A&O: kuidas musta reedel ajal veebis pettureid kartmata ostelda?

Internetikaubandus on viimaste aastate jooksul tõeliselt suure hoo sisse võtnud. Eestis on see kasvanud lausa kaks korda kiiremini kui mujal maailmas. Selmet minna pühadetralli keskel rahvarohketesse ostukeskustesse kinke otsima, võib sama hästi ka mugavalt diivanil istudes kõik soovitud kaubad ära tellida. Paraku kasutavad e-kaubandust kurjalt ära ka sulid, kes proovivad iga hinna eest klientidelt raha välja petta. 

Seega on enne suuremate pühadeostude tegemist oluline mõista, kuidas end pahatahtlike inimeste eest kaitsta. Parimaid soovitusi ja näpunäiteid jagab Zone.ee küberturvalisuse evangelist Peeter Marvet.

1. Kontrolli poe usaldusväärsust

Mõistagi ei tasu tuhatnelja ostlema minna täiesti tundmatusse ning kahtlase välimusega internetipoodi. Kuna e-kaupluste tegemine on tänapäeval imelihtne, on ka terade sõkaldest eraldamine pisut keerulisem.

Kui tegu on Eestis asuva poega, siis aitavad usaldusväärsust kontrollida E-kaubanduse Liidu poolt väljastatud usaldusmärgised ning suurematest ja tunnustatud poodidest ostmine. Kui tegu on aga välismaise e-poega, mille legitiimsuses iseseisvalt täielikult veenduda ei saa, tasuks kasutada otsingumootoreid ja vaadata, mida teised poe tausta kohta öelda oskavad.

2. Jälgi maksevõimalusi

Kõige targem on otsida kinkide ostmiseks selline e-pood, kus müüja saab raha kätte alles siis, kui kaup on ilusti ja tervelt kliendini jõudnud. Nii toimib näiteks tuntud AliExpress. Tark on kasutada ka krediitkaarti, sest siis saab nurjunud ostuprotsessi järel esitada protestinoodi ning raha tagasikandmist tõestatult nõuda.

Kui eelnev siiski võimalik pole, tasub tagasi pöörduda esimese punkti juurde ja kasutada teisi makselahendusi, näiteks pangalinke või pangaülekandeid, vaid poodides, mis on usaldusväärsed ja ausad.

3. Kasuta virtuaalkaarti

Kui tõepoolest tundub, et kaheldava väärtusega poest ostmine on riski väärt, siis on heaks kindlustuseks virtuaalkaardi kasutamine. SEB panga poolt väljaantav ainulaadne virtuaalkaart kehtib kõikide internetikaupmeeste juures 40 päeva ning aitab ära hoida kaardipettusi. Tegu on parima võimaliku lahendusega, kui soovid kiirelt ja mugavalt veebiostud sooritada, kuid tahad samas kaitsta oma seljatagust pahalaste eest, kes võivad kahtlase e-poe kaudu su kaardi andmed varastada ning nende abil hiljem sinu teadmata oste sooritada – virtuaalkaardi saab kiirelt sulgeda ning isegi kui sa seda ise ei tee, siis 40 päeva möödudes muutuvad varastatud andmed automaatselt kasutuks.

4. Kui jääd ohvriks, ära karda seda välja öelda

Internetis on aina lihtsam petta saada, mistõttu pole varguse ohvriks langemine üldse mitte häbiasi. Kui midagi on juhtunud, siis saab esitada vaide ning oma raha tagasi nõuda. Kui see ei õnnestu, siis on tark kõva häälega sellest igale poole kuulutada, et pood satuks musta nimekirja ning rohkem kliente ei näeks. Samuti ei tasu karta võtta ühendust võimuorganitega. Politsei jaks ei pruugi küll Kariibi saartele registreeritud poest üle käia, kuid kui petturid on näiteks Euroopas, võib suure tõenäosusega abi saada.

Kõige eelneva juures on siiski kõikse olulisem järgida oma sisetunnet: kui veebipood tundub kahtlane, see näeb vale välja või mingi osa poe juures ei ärata usaldust, siis pole mõtet riskida. Kindlasti leiad mõne usaldusväärsema poe, mis on nõus sulle samaväärset kaupa müüma. Kusjuures, kõige rohkem kahtlust peavadki äratama hinnad/tooted mida mujal ei ole võimalik kätte saada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.