Sisuturundus

Mida ei tohiks esimese mänguarvuti valimisel kindlasti tähelepanuta jätta?

Mänguriarvuti peab olema teistest arvutitest teatud omaduste poolest võimekam, et oma eesmärki täita ja mitte hiljem pettumust valmistada või lisakulusid tekitada.Foto: Shutterstock

Tänapäeval ümbritsevad meid väga erineva võimsusega arvutid, alates näiteks külmkapis olevast arvutist kuni suurte võimsate serverite ja tööstusrobotiteni välja.

Filmide vaatamiseks, muusika kuulamiseks ja muudeks tavategevusteks piisab lihtsamast arvutist. Kui aga räägime videomängudest, siis selline arvuti peab olema teistest teatud omaduste poolest võimekam, et oma eesmärki täita ja mitte hiljem pettumust valmistada või lisakulusid tekitada.

Millele tasuks pöörata tähelepanu enne esimese mänguarvuti ostmist?

Foto: OnPoint.ee

Kasutuseesmärk

Esmalt peaks aru saama, mis eesmärk arvutil üldse on – kas on plaanis mängida lihtsamaid mänge, näiteks Fortnite´i või Minecrafti, või tahad lisaks sellele nautida ka uusimaid mänge nagu Call of Duty ja Forza, või sukelduda virtuaalreaalsusesse.

Mida mitmekülgsemad on soovid, seda mitmekülgsem peab olema ka arvuti, nii et kui on plaanis on veeta paar õhtut nädalas Fortnite’is ja ülejäänud aeg vastata e-mailidele, siis tegelikult piisab ka kulutõhusamast integreeritud graafikakaardiga arvutist, mis tähendab, et videokaart ei ole eraldi, vaid protsessorisse sisse ehitatud.

Tänapäeval on turul olemas sellised protsessorid nagu Ryzeni G-seeria, mille integreeritud graafiline kiip (näiteks AMD Ryzen 5 5600G) suudab lihtsamaid mänge, nagu näiteks Valorant, Minecraft, CS:GO, piisaval kaadrisagedusel jooksutada.

Kui aga vaadata sellest graafikakaardist nõrgemaid variante, siis hakkab langema ka mängu graafiline kvaliteet ja sujuvus. Kui aga räägime uutest ja realistliku graafikaga mängudest, siis eraldiseisvast graafikakaardist pääsu ei ole – masina sees võiks olla vähemalt NVIDIA GTX- või AMD Radeon-seeria videokaart.

Foto: OnPoint.ee

Resolutsioon

Pärast arusaama, mida arvutiga mängida ja teha soovitakse, on kindlasti vaja läbi mõelda ootused monitori resolutsioonile. Reegel on lihtne – mida rohkem piksleid, seda ilusam on pilt, kuid seda võimsam peab olema arvuti.

Viimase aastakümne populaarseim resolutsioon on 1920×1080 (Full HD). Sellise lahutusega monitorid on kasutuses peagi kõikides kontorites, ning osa neist võivad sobida väga hästi ka mängimiseks.

Suurem ja viimase viie aasta jooksul populaarsemaks muutuma hakanud 2560×1440 (2K) resolutsioon on pigem kasutuses tehnoloogia-firmades programmeerijate laudadel ja nüüd ka mängurite kodudes.

Monitor

Suurem resolutsioon võimaldab tuua ekraanile erksamat ja teravamat pilti, kuid selle jaoks peab masinas olema ka vastav videokaart.

Oluline on märkida, et kodus olev üle kümne aasta vana monitor ei pruugi olla sobilik mängimiseks mitmel põhjusel, ning kui plaani uut osta pole, siis jääb kalli arvuti võimsus kasutamata. Valides aga uut monitori, on kindlasti soovitatav vaadata selliseid parameetreid nagu paneeli tüüp (eelistatav – IPS paneel, nagu näiteks siin) ning värskendussagedus (eelistatav – 144 Hz, nagu näiteks siin).

IPS paneel garanteerib erksamad värvid ja paremad vaatenurgad ning 144 Hz värskendussageduse tugi võimaldab ekraanil näidata sujuvamat ja detailsemat liikumist kui tavaks saanud 60 kaadrit sekundis. See võib muuta mängukogemust, ja isegi mängu tulemust rohkemgi kui resolutsioon.

