Macid on firmade jaoks odavamad, kui mistahes muud arvutid

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Tõsiasi, et Macid maksavad rohkem kui Windowsiga arvutid, pole mingi uudis. Kuid hinnasilt poes ei peegelda tegelikkuses kogu tõde.

Arvuti ostmisel on selle hind asi, millest ei saa kuidagi mööda vaadata. Harilikult on ettevõtete IT-osakondade suhtumine selline, et Macid on küll toredad, kuid ühe Maci hinna eest saaks osta kaks Windowsiga arvutit. Ja kuigi puhtalt poeletil olevat hinnasilti vaadates on see arvamus korrektne, siis ei tasu ära unustada edasisi kulusid.

Ärimaailmas on terminiks TCO, mis inglise keeles tähendab Total Cost of Ownership ja eesti keeles omamise kogukulu. Arvuti ostmine firma või iduettevõtte jaoks on üks kulu, kuid kui lisada vajamineva tarkvara, hoolduse ning haldamise kulud, siis on lõppkokkuvõttes odavamad just Macid, mitte Windowsiga arvutid.

IBMi lugu

2015. aastal lubas IBM töötajatel valida, kas nad soovivad tööarvutiks Windowsiga arvutit või Maci. Suur osa töötajatest valis just Maci ning hetkel on neid firmas kasutusel rohkem kui 90 000. Macid moodustavad firma arvutipargist 15%, kuid vaid 5% IT-meeskonnast on seotud nende hooldusega.

Hinnates Macide ja Windowsiga arvutite kasutust, jõudis IBM järeldusele, et Macide omamine säästab nelja aasta peale iga arvuti kohta 273-543 dollarit, sõltuvalt konkreetsest mudelist. Statistika näitab, et 40% Windowsiga arvutite omanikest pöördub mõne probleemiga IT-osakonna poole, kuid vaid 5% Maci-kasutajatest vajavad abi.

Seega ei olnud IBMi juhtkoht üllatunud, kui 73% firma töötajatest ütlesid, et nende järgmiseks arvutiks saab Mac.

IBM ostab iga nädal umbes 1300 uut Maci ja firma plaanib kokku omada 150 000-200 000 Maci.

Miks Macid odavamad on?

Nii Macid kui ka Windowsiga arvutid vajavad elektrit ja internetti. Need on kulud, mis on nii Macide kui ka teiste arvutite puhul samad. Lisaks vajavad paljud firmad Microsoft Active Directory litsentse, lisaks ka litsentse meilikontode, pilvekontode, vestlusteenuste ja teiste koostöörakenduste jaoks. Enamik neist teenustest töötab samamoodi sõltumata sellest, kes kasutajal on Mac või mõni muu arvuti.

Firmad vajavad ka tarkvara ning Macide puhul on on peamised vajalikud programmid juba arvutisse paigaldatud: veebibrauser, meiliprogramm, kalender, Exchange’i toetav kontaktiprogramm, samuti ka kontoritarkvara nagu Keynote, Pages ja Numbers.

Siiski, paljud firmad paigaldavad töötajate arvutitesse Microsoft Office’i, mis töötab kenasti ka Maci peal. Microsoft on Office 365 hinnad muutnud samaks, seega maksab tarkvara nii Maci kui ka teiste arvutite jaoks sama palju. Kui kõik see olemas, peavad firmad ka välja mõtlema, kuidas vajalikud programmid arvutitesse toimetada. Siiani on hind sama.

Arvuti enda hind

Macide hinnad algavad täna olenevalt mudelist umbes 1000 euro juurest. Apple’i strateegiaks on luua tippklassi arvuteid, mis kestavad kaua. Teiste arvutite hinnad kõiguvad palju, kuna pakutakse nii tippklassi kui ka madalama klassi arvuteid, mis maksavad vähem. Sel põhjusel võivad need arvutid maksta kaks korda vähem kui Macid.

Siinkohal võivad osad firmad öelda, et meie firmal pole ressursse Mace osta, kuid siiski tasuks analüüsi edasi lugeda.

Hetkel on asi teiste arvutite kasuks, seis on üks null.

