Ära tekita e-jäätmeid: kuidas sahtlis seisev nutiseade rahaks teha?

Ilmselt on paljudel kodus sahtlis vedelemas mõni igivana nutitelefon, mis enam pilti ette ei võta või nutikell või tahvelarvuti, mis on oma jõudluselt ajale jalgu jäänud. Selle iseseisvalt müümine tundub mõttetu, kuna järelturul müües saadav kasu ei ole ilmselt piisav, et õigustada sellega tegelemist. Nii läheb eri hinnangutel globaalselt igal aastal prügimäele 50 miljoni tonni jagu kasutatud nutiseadmeid, mis on sisult sama kui visata igal sekundil prügisse 1000 sülearvutit.

Just seetõttu tasub uurida, kas kohalikud elektroonikapoed pakuvad võimalusi vanade seadmete tagasiostuks või utiliseerimiseks.

Anna vana seade ära ja saad uue ostmisel soodustust

Samsung pakub juba aastaid Eestis tagasiostuprogrammi, kus on võimalik enda vana seade ära anda ja saada uue ostul märkimisväärset soodustust. Sealjuures on tagasiost.ee veebilehel pidevalt laias valikus sooduspakkumisi, kus vana seadme väärtusele lisaks on võimalik saada lisasoodustust.

Praegu on tagasiostuprogrammis käimas kampaania, kus enda vana telefoni tagastades saab klient uue Galaxy S24 Ultra telefoni vana seadme väärtuse võrra soodsamalt ning lisaks sellele makstakse talle 100 eurot lisaboonust. See tähendab, et kui tema vana telefoni väärtus on näiteks 500 eurot, siis saab ta uue Galaxy S24 Ultra mudeli kokkuvõttes 600 eurot poehinnast soodsamalt.

Sealjuures on märgiline, et vana seade ei pea olema mõni hiljutine tippmudel, telefon võib olla ka katki või mitte töötada. Oluline on, et see oleks ühes tükis nii nagu tootja selle kokku on pannud. Tuleb lihtsalt arvestada, et mida kehvemas seisus on vana seade, seda madalam on ilmselt ka selle väärtus. Lisaks tasub meeles pidada, et tagasiostuprogrammi saab kasutada ka teiste seadmetega, näiteks tahvelarvutid või nutikellad.

Ja mis ehk isegi kõige olulisem, tagastatav seade ei pea olema Samsungi toode, seega näiteks uut Samsungi telefoni soetades võid tagasiostuprogrammi tuua ükskõik millise teise firma nutitelefoni, tahvelarvuti, nutikella või kõrvaklapid.

Kuidas see käib?

Kõige lihtsam on tulla enda vana seadmega Samsungi ametlikku esinduspoodi Tallinnas Ülemiste keskuses. Seal saab enda vana seadme teenindajale anda, ta hindab selle kohapeal ära ning ütleb kliendile, kui palju ta tänu vanale telefonile uue pealt soodustust saab. Seejärel saab klient ostu ära teha ja uue ning soodsamalt saadud nutitelefoniga koju minna. Täpselt samamoodi saab toimida ka Tele2 ja Euronicsi esindustes üle Eesti.

Kui poes kohapeal ostmine ei ole võimalik, saab seda teha ka veebis. Sel juhul tuleb uus seade endale mõne Samsungi ametliku edasimüüja juurest täishinnaga ära osta. Näiteks Samsungi, Telia, Tele2, Elisa, Euronicsi, RDE, OnOffi või Bigboxi veebipoest. Seejärel tuleb täita tagasiostutaotlus veebilehel tagasiost.ee peale mida saab inimene enda seadme tasuta postiga teele panna. Kui seade on ära hinnatud, kantakse nii selle väärtus kui ka kampaania lisaboonus kliendi pangakontole rahana tagasi.

Täpselt nii lihtne ongi e-jäätmete taaskäitlemine. Kui seadmed on Samsungi tagasiostuprogrammi jõudnud, siis hinnatakse nende töökorda. Kui need on piisavalt heas korras, lähevad need uuesti ringlusesse ja kasutusse kohtades, kus on ka kasutatud seade piisav. Kui need ei tööta, siis võetakse need osadeks lahti ja utiliseeritakse, tagades, et kõik seadmest tulevad osad ja materjalid saaksid võimalikult efektiivselt taaskasutatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.