Kas teadsid: 5 nippi, kuidas külmkapiga elektrit säästa

Ilmad muutuvad aina külmemaks ning koduomanikud otsivad viise, kuidas elektri pealt raha säästa, oma igapäevaseid mugavusi loovutamata. Kahjuks ei kaaluta aga võimalusi oma külmkapi tõhususe suurendamiseks. Need on kodumasinad, mis kasutavad elektrit Teie kodus 24/7.

Esiteks peame mainima, et kui Teie külmkapp on üle 15-aasta vana, siis on soovituslik kaaluda uuendust, et potentsiaalset energiasäästu täielikult ära kasutada. Uue seadme esialgne kulu võib olla kõrge, kuid pikemas perspektiivis võidate energiasäästuga.

Hea uudis on see, et Teie külmkapi efektiivsuse suurendamine pole mitte ainult lihtne, vaid seda saab teha ka mitmel erineval viisil. Järgnevalt toome välja 5 nippi, kuidas saate külmkapiga elektrit säästa.

1.  Kondensaator peab olema puhas

Teie külmkapi kondensaator eraldab soojust seadme juurest. Kui need suured mähised külmiku tagaküljel või alumises osas hakkavad koguma tolmu, on neil raske töötada nii tõhusalt, nagu nad peaksid. Kui mähised töötavad kahekordse tugevusega, suurendab see energiakulu, mis võib omakorda põhjustada probleeme Teie seadmega.

Veenduge, et mähised on korralikult puhastatud ning investeerige turris harjastega harja või pintslisse, et hõlpsasti eemaldada sinna kogunenud mustus. Te ei pea mähiseid tihti puhastama. Et vältida seadme riknemist, piisab ka kahest korrast aastas.

2.  Hoidke puhtust

Lülitage sisse oma sisemine koduperenaine- või peremees ning korrastage aeg-ajalt külmkapi ja sügavkülma sisemust. Kui Teie külmkapis on kord ning teate täpselt, kus asub teatud toiduaine, mille järgi läksite, veedate vähem aega avatud külmiku uksega ning sisse pääseb samuti vähem sooja õhku, mida masin hiljem taastama peab.

Sedasi toimides vähendate lõppkokkuvõttes tarbitavat energiakogust poole võrra.

Samuti pöörake tähelepanu külmkapi ülemisel riiulil olevatele asjadele – eriti suurtele leivapakkidele, serveerimisnõudele ning toidukarpidele. See on Teie külmkapi peamine koht ja seda tuleks kasutada enim tarvitatavate esemete jaoks. Mida lihtsam neid haarata on, seda kiiremini uks sulgub.

Lisaks võivad suuremad esemed, mis asuvad seadme ülemises osas, püüda seadmesse soojust, mis sunnib kompressorit tegema rohkem tööd, kulutades pikemas perspektiivis aina suuremas koguses energiat ja seega Teie raha.

3.  Vähendage jäätumist

Sõltuvalt Teie külmkapist, võib see vajada sulatamist. Teie külmkapi sisemusse võib ajapikku koguneda jää, mis sunnib seadet kahekordset tööd tegema. Kui Te ei sulata sügavkülmikut lahti regulaarselt, võib külma temperatuuri hoidmine muutuda keerukaks.

Jäätumisest tekkinud kahjustus võib põhjustada palju väärtusliku energia raiskamist ning maksta Teile kätte igakuiste energiaarvete kujul. Kui Teil puudub õhukonditsioneer või elate soojas kliimas, on külmiku lahtisulatamisel veelgi suurem olulisus.

4.  Hoiduge soojusallikatest

Selleks, et hoida toitu ideaalsel temperatuuril jahutatuna ning kindlustada selle pikaaegne säilitamine, alustab kompressor soojusallikate läheduses suuremahulist tööd. See ei põhjusta mitte ainult suurenenud energiakulu, vaid võib lühendada Teie seadme eluiga.

Köögi kujundamisel proovige hoida oma külmkapp võimalikult kaugel tööpinnast, ahjust, nõudepesumasinast ning muudest seadmetest, mis eraldavad kõrgemat kuumust. Samuti oleks mõistlik hoida seadmeid kaugemal otsese päikesevalguse eest, et vältida kahekordsel võimsusel tööd.

Külmkapi asukohta piiravad sageli elektri- ja veekinnitused, kuid kui võimalik, paigutage külmik selle kasutamise maksimaliseerimiseks strateegiliselt. Korraliku õhuvoolu olemasolu võib aidata Teie külmkapi töötamisele kaasa. Kui hoiate seadet kappide vahel, veenduge, et miski seadme ümber hoitu ei takistaks selle õhuvoolu. Ideaalne asukoht külmkapi jaoks on köögi kõige külmem nurk.

5.  Valige õige temperatuur

Kui hoiate oma külmkapi või sügavkülma temperatuuri tarbetult madalal, võib kuluda rohkem energiat ning saate palju suurema arve, kui esimeste andmete järgi ootasite. Miks see nii on? Külmkapid ja sügavkülmikud ei tohiks olla liiga külmad.

Maksimaalse efektiivsusega töötamiseks ja energiakulude vähendamiseks peaksid külmikud hoidma temperatuuri 2.8 – 4.5°C ning sügavkülmikud -5°C. Pikaajaliseks säilitamiseks mõeldud iseseisvad sügavkülmikuid võib seada ka -17°C režiimile.

Külmkapi temperatuuri kontrollimiseks seadke termomeeter vett täis klaasi ning asetage see seadme keskpunkti. Kontrollige termomeetrit 24 tunni pärast. Sügavkülmiku jaoks asetage termomeeter seal olevate pakkide vahele ning kontrollige samuti 24 tunni pärast.

Järgides neid nippe, saate vähendada oma külmiku energiatarbimist ning säästa iga kuu oma elektiarvelt üsna palju raha. Liikuge trendidega kaasas, sest uusi ja huvitavaid külmikuid toodetakse igal aastal aina rohkem ning aina säästlikumate omadustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.