Jaapan, India, Lõuna-Korea, Gruusia, Aserbaidžaan… see on vaid põgus loetelu riikidest, mille üliõpilased on enda jaoks avastanud, et just Eesti on parim paik, kus õppida tarkvaraarendust ja ettevõtlust. Edu valemist saame aimu Eesti Ettevõtluskõrgkooli Mainor näitel.
Eri taustaga üliõpilased
Kuigi EEK Mainori tarkvaraarenduse ja ettevõtluse eriala on lõpetanud tänaseks vaid kaks lendu, saab öelda, et selle eriala üliõpilased on töömaastikul igati hinnatud. Kõik õppijad leiavad praktikakoha ja lõpetajad töötavad edukalt IT-valdkonnas nii Eestis kui välismaal. Tarkvaraarenduse ja ettevõtluse erialal on koos väga erineva kultuuritaustaga inimesed – tudengid nii Jaapanist, Indiast kui teistest välisriikidest.
Indiast pärit programmeerija Arpan Dutta on elanud Eestis nüüdseks veidi üle kahe aasta. Duttale jäi Eesti silma Smart-ID ja internetihääletuse tõttu ning ta tahtis näha, kuidas siinne elu käib. “Eesti on väga erinev sellest keskkonnast, kust mina tulen, aga see on tehnoloogiariik ja mina räägin tehnoloogiakeelt,” sõnas Dutta. “Leidsin, et Eesti ja justnimelt EEK Mainor on ideaalne koht, kus tarkvaraarendust õppida.”
Ta ütles, et EEK Mainoris õppimine ei tundu talle keerulise ja raske õppimisena, sest sa saab õppida just seda, mis talle on talle südamelähedane ja pakub sügavat huvi. “Mulle meeldib olla seotud IT-maailmaga, olla selle sees ja seega naudin õppimist täiel rinnal. Olen valmis andma endast kõik ja pingutama maksimaalselt,” märkis Dutta.
Kuidas rakendada omandatud teadmisi töömaastikul?
Tarkvaraarenduse ja ettevõtluse eriala lõpetanutel on valikuid seinast seina. Dutta ütles, et ta ei ole veel valinud, mida pärast lõpetamist edasi teha, kuid töö leidmine talle kindlasti probleemiks ei saa. “Siin on suuri ettevõtteid, nagu Pipedrive, Wise või Bolt, aga ka suur hulk väiksemaid idufirmasid, kus töötavad samuti väga nutikad inimesed,” rääkis Dutta.
EEK Mainori missiooniks on ettevõtliku eluhoiaku kujundamine ühiskonnas ning eesmärgiks anda üliõpilastele oskused ja teadmised, et muuta oma elu ja miks mitte ka maailma. Just selline nägemus sobib ka Dutta mõttemaailmaga, kelle suurem eesmärk oleks aidata oma tehnoloogiaoskustega loodust ja keskkonda. “Usun, et kliima- ja keskkonnaprobleeme saab tehnoloogiaga lahendada,” sõnas ta. “Ma ei väida, et hakkan maailma muutma, aga usun, et väikesi konstruktiivseid lahendusi saab siin kindlasti välja mõelda.”
Pidev koostöö ettevõtetega
EEK Mainori tarkvaraarenduse ja ettevõtluse eriala on mõeldud neile, kes tahavad arendada enda oskusi programmeerimises, tarkvarakujundamises ja tiimitöös, et teha karjääri tarkvaraarendajana juhtivates IT-ettevõtetes Eestis või mujal. Õppekava on inglise keeles, sest seda on ka enamik IT-maailmast, ning õppima saavad tulla noored ja veidi kogenenumad eri riikidest.
“Tarkvaraarenduse ja ettevõtluse eriala on loodud koostöös eri ettevõtetega, nagu Ülemiste City IT-firmad või erinevad ärindusega tegelevad ettevõtted, , arvestades just nende ootusi ja vajadusi,” märkis EEK Mainori tarkvaraarenduse ja veebitehnoloogia erialajuht Inna Švartsman. Õpetamine toimub koostöös Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liiduga ning õpingutesse on kaasatud külalisõppejõud erinevatest rahvusvahelistest ettevõtetest, seal hulgas ka Telia, Cleveron ja Scoro.
Švartsman sõnas, et õppekava on pidevas muutumises, sest infotehnoloogia valdkonnana on pidevalt arenemas, mis tähendab, et ka õppekava tuleb pidevalt täiendada. Enda kogemusi käivad jagamas eri ülikoolide külalisõppejõud ja mitmed praktikud. “Enne koroonaaega käisime erinevates ettevõtetes ekskursioonidel, aga nüüd suhtleme ettevõtetega vajadusel ka virtuaalselt,” nentis Švartsman.
Olulisel kohal on praktika
EEK Mainori tarkvaraarenduse ja ettevõtluse eriala õppekavas on mitu projektiainet, kus väikestes meeskondades tuleb viia läbi ühine projekt. “Mitmed ülesanded tulevad ettevõtete poolt, kes vaatavad üliõpilasi kui potentsiaalseid tulevasi kolleege,” rääkis Švartsman.
Dutta tõi EEK Mainori eelisena välja, et üliõpilased saavad teha koostööd potentsiaalsete tööandjatega. “See on väga oluline, kui saad juba kooliajal töötada koos enda eriala professionaalidega, kes jagavad sulle nõu ja õpetussõnu,” märkis Dutta.
Õppetöö toimub esmaspäevast kolmapäevani, mis tähendab, et üliõpilastel on kooli kõrvalt ka aega käia tööl oma oskusi praktiseerimas. Üks peamisi eriala iseloomustavaid märksõnu ongi just praktika. “Enamike kõrgkoolide ja erialade puhul on probleemiks see, et sa õpid koolis, sul läheb hästi, aga tööle minnes avastad, et see on hoopis teine maailm, milleks sa ei ole valmis,” nentis EEK Mainori üliõpilane Arpan Dutta.