Fotograaf, kes armus nutifotograafiasse: mida tasub teada telefoniga pildistamise kohta?

Kõik artiklis kasutatud fotod: Jaak Nilson.

Parim kaamera on see, mis teil parasjagu kaasas on. See lause on isegi patenteeritud. 

“Nii ongi, sest kas te viitsite alati rasket peegelkaamerat kaasas tassida?” küsib Jaak Nilson, kes on esimeses lauses väljendunud põhimõttest lähtunud kogu oma 25+ aastase fotograafi karjääri vältel.

“Telefon on inimesel aga alati taskus,” jätkab ta. “Pilt saab tehtud, mis sellest, et kvaliteet oleks suure peegelkaamera, hübriid- või kompaktkaameraga parem. Me kipume sageli ületähtsustama foto tehnilist kvaliteeti, kuid tegelikult on kõige tähtsam saadav emotsioon.”

Juba lapsena oli tulevane amet teada.

Kas telefonikaamerate kiire areng on profikaamerad unarusse jätnud?

Viimase viie aastaga on telefonide kaamera tehnoloogiad teinud Nilsoni sõnul hiiglaslikke edusamme ning suudavad mitmetes aspektides konkureerida juba “päris” kaameratega.

Samas möönab ka nutifotograafia entusiast ja koolitaja Jaak Nilson, et on olukordi, kus telefoniga pildistamine pole mõeldav või on väga keeruline. 

“Kiiresti liikuvad objektid, sport, loomad-linnud – nende jaoks pole telefonikaamera just parim lahendus. Olemasolevate sisseehitatud objektiividega ei pääse piisavalt lähedale, sageli on telefonil ka väike viivis kaamera päästikule vajutamise ja pildi tegemise vahel,” selgitab ta.

“Kuid mõistlik oleks läheneda keskmise hobifotograafi vaatevinklist. Esitage endale küsimus: mida te pildistate või mida te soovite pildistada?

“Peale vihma tuleb päike ikka välja.” Trinidad de Cuba. Kuuba.

Kui selleks on nö keskmine teemadevalik ehk mõni maastikufoto, perekonnaalbumi reisifoto, sünnipäev, lapsed, siis on telefonikaamera täiesti piisav. Telefoniga saab teha ka väga lihtsalt tootepilte sotsiaalmeediasse, kodulehele või e-poe tarbeks. Ka makrofotosid ehk väga lähedalt pildistada.”

Kuigi Nilson teeb enda sõnul valdava osa oma pildistamisest täna juba nutitelefoniga, siis klientide tellimusi täites ei saa täna suure kaamera vajalikkusest üle ega ümber. 

“Mulle meeldib see vabadus, mida nutitelefoni kaamera pakub. Näen midagi huvitavat ja pilt on sekunditega tehtud. Ei ole midagi mõnusamat kui minna loodusesse, telefon taskus. Longid ringi, vaatad, keskendud ümbritseva jälgimisele ja kui avaneb ilus vaade, siis teed pildi. Ja üleliigset raskust ei pea kaamera näol kaasas kandma.”

Tellimustööde jaoks tuleb professionaalsel fotograafil aga täna veel õlakott objektiivide ja kaamerate – fotograafil võiks Nilsoni sõnul varukaamera olemas olla, juhul kui ühega peaks midagi juhtuma – siiski alati kaasa võtta.

“Pulmade, ürituste, arhitektuurifotode ja kõikide teiste tellimustööde puhul oodatakse ikkagi parimat võimalikku kvaliteeti. Vajadusel peab klient saama pildid suurelt seinale või lausa plakatile panna, sellist kvaliteeti veel nutitelefonid alati pakkuda ei suuda,” selgitab ta.

Hõissa pulmad! Kõik fotod tehtud nutitelefoniga.

Hea kaamera ei tähenda tingimata häid pilte

Kuigi täna võib pea igaüks oma mõnesaja eurose telefoniga teha täiesti arvestatava kvaliteediga fotosid, sõltub pildi kvaliteet Nilsoni sõnul ikkagi rohkem kui ainult telefonikaamera megapikslite arvust ja tarkvarast.

“Kellegi loodusfoto või selfie võib küll Instagramis palju laike saada, aga see ei tähenda tingimata, et tegu on alati kõige parema võimaliku viisiga seda fotot teha. Äkki oleks kadreeringu põhitõdesid ja valguse suunda arvesse võttes hoopiski ägedam pilt tulnud?” küsib ta.

“Kogemused on näidanud, et telefoniga pildistamine on väga intuitiivne tegevus ja seda just eriti algajatele.

Kallis peegel- või hübriidkaamera nõuab juba rohkem fotograafiaalaseid teadmisi, et saada kvaliteetne tulemus. Kui fotoaparaadi juures on rohelise kastikese ehk täisautomaatse režiimi kasutamine nö sõimusõna, siis telefoni automaatrežiim teeb inimese eest juba palju järeltöötlust ise ära.”

“Loojang. Vastu valgust pildistades tuleb jälgida, et heledad osad oleksid ka kerge tooniga, mitte lumivalged ja läbipõlenud.”

