil akadeemiasse astunutel olla avatud mõtlemisega ja võtta igast koolitusest võimalikult palju. “Isegi teemad, mis sinu arvates sind otseselt ei mõjuta, võivad tulevikus kasuks tulla. Lisaks ei tasu stressata selle üle, kui ühe koolitusega täpselt aru ei saa, miks ja kuidas antud valdkond, tehnoloogia või tööriist toimib – paljude teemade puhul võibki arusaam tekkida hilisemas faasis, kui seotud teemad on selged või kui reaalses projektis tekib vajadus antud teemale,” julgustab ta.
Rohkem infot sügisel alustava Data Academy kohta leiab siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.