Kuidas on kriisiaeg soodustanud netimeelelahutuse võidukäiku?

Foto:Shutterstock.

Eriolukorra raames sulgesid oma uksed sajad kui mitte tuhanded meelelahutusasutusaileed ning inimesed pidid kiirelt adapteeruma kodustes tingimustes tegevusi otsima. Koristamise, kokkamise ning trennitegemise kõrval eksisteerib mind õnneks internet, mille lõputuna näivat võimalustepagasit tänu kriisile suisa veelgi enam suurendati.

Tänapäevane meelelahutus internetimaailmas tiirleb nii visuaalselt kui interaktiivselt nauditavate lahenduste üle. Videod ning arvutimängud on sealjuures ühed populaarseimad, viimaste alamliigina on eriti pead tõstnud online kasiino tüüpi leheküljed.

Mitmete mainekate väljaannete ning riigpõhiste statistikafirmade uuringud näitasid, et kodus istumise tagajärjel proovisid näiteks arvutimänge inimesed, kes neid varem mitte kunagi proovinud ei olnud. Vaid mõnekordne katse mängumaailma sisse elada on paljudele muutunud nüüdsest asendamatuks tegevuseks.

Muutunud on laialdaselt ligipääs erinevatele mängudele. Veel kümmekond aastat tagasi tuli minna poodi plaadi järele, ent nüüdisajal saab mänge osta erinevatelt platvormidelt, mis samaaegselt aitavad kasutajatel sotsialiseeruda, abi otsida ning kasvõi enda sisu luua.

Mänge saab mängida nii üksi kui ka mitmekesi. Kuna inimene on loomult sotsiaalne olend, soodustavad mitmikmängud muidu suhtlemisevaesel ajal uute kontaktide ja sõprade loomist. See omakorda tõstab mängurluse rolli meelelahutusmaailmas aina kõrgemale.

Nagu ennist mainitud, on populaarsed ka online-kasiinod. Tavalistesse kasiinodesse viiruseleviku ajal minna ei saa, mistõttu panustavad hasartmängudele keskenduvad ettevõtted veebipõhiste platvormide arendamisesse ja lihvimisse rohkem.

Hasartmänguplatvormid on muutunud ka turvalisemaks ning aitavad nüüd isegi kasutajaid nõustada, lubamaks lõbusamat ja ohutumat kogemust kõikidele mängijatele.

Suurenenud on ka voogedastuspõhiste ehk striimi pakkuvate platvormide kasutamine. Netflix, Hulu või isegi kohalikud Eestis asuvad telekanalid on hakanud pakkuma uutmoodi telerivaatamist, kus vaid mõne nupuvajutusega saab valida endale sobiva filmi, seriaali või klipi ükskõik millisest ajast. Enam ei pea muretsema eetriaegade pärast!

Ei maksa unustada ka sotsiaalmeediat ning videoplatvorme, näiteks YouTube ja Twitch. Esimene neist on juba enam kui kümme aastat miljonite kui mitte miljardite sisuloojatega inimeste aega täitnud ja meelt lahutanud.

Twitch on pisut uuem nähtus ja sisaldab endas samaväärselt palju arvutimänge üle kandvaid ehk striimivaid sisuloojaid. Vaatajad saavad lisaks vaatamisele ka autori ning teiste vaatajatega suhelda.             

Kogu mängude otseülekannet puudutava sektori populaarsus tõusis mullu ajakirja The Verge andmetel enam kui 45 % ning aasta lõikes on tehtud sajaprotsendiline tõus. Seega võib väita, et streaming-maailmal on ees helge tulevik.

Ka Facebook, Twitter ja Instagram omavad netimeelelahutuse uue ajastu loomisel tähtsat osa. Karantiini (lockdown ingl. k) ajal hakkasid igal pool levima väljakutsed, mis on seotud näiteks trennidega. Kasutajad lisasid igale poole hashtage #quarantineworkout ja #covidworkout, innustades sellega inimesi trenni tegema ning mitte kodus istudes vormist välja laskma.

Kuritegu oleks mitte mainida rakendust TikTok, mis on enda video-musikaalsesse karusselli haaranud miljardeid kasutajaid. Mitmed riigid soovivad seda küll ära keelata, ent äpi populaarsus ei tundu sellegipoolest raugevat.

Suurenenud sotsiaalmeedia tarbimine on viinud omaette uudsesse olekusse ka uudisteportaalid. Kuna infonälg on probleemsete aegade jooksul suurem, peavad erinevad väljaanded suutma luua kvaliteetsemat ning mitmekesisemat sisu. Näitena võib tuua ka täiesti “tõsiseid” uudisteportaale, kes integreerivad oma sisuvoo sisse küsitlusi, mänge ning blogisi.

Viimasene võib välja tuua muidugi muusika, mis tänu Spotify ja YouTube keskkondadele kõigi meeli värskena hoida aitavad. Heliloomiseks vajalike programmide rohkus toob maailma ka rohkem andekaid muusikuid, lubades kultuuriruumil rikastuda ning sellega seonduvat melu elus hoida.

Kõik see ei tähenda muidugi, et elu igaveseks internetti kolinud on. Iga kriis toob mingisuguseid arenguid ning internetimuutuste näitel ootab meid tulevikus ees veelgi mugavam eluolu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.