Mänguautomaat – ühekäelisest bandiidist digitaalajastu supervargaks

Foto: Unsplash

Hasartmängude ajaloo üheks populaarsemaks leiutiseks võib kindlasti pidada mänguautomaate. Oli aegu, kus hasartmängusõltuvusele veel erilist tähelepanu ei pööratud ning mänguautomaate, kus oli võimalik võita raha, võis leida paljudest baaridest. Ilmselt mäletab nii mõnigi Soome ja Rootsi laevadel asuvaid mänguautomaate, millel mängisid isegi igas vanuses lapsed. Hasartmänguseaduste karmistumisega seoses asuvad mänguautomaadid nüüd vaid kasiinodes ning päris süütuks ajaviiteks neil mängimist mõistagi enam ei peeta.

Klassikalise mänguautomaadi ajalugu ulatub 19. sajandisse – esimese mänguautomaadi valmistas 1895. aastal mehaanik Charles Fey. Fey loodud automaadil oli kolm pöörlevat ketast, millest igaühel 5 erinevat sümbolit: hobuseraud, risti, poti ja ärtu masti sümbol ning kõige tähtsam – kelluke (originaalis: Liberty Bell ehk Vabaduse kell). Automaadi küljel asus mehaaniline kang, millest tõmmates hakkasid kettad pöörlema ning kui pöörlemine lõppes, moodustus kolmel kettal kokku sümbolite kombinatsioon. Loomulikult tuli enne kangi tõmbamist sisestada ka raha!

Sümbolite kombinatsioonidest sõltusid omakorda võitude suurused. Näiteks 3 ruutut andis 30 senti, 3 ärtut võrdus 40 sendiga. Kui õnn naeratas tõeliselt ja kettad jäid seisma nii, et ühes reas oli 3 kellukest, oli peavõit – 50 senti – garanteeritud! Peavõidu sümbolite ehk Liberty Bell’ide järgi sai masin ka oma ametlikuks nimeks Liberty Bell. 

Kuna mänguautomaate üritati mitmel pool keelata, siis järgmiseks huvitavaks etapiks nende arengus olid masinad, kus võiduks ei olnud mitte raha, vaid pigem maiustused-sigaretid. Toona tekkisid ratastele ka uued sümbolid, eelkõige erinevate puuviljade pildid. Näiteks ka tänapäevani automaatides kasutusel olev kirsi sümbol võis tähendada, et võiduks oli kirsimaitseline närimiskumm.

1963. aastal töötas firma Belly välja elektromehaanilise mänguautomaadi, mis sai nimeks Money Honey. Selle masina loomine tähistab ka uut ajajärku, kus mehaanilise kangi funktsioon masina küljes jäi pigem sümboolseks või kadus üldse ning samuti algas üleüldine elektrooniliste mängude ajastu.

Esimene videomänguautomaat loodi aastal 1979, milles kasutati Sony 19tollist värviekraani. Esimesena asetati selline automaat Las Vegase Hiltoni hotelli kasiinosse. Pärast seda, kui esialgset versiooni oli parandatud ning pettustekindlamaks muudetud, sai see ka Nevadas ametliku kasutusloa ning osutus Las Vegase kasiinodes ülipopulaarseks hasartmänguks. Videomänguautomaadid ei kasuta mitte mehaanilisi, vaid graafilisi kettaid ning kuna mehhaanilised piirangud puuduvad, siis võimaldab graafika masinaid ehitada väga erinevate ketaste arvuga.  Lisaks on võitude-kaotuste kombinatsioone erinevates masinates tohutult.

Tänapäeva digitehnoloogia arenedes, kus lisaks tavakasiinodele on järjest populaarsemad ka online kasiinod, Eestis näiteks Vivatbet, on ka mänguautomaadid kolinud virtuaalmaailma. Mehaanilisest kangist ja ainult viiest sümbolist ei ole enam juttugi. Online-mängude arendajad loovad keerutusmängudele igapäevaselt juurde aina uusi ja uusi graafilisi elemente: kõikvõimalikest sümbolitest ja disainielementidest kuni ulmeliste tegelaste ja superkangelasteni välja. Samas kasutavad online kasiinod tänase päevani ikka endiselt ka algseid kaardimastide, kellukese ja puuviljade sümboleid. Ka mängusüsteemid on keerutusmängudes hoopis teisel tasemel kui algsetes mehaanilistes mänguautomaatides – tehnoloogia võimaldab luua suurel hulgal erinevaid panustamisvõimalusi ning mängijate ligimeelitamiseks kasutatakse ka palju boonussüsteeme.

Esimese mänguautomaadi küljes oleva kangi tõttu nimetati toonast mehaanilist automaati ka ühekäeliseks bandiidiks, kuna mängija taskud tehti pigem tühjaks. Fakt on, et areng toonastest ühekäelistest bandiitidest tänapäevaste, klassikalistes kasiinosaalides asuvate mänguautomaatide ning veebikasiinodes olevate keerutusmängudeni on olnud tohutu. On siiski üks faktor, mis on jäänud samaks: mängija raha pigem võetakse ära, kui antakse juurde. Seega tuleks enne mängima asumist oma mängueelarve kohusetundlikult paika panna, ükskõik kas mängid internetis Vivatbet keskkonnas või mõnes teises kasiinos.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.