Kas teile meeldib vaadata filme ja seriaale? Kui vastus sellele küsimusele on jaatav, siis on parimate elamuste saamiseks vaja kindlasti televiisorit. Televiisorit ostes tuleb jälgida erinevaid parameetreid, kuid kõige olulisemaks peetakse pildi kvaliteeti. See määrab ära, millisena te filmielamusi kogete. Toome teieni nõuanded, mis aitavad leida kõige parema pildikvaliteediga teleri.
Resolutsioon ehk eraldusvõime
See on mõõde, mis näitab pildi teravust. Mida rohkem piksleid, seda parem ja teravam on pilt. Väiksem arv piksleid annab teralisema pildi. Sellest saab aru siis, kui panete teleri tööle. Eraldusvõime põhjal on võimalik jagada telerid kolmeks- HD Ready, Full HD ja UHD.
HD ready on tuntud kui HD, mille resolutsioon on 1388 x 768 pikslit. Sellele tuginedes võib järeldada, et sellise hulga piksleid kuvab teler olenemata suurusest. HD telerit soetades võiks ta olla väiksema suurusega, sest suurel ekraanil jaotuvad pikslid ekraanile niimoodi, et tihedus jääb ruutsentimeetri kohta väiksem.
Full HD telerid on praegusel ajal standardiks. Piksliteks on 1920 x 1080. Üldiselt ei soovitata osta telerit, millel on väiksem kui Full HD resolutsioon. Suur osa DVD-filmidest, Youtube videotest ja Netflixi sisust edastatakse Full HD kvaliteedis. Kui soovite näha head pilti nii suuremal kui ka väiksemal ekraanil, tasub soetada FullHD teler.
UHD või 4K on uusim tehnoloogia, mis tagab resolutsiooni 3840 x 2160 megapikslit. Selline teler tasub kindlasti soetada siis, kui plaanite võtta suurema ekraaniga mudeli. Alates 55-tollisest teleritest tasub mõelda ainult UHD peale, kuna väiksema resolutsiooniga mudel võib suurel ektaanil olla lähedalt vaadates liiga teraline. Sony 4K telerid võivad olla isegi 77-tollise läbimõõduga. Kuigi UHD pakub kõige parema kvaliteediga pilti, võib olla probleemiks piisavas koguses sisu leidmine. Väga paljudest kohtadest ei tule veel suurepärase kvaliteediga 4K eraldusega videoid. Siiski on võimalik osa Netflixi ja