Kuidas kulusid kokku hoida mobiilirakenduste abil?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: techdonut.co.uk

Kõik ei lähe alati plaanipäraselt. Aeg ajalt tulevad ikka ettenägematud kulutused tööd tegemast lakanud pesumasina või purunenud rehvi näol. Kui sul ei ole kogutud piisavalt sääste nende kulude katmiseks, võid kuu lõpus kurbusega tõdeda, et sellel kuul päris nö. välja ei vea. Suisa veerandil Eesti elanikest puudub selline puhver, mis aitaks planeerimata väljaminekuid katta.

Teinekord ei ole vaja neid ootamatuid kulutusigi, ikka tundub, et raha lihtsalt kaob kuhugi käest.

Kuidas kulusid kokku hoida?

Kui kiirlaenud ei ole sulle vastuvõetavad, tasub mõelda isikliku ja pere eelarve pidama hakkamise peale.

Pere-eelarve äpid

Kui sa just väga ei armasta tšekkide kogumist, vihikusse või Exceli tabelisse numbrite kandmist, on heaks alternatiiviks pere eelarve koostamise mobiiliäpid. Need on mugavad virtuaalsed rakendused, mis aitavad sul saada ülevaadet sellest, kuhu ja kui palju raha täpselt kulub.

Nende valik võib aga silme eest lausa kirjuks võtta. Lisaks iga üks neist reklaamib muidugi end, kui kõige paremat. Nii saad valida nii isiklikul, kui pere eelarvel silma peal hoidvaid rakendusi – Goodbudget, Monefy, Wallet jt. Kuid miks mitte ka seda, kas olete ühiselamus korterikaaslastega kõik võrdväärselt majapidamistarvetesse panustanud (Splitwise) või kuidas edeneb sinul ja su sõpradel rahaliselt seatud eesmärkide täitmine (Unsplurge).

Kuidas selles pakkujate rohkuses see kõige õigem leida? Järgnevalt soovime tutvustada sulle kahte neist lähemalt.

1. Monefy (iOS, Android, Windows)

Monefy sobib nii iOS, Android kui ka Windows seadmetele. Seda on saada nii tasulise kui tasuta versioonina. Monefy on üks lihtsaima ülesehitusega mobiilirakendusi. Seetõttu sobib ta hästi inimesele, kes soovib esimest korda hakata koduse majapidamise tulusid ja kulusid kontrolli all hoidma.

Äppi saad sisse kanda nii oma kulud kui tulud. Kulutused omakorda võid jaotada erinevate kategooriate vahel, mida on võimalus vastavalt vajadusel alati ka juurde lisada – transport, majapidamise kulud, toit jt. Summade lisamine on hõlbus ja loogilise ülesehitusega. Kui soovid lisada tulusid, valid „+“ märgi, kui kulud siis „-“ märgi.

Seejärel avaneb sulle võimalus oma sissetulekuid ja väljaminekuid vaadelda kenal graafikul, kust saad kiire ülevaate, kui palju ja kuhu on raha kulunud. Saad seda teha nii päeva, nädala, kuu kui ka aasta vaates.

Soovi korral võid oma ülevaateid jagada ka teiste pereliikmete või erinevate seadmetega. Selleks mugavaim võimalus on äpi sünkroniseerimine Dropboxi kontoga.

2. Goodbudget

Teine levinud pere eelarvet kontrollida aitav äpp on Goodbudget. Saadaval on ta nii iOS kui Android seadmetele. Seda on võimalus kasutada tasuta, kuid ka rohkemate võimalustega tasulise versioonina.  Selle rakenduse teeb põnevaks nii öelda ümbrikusüsteem. Mõte on selles, et jaotad oma kulutused erinevatesse „ümbrikutesse“ ja vastavaid kulutusi tegema hakates, võtad kulutuste katmiseks raha just sellest ümbrikust, kuhu see kuulub.

Näiteks oled loonud ümbriku uute riiete ostmiseks. Ütleme, et selle summa on 50 eurot / kuus. Nüüd, kui sa lähed poodi ja kulutad seal 15 eurot, tuleb sul kulutuste sisse kandmiseks „võtta“ raha uute riiete ostmise ümbrikust. Seega jääb sul sellesse kuusse üle veel 35 eurot (50 – 15 eurot), mida võid kasutada rõivaste ostmiseks.

Kogu arveldust võid jagada ka teiste pereliikmetega. Nii näevad ka nemad, kui palju mingi valdkonna kulutusteks selles kuus veel vaba raha on.

Laenamine pereliikmetelt ja kiirlaenud

Erinevad rahaplaneerimise äpid on väga kasulikud abimehed, et oma kulud kontrolli all hoida. Kui sul on aga siiski hetkel olukord, mil omavahenditest ei piisa, ja oled alles säästmisega tegelema hakanud, tuleb paraku mõelda ka laenamise peale.

Enne laenuotsuse tegemist kaalu erinevaid võimalusi nt. ostmine järelmaksuga või ostu edasi lükkamine. Seejärel uuri, kas su pere või sõprade seas leidub keegi, kes oleks võimeline sulle mõneks ajaks soovitud summat laenama.

Kui esimesed kaks soovitust ei ole siiski võimalikud, tuleb mõelda laenuteenuse osutajate peale. Tutvu kindlasti eri laenupakkujate tingimustega ning konsulteeri spetsialistidega. Ühtegi laenu ei tohiks teha liiga kergekäeliselt ja kiirustades.

Kokkuvõtteks

Oma kulusid ja tulusid ette planeerides ja realistlikult kalkuleerides, võid juba üsna pea avastada, et varasemalt pidevalt kuulõpus nullis oleval kontol on hakanud tekkima ülejääke. Isegi, kui see summa ei ole esialgu teab mis suur, koguneb sedasi siiski iga kuu sinna lisaks. Selliselt säästes saad tunduvalt kergemalt hingata ka siis, kui su teele on sattunud mõni ootamatu väljaminek.

Sisuturundusloo tellijaks on Askfinancer.com.

Märksõnad:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.