Kõik vajalik tarkvara

Vajalik operatsioonisüsteem antakse koos Maci arvutitega kaasa ning midagi selle eest juurde maksma ei pea. Kuna Apple pakub operatsioonisüsteemist vaid ühte versiooni, siis on kõikidel seadmetel sama võimekus. MacOSi saab ühendada domeeniga (ka Active Directory’ga), sel on FileVault võimekus ning see kaitseb ka pahatahtliku koodi eest XProtect toel. Seega pole vaja mingit lisatarkvara, et arvuti käima panna.

Windowsiga on lood vastupidised. Firmad peavad need võimalused ise lisama, või ostma Windows Pro litsentsi. Windows 10 Pro maksab 279 eurot ja võib arvutitootja jaoks vähem maksta. Pro versiooni on vaja, et ühendada arvuti domeeniga või ei krüpteerida arvutis olevaid andmeid BitLockeri abil. Paljud firmad paigaldavad arvutitesse viirusetõrjetarkvara.

Lõpetuseks on ka küsimus selle kohta, kuidas arvuti töötaja jaoks valmis seada. Apple pakub macOSile lahendust nimega DEP ehk Device Enrolment Program. See lubab firmadel tellida ja määrata, et arvuti on firma omanduses. Kui arvuti esimest korda sisse lülitada, kontrollib süsteem arvuti seerianumbrid ja võrdleb seda Apple’i andmebaasiga. Seejärel saab süsteem laadida alla lisatarkvara ning muuta vajalikke sätteid.

Windows 10 selliseid võimalusi ei paku ja seepärast peavad firmad kulutama palju aega ja raha, et luua vajalikud lahendused, et kõik vajalikud programmid ja muud tarvikud saaks arvutisse paigaldatud.

Kulud on madalamad

Firmad vajavad ka arvutihaldussüsteeme. See lubab IT-osakonnal paigaldada arvutitesse tarkvara ja muuta sätteid ilma arvuteid katsumata. Microsoft pakub selle jaoks SCCM süsteemi, selle abil on võimalik laiendada ka Intune mobiilihaldussüsteemi. Mitmed firmad ostavad need mõlemad. Kuid taaskord, Apple on erinev.

Apple on arvutitesse juba paigaldanud haldusstruktuuri. Jamf lõi Apple’i arvutite jaoks Jamf Pro haldusplatvormi. Seda kasutades saab arvutisse esimesel käivitamisel paigaldada vajalikud programmid ja uuendused. Kasutaja saab seda teha ise või vajadusel saab arvuti sellega ka ise hakkama, ühendudes ettevõtte võrgustikuga.

Macid on juba praeguseks kokkuvõttes teistest arvutitest odavamad.

Tugi ja teenused

Juba praegu on Macidega seotud kulud madalamad, kuid lisaks eelnevale on kulud madalamad ka hooldusega seotud teemade juures. Macide ümber on suur kogukond, mis aitab kasutajatel ise lahendada probleeme, millega nad peaksid kokku juhtuma.

IT-osakondade suurus sõltub firmast, kuid vähemalt ühe suurfirma näide näitab, et Macide kasutajatega on vähem probleeme ning nad nõuvad IT-osakonnalt vähem ressursse.

Lisaks kõigele sellele ei saa ka ära unustada, et Macid hoiavad oma väärtust paremini, seega on need on lõppkokkuvõttes firmade jaoks oluliselt odavamad.

iDeal Apple esinduskauplusi haldav IM Arvutid AS tegevjuhi Antti Aduri sõnul vaatab tark ettevõtte juht kogu tehtava investeeringu elutsüklit ja lõppkulu.
“Arvutiparki ei soetata ettevõttele kunagi igaveseks ning teatud perioodi järel seda uuendatakse,” rääkis Adur. “Kui võtta arvesse soetatud arvuti täis elukaar ehk soetusmaksumus, hoolduskulud, tarkvara, kasulik kasutusperiood ja jääkväärtus, siis Mac on päris mitmel juhul odavam lahendus, kui PC. Jääkväärtus varieerub teinekord kahekordselt Maci kasuks.”

Adur julgustab viskama kõrvale iganenud hirmud ning tulla konsulteerida iDeali spetsialistidega erinevaid Apple pakutavaid võimalusi.

“Oleme oma esindustes Maci soetamise teinud võimalikult lihtsaks. Pakume igakuiseid tasuta koolitusi algajatele ja edasijõudnutele, mugavat vana Maci tagasiostuteenust, finantseerimislahendusi ning ametlikke hoolduskeskuseid nii Tallinnas kui Tartus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.