Nilson rõhutab, et kuigi nutitelefon teeb pildistaja eest suure töö ära, näiteks võtab suuremal või vähemal määral arvesse kaadris olevaid objekte, siis kindlasti ei tohiks ära unustada ka järeltöötlust.

“Loomulikult saab ja tulebki teha piltidele ka järeltöötlust. Lisades fotole värviküllastust, muutes kontrastsust ja valge tasakaalu ehk tehes foto tonaalsust kas soojemaks või külmemaks, võib esmapilgul keskpärasest pildist korraliku kunstiteose teha,” räägib ta.

“Telefonikaamera puhul on suurepärane ka see, et äsja võetud pilti saab kohe seadmes töödelda ja soovi korral sotsiaalmeedias jagada. See on täna meie elu igapäevane osa ja sellest ei saa üle ega ümber, miks mitte seda siis võimalikult hästi ja kvaliteetselt teha?”

Kas täna õpetatakse ka ainult nutitelefoniga pildistama?

Selleks, et inimesed oma kallite nutiseadmete kaameraid paremini kasutada ja häid pilte teha oskaksid, korraldab Jaak Nilson juba mitmendat aastat nutifotograafia koolitusi.

 “Tänaseks olen koolitanud ehk veidi üle poole tuhande inimese.

Mõnetunnise õpitoa jooksul käin üle fotograafia algtõed, selgitan, mida erinevad telefonikaamera sätted teevad ja kuidas neid erinevates olukordades kasutada, ning muidugi on koolitustel ka praktiline pool – kõik osalejad saavad kohapeal oma telefoniga erinevaid meetodeid proovida ja saan neile personaalseid nõuandeid jagada.”

“Suvine Eestimaa. Vahetult enne päikesetõusu. Kasutatud on kolmekordset telefoni optilist teleobjektiivi, et vaade endale lähemale tuua.”

Tagasiside on siiani olnud peamiselt positiivne ja eriti meeldib fotograafi sõnul inimestele koolituste praktiline pool, seega on ta just seda osa viimasel ajal rohkem sisse toonud. 

“Pakun ka võimalust, et juba enne koolitust saavad inimesed enda tehtud pilte saata ning jagan neile koolitustel tagasisidet, et mida ma ehk teisiti oleks teinud või mis just hästi on. Paistab, et see meeldib inimestele, kuna seda võimalust kasutatakse üha rohkem.”

Koolitusi korraldab Nilson nii suurematele kui ka väiksematele gruppidele. 

“Sageli on klientideks ettevõtted, kuna soovitakse töötajate fotograafiaalaseid teadmisi täiendada – paljud turundajad ja isegi e-poodide pidajad teevad ju suure osa oma pildistamisest ikka telefoniga. Ja saadakse aru, et konkurentsist eristumiseks tuleb asja ikka hästi teha.

Kui nüüd ennast kiita tohib, siis arvan, et see on üks suurepärane kingitus kollektiivi vaimu ergutamiseks ja ühtlasi ka praktiline kingitus, midagi uut pannakse ikka kõrva taha, sest telefon – ja seega ka kaamera – on ju meil kõigil taskus.”

Rohkem infot töötoa kohta leiad sellelt kodulehelt. Instagram.

“Havanna kõige stiilsem mees. Portree on taustast kenasti lahti, ehk taust on pisut udune.”

Kiired näpunäited: kuidas nutitelefoni kaameraga inimest pildistada?

Selleks, et koolitustel õpetatavat veidi ilmestada, rääkis Jaak Nilson ka põgusalt ühest olulisest aspektist – inimeste pildistamisest.

“Paar näpunäidet, kuidas pildistada nutikaameraga inimest.

Kui eesmärgiks on inimese näo pildistamine, siis nii olgugi – muu ümbritsev ei pruugi enam oluline olla. Seega jälgi inimest. Kui algul napib kindlustunnet hea kadreeringu osas, siis võib jätta inimese ümber veidi rohkem ruumi.

Moonutuste vältimiseks hoidu liiga lähedalt, ülevalt alla või alt üles pildistamist Kas pildistada inimest neutraalsel taustal või hoopiski keskkonnas? See on alati dilemma.

Kui on kiire ja pole valiku võimalust, siis tee pilt seal, kus see on parajasti võimalik.

Jälgi, et valgus langeks inimesele ühtlaselt.

Kasutage võimalusel lahtise ava efekti, et inimene nö taustast lahti saada ja et taust ei domineeriks. Sobib ka telefoni portreerežiim, kuid see toimib ainult siis, kui inimese nägu on kaamerale selgelt arusaadav – nii portreerežiim kui ka lahtise ava efekt tulevad käivitada enne pildistamist.

Väga hästi sobib inimese pildistamiseks kahe- või kolmekordse optilise teleobjektiivi kasutamine. Loomulikult eeldab see uuema telefoni olemasolu, nutikaameral peab olema siis mitu objektiivi ja igal mudelil ei pruugi seda üldse olla.

Kui fotograafia põhitõed on paigas, saab juba ise katsetama hakata. Eks lõpuks on ilu ikka vaataja silmades.” 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.