Toiteplokk

Kui eelistatud mängud ja monitor on välja selgitatud, siis tasub mõnele masinale ka juba tõsisemalt otsa vaadata. Esmalt on soovitatav jälgida, et mänguarvutis on vähemalt 80 Plus pronks-reitinguga toiteplokk. Toiteplokk on seade, mis muundab elektrivõrgust saadava pinge arvuti elektroonikakomponentide jaoks sobivaks.

80+ seadmetes kasutatavad komponendid on enamasti paremad kui odavamates toiteplokkides ning nende energia muundamine on efektiivsem, mis muudab sellised toiteplokid ka energiasäästlikumaks. Elektrikatkestuse korral kaitseb selline toiteplokk arvutit paremini kui mõni halvema reitinguga toode.

Lisaks võiks arvestada ka seda, et kui toiteplokk jääb arvuti ülejäänud komponentide, eelkõige videokaardi jaoks liiga nõrgaks, võib toiteplokk katki minna ja arvutit kahjustada.

Videokaart

Järgmiseks väga oluliseks komponendiks on videokaart. Reegel on lihtne – mida nõrgem videokaart, seda rohkem peab mängus vähendama graafika kvaliteeti, et mäng sujuvalt jookseks.

Tasub eelistada arvutit, milles on üks järgneva nimega videokaartidest: NVIDIA GTX 1050Ti ja 1650, või NVIDIA RTX 1650, 2060, 2070, 2080, 3060, 3070, 3080 või 3090 – need on preagusel ajal tuntuimad end kasutajate seas tõestanud videokaardid.

Korpus

Viimaseks oluliseks komponendiks on arvuti korpus – tihtipeale tähelepanuta jääv mängurimasina osa. Mida võimsam on arvuti, seda rohkem soojust tekib ning seda olulisem on komponentide jahutamine, milles mängib suurt rolli korpuse ventilatsioon.

Väga oluline on valida arvuti, milles on vähemalt kolm ventilaatorit (kaks ees ja üks taga) ning korpuse esipaneel võiks lasta läbi võimalikult palju õhku – paneel võiks olla eest täielikult võrega. See soosib paremat õhu liikumist ning võimaldab komponentidel mängimise ajal hingata.

Kui hoida arvuti komponendid piisavalt jahedana, püsib ka arvuti jõudlus stabiilsemana (arvuti ei kuumene üle) ning ka komponentide eluiga on üldjuhul pikem.

Grinder seeria arvuti. Eest võrega korpus, sees 3 ventilaatorit.Foto: OnPoint.ee

Lisaks tasub tähelepanu pöörata esimese arvuti ostul ka sellele, kas arvuti hinna sisse kuulub Windowsi operatsioonisüsteem. Mõnikord tuleb see arvutile eraldi juurde osta, sest ilma operatsioonisüsteemita pole võimalik arvutit kasutada ega ka mängida.

Kõikide nende parameetrite jälgimine ei pruugi olla lihtne, seega tasubki küsida nõu OnPointist. OnPointi arvutientusiastid oskavad komplekteerida just sellised kvaliteetsed masinaid, mis vastavad iga kasutaja vajadustele. Lisaks tasub üle vaadata OnPointi e-poes uued Grinder-seeria arvutid, mis on väga hea valik alustavale mänguhuvilisele.

Näiteks Grinder Platinum masin, mis on mõeldud 1920×1080 lahutusel mängimiseks. Korralik kuue tuuma ja 12 lõimega Inteli protsessor ja NVIDIA kiirtejälituse toega RTX 2060 garanteerivad, et kõik mängud jooksevad 1080p lahutusel üle 60 k/s. 1 TB ülikiire NVMe SSD annab piisavalt ruumi, et jooksutada mänge mõne sekundiga ning 80+ kuldse reitinguga toiteplokk annab kindlust ja aitab vähendada energiatarbimist.

Samuti saab soovi korral masinat tulevikus uuendada – toiteplokk on 750W võimsusega, mis tähendab, et paari aasta pärast saab sinna paigaldada NVIDIA RTX 4080 graafikakaardi ning nautida mänge ka 1440p või miks mitte 4K resolutsioonil. 

Selline komponentide valik teeb Grinderi masinad tulevikukindlamaks ning arvestades kaheaastast garantiid, aitab OnPointi meeskond ära lahendada ka muid kasutamise käigus tekkivaid küsimusi.

Uuri OnPointi Grinder seeria arvuteid lähemalt veebilehelt onpoint.ee/grinder

28.04-11.05.22 saad onpoint.ee lehel sooduskoodiga GRIND Grinder seeria arvuti ostult 150 eurot soodustust. Kampaania kestab vaid 14 päeva.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.