Sisuturundus

Kuidas valida endale sobiv sülearvuti? Need on küsimused, mis tuleks läbi mõelda

Sülearvuti valimine võib olla omaette väljakutse. Olulisim on siinjuures välja mõelda, milles arvutit kasutatakse. (c) Foto: Andres Raudjalg
Sülearvuti valimine võib olla omaette väljakutse. Olulisim on siinjuures välja mõelda, milles arvutit kasutatakse.Foto: Andres Raudjalg

Uus auto, telefon või arvuti – nende brände ja pakkumisi on nii palju, et võtab silme eest kirjuks.

Kuidas siis leida see kõige õigem variant, mis vastaks täpselt sinu vajadustele ega sisaldaks ebavajalikke komponente, mis hinna üles ajavad? Püüame asjas selgust saada iDeali koolitusjuhi Kaarel Lepingu abil.

Kõigepealt tuleb läbi mõelda, milleks arvutit kasutatakse

Selleks võiks oma olemasoleva arvuti põhjal vaadata, milleks seda kasutatakse ja millised programmid seal peal on. Niiviisi saab selgeks, milline peab olema seadme jõudlus.

Kõige lihtsama taseme arvutit vajavad tavakasutajad, kes tahavad arveid maksta, lähedaste ja ametiasutustega suhelda, fotosid hoiustada, dokumenditööd teha või konspekteerida, videoid vaadata ja muusikat kuulata. Need tegevused ei nõua arvutilt kuigi suurt jõudlust.

Siiski peab tavakasutajagi vahel arvestama muid faktoreid. Mõnikord kasutatakse arvutit oma hobidega tegelemiseks. Kui varasemalt läks arvutit vaja näiteks fotograafia või muusikaga tegelemiseks, siis uuema aja harrastused, kasvõi 3D modelleerimine ja ka kaasaegsed arvutimängud, nõuavad arvutilt juba märksa suuremat jõudlust.

Ka tööga seoses tuleb läbi mõelda, kas arvutit kasutatakse raamatupidamises Exceli tabelite haldamiseks, turundusosakonnas materjalide ettevalmistamiseks või hoopis pikkade videote monteerimiseks.

Mõtle ette, milliseid ülesandeid arvuti tulevikus täitma peab hakkama

Me ei osta arvutit üheks aastaks. Kuidas võivad muutuda funktsioonid, mida arvutilt ootame? Näiteks fotograafiahuviline, kes töötleb Photoshopis telefoniga tehtud pilte, võib ühel hetkel minna üle peegelkaamerale. See tähendab aga mitu korda suuremaid faile.

Seejärel tulevad mängu teised kriteeriumid

Kui arvuti võimsus on paigas, saab hakata kaaluma muid kriteeriume. Need võivad olla mugavus kaasaskandmisel, ekraani suurus, aku vastupidavus, heli ja veebikaamera kvaliteet. Ka siin on mõistlik enne valima asumist prioriteedid paika panna.

Foto: Andres Raudjalg

Milline on sobivaim mudel?

iDeali koolitusjuht Kaarel Leping toob laias laastus välja kolm valikuvarianti: MacBook Air, MacBook Pro või lauaarvuti. Rolli mängib siin ka kiip: kas arvuti põhineb varasemal M2 nimetust kandval kiibil või 2021. aastal välja tulnud M1 kiibil.

M1 MacBook Air, mis sisaldab M1 kiipi, sobib kõige paremini igapäevasteks vajadusteks, tekstide kirjutamiseks, kalendri kasutamiseks.

Uuem arvuti, M2 MacBook Air, on kerge, varasemalt kasutusel olnud kiibiga võrreldes 15–30 protsenti kiirem. Videotöötluses ja suuremate failide liigutamisel on erinevus eriti hästi tuntav. Arvutil on ka uus disain, ta pole enam kiilukujuline ja ekraan on varasemast suurem. Samuti on korraliku värskenduse saanud veebikaamera, klaviatuur ja kõlarid. Selle mudeli aku kestab 18 tundi.

Järgmist taset pakub M2 MacBook Pro, millel on sama kiip mis M2 MacBook Airil ja lisaks võimsust tõstev ventilaator. Tavakasutajatest sobib see eelkõige neile, kellel igapäevategemiste kõrval on mõni hobi, mille harrastamisel on arvutist kasu. Ka üliõpilastele, kellel läheb arvutit peale konspekteerimise vaja näiteks programmeerimiseks, videotöötluseks või muuks selliseks – M2 MacBook Pro võimsusest jätkub kogu õpingute ajal kasvavate vajaduste täitmiseks.

M2 MacBook Pro aku peab vastu kaks tundi kauem kui M2 Airi aku. See sobib palju ringi liikuvale inimesele.

14-tolline MacBook Pro uue M2 Pro sobib profikasutajatele, kelle tegevus nõuab arvutilt tõesti suurt jõudlust, olgu selleks kogenud fotograaf, graafiline disainer, programmeerija, videomonteerija, muusikaprodutsent või DJ. Selles arvutis jätkub reservi ka tulevikuks. Ka 3D arvutimängude mängimiseks on sel võimsust parasjagu.

Kui aga ikka täpselt ei tea, milline võiks olla parim lahendus, siis on mõistlik poest müüjalt nõu küsida. Selleks nad seal ongi, et inimesi parima valiku langetamisel abistada!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.