Sisuturundus

Hammaste valgendamine raseduse ja imetamise ajal – arsti nõuanded

Lumivalge hollywoodlik naeratus on meie välimuse üks ihaldusväärsemaid tunnusjooni. Üldlevinud reklaamid kasvatavad usku, et see on kõigil käe-jala juures. Veel mõni aasta tagasi seondus hammaste valgendamise luksusega – täna on see peaaegu kõigile kättesaadav. Kas hambaid võivad valgendada ka rasedad või imetavad naised?

Hammaste valgendamine – milles see protseduur seisneb?

Valge naeratuse võib saada ka kodus, ilma spetsialisti kabinetti külastamata. See on sageli korratav loosung, mis ei vasta täielikult tõele. Esiteks ei ole alati võimalik ette näha kasutatud meetodite tõhusust. See oleneb muu hulgas ka meie hammaste loomulikust värvitoonist. Hammaste valgendamise mõju kestus sõltub omakorda sellistest elementidest nagu tarbitava toidu tüüp, kohvi, tee või punase veini joomine. Suitsetamine ei ole samuti tähtsusetu.

Kodused hammaste valgendamise meetodid seisnevad sobiva hambapasta, suuvee, valgenduspulkade ning valgendavaid aineid sisaldavate hambakapede või ribade kasutamises. Tootjad lubavad, et valged hambad võib saada isegi kümnekonna päeva jooksul. Neid lahendusi reklaamitakse kui märgatavalt odavamaid ja sageli sama tõhusatena kui hammaste valgendamine hambaravikabinetis. Seda tüüpi vahendite kasutamisel tasub valida hea mainega tootja toode.

Hammaste valgendamine hambaravikabinetis eeldab hammaste nõuetekohase seisundi eest hoolitsemist. Mis meid hambaravikabinetis ees ootab?

  • kõigi hambakahjustuste (sh lõhed, killud) kõrvaldamine;
  • vaja on eemaldada ka hambakivi ja -katt.

Valgendada saab ainult korralikult ette valmistatud hambaid. Sel eesmärgil kantakse hammaste pinnale geel, mida seejärel töödeldakse laserkiire või lambivalgusega, mis aktiveerivad valgendava geeli toime. Just aktiveerimisseadme valikust pärinevad sellised terminid nagu „hammaste fotovalgendamine” või „hammaste laservalgendamine”.

Lõppkokkuvõttes võivad saadud tulemused olla tähelepanuväärsed, kuid hammaste valgendamise efektiivsus võib olla ka vaevumärgatav. Väärib siiski märkimist, et hoolimata saadud tulemuste astmest ilmnevad need kohe, mitte järk-järgult, nagu koduste valgendamismeetodite puhul.

Kas hambaid tohib valgendada raseduse ja imetamise ajal?

Rasedusaeg on paljude naiste jaoks üks ilusamaid aegu elus. Tavaliselt võime kuulda arvamusi, et naise kehas sel ajal toimuvad hormonaalsed muutused aitavad kaasa ka positiivsetele muutustele pärast sünnitust. Kahjuks puuduvad viited sellele, et rasedus mõjutaks kuidagi hammaste värvitooni paranemist. Tuleb märkida, et kõik hammaste valgendamise plaanid tuleks edasi lükata hilisemaks, sünnitusjärgseks perioodiks.

Selgub aga, et rasedad peavad olema kannatlikud – raseduse ja imetamise ajal ei ole kõik hammaste valgendamise protseduurid lubatud. Seniajani ei ole aga täpselt määratletud, milline on valgendavate vahendite koostisesse kuuluvate ühendite mõju arenevale lootele.

Samamoodi on rinnaga toitmise perioodiga – ema rinnapiima sattuvad teatud ühendid võivad avaldada arenevale organismile negatiivset mõju. Kuna hammaste valgendamine on meditsiiniliste näidustusteta kosmeetiline protseduur, on soovitatav seda teha pärast rasedust ja imetamist. Seetõttu ei tasu riskida, mis võib lõppkokkuvõttes lapse arengule negatiivselt mõjuda.

Raseduse ja rinnaga toitmise ajal on traditsioonilise hammaste valgendamise alternatiiviks rasedatele ohutute hambapastade kasutamine. Üksikasjalik teave konkreetsete vahendite kasutamisvõimaluse kohta raseduse ajal peaks olema paigutatud toote pakendile. Mis tahes kahtluste korral tasub hambaarsti visiidi ajal küsida parima valgendava hambapasta valimise kohta.

Kas hambaid saab ka kodus valgendada?

Hammaste valgendamine on saanud võimalikuks isegi kodus. Spetsiaalsed komplektid võimaldavad muuta hammaste värvi isegi mitme tooni võrra. Väärib aga märkimist, et see protsess on palju pikem kui ühekordse hambaarstikabineti külastuse korral. See on seotud muu hulgas kasutatavate valgendusainete kontsentratsiooniga, mis on palju madalam kui hambaravikabinetis kasutatavate ühendite puhul. Sellel on aga omad eelised – hammaste värvitooni järk-järguline muutmine võimaldab värvi ootuspäraselt kohandada – täielik muutus lumivalgete hammaste näol ei pruugi kõigile sobida.

Kahjuks ei võimalda valgendavate ainete madalam kontsentratsioon koduseks kasutamiseks mõeldud vahendites seda meetodit rasedatel kasutada. Kodused valgendamismeetodid nõuavad ka enesedistsipliini ja regulaarset kasutamist. Võimalike kõrvaltoimete vältimiseks on vaja järgida ka toote pakendil olevaid suuniseid.

Ohutu hammaste valgendamine

Ise või hambaarsti juures hammaste valgendamine ei ole ainus viis kena ja terve naeratuse saamiseks. Üks olulisemaid elemente, mida meeles pidada, on õige suuhügieeni järgimine. Hammaste kollakas varjund võib olla tingitud ka hambakivi kogunemisest, mis on mineraliseeritud hambakatt.

Huvitav on see, et hambakivi tekib juba mõnikümmend tundi pärast viimast hambapesu! See hõlmab muu hulgas toidujääke, epiteeli või suuõõnes elutsevaid baktereid. Seega ei ole liialdatud väide, et esimene samm ilusa naeratuse poole on korraliku hambahügieeni järgimine.

Hambakivi ladestumist saab peatada regulaarse ja hoolika hambapesuga. Tasub siiski mainida, et hambaravikabinetis saab hammaste pinnale ladestunud hambakivi eemaldada – hambahari ja kodused meetodid osutuvad antud juhul ebatõhusateks. Hambakivi eemaldamine koosneb sügavpuhastusest, soodapesust ja poleerimisest.

Valgendusfunktsiooniga heliline hambahari

Suuõõne nõuetekohase seisukorra säilitamine ei oleks võimalik ilma korraliku hambaharjata. Võrreldes tavaliste käsihambaharjadega võimaldavad helilised hambaharjad hambakattu põhjalikumalt ja tõhusamalt eemaldada. Mitukümmend tuhat vibratsiooni minutis tagavad suuõõnes palju parema puhtuse, säilitades samas suure kasutusmugavuse. See on eriti oluline raseduse ajal – hormonaalsed muutused sel ajal suurendavad igemete tundlikkust.

Selle probleemi olulisuse kinnituseks on rasedusaegse igemepõletiku sagedus, mis võib esineda kuni 75 protsendil rasedatest. Suuõõnepõletikul võivad olla väga tõsised tagajärjed – kõige tõsisemaks komplikatsiooniks võib olla raseduse enneaegne katkemine. Tingimata tuleb mainida, et suuõõnega seotud mis tahes kaebuste esinemine rasedal vajab kiireloomulist hambaarsti külastust.

Hea ja tõhus valgendav hambapasta

Hambahari ei ole midagi ilma õige hambapastata. Puhastuspea kiire töö, mida toetab pasta koostis, võimaldab eemaldada pindmised laigud, mis põhjustavad hammaste kollakat värvitooni. Hambapasta võlgneb need omadused sellistele abrasiivsetele ainetele nagu hüdraatunud ränidioksiid või naatriumheksametafosfaat.

Tasub siiski meeles pidada, et hambaharja ja valgendava hambapasta koos kasutamise efektiivsus ei anna iga inimese puhul ühesuguseid tulemusi. Palju sõltub hammaste loomulikust värvitoonist ja toitumisharjumustest. Samuti on vajalik süsteemsus ja suuhügieeni põhireeglite järgimine. Sobiva hambaharja ja -pasta valimisel on soovitatav nõu küsida hambaarstilt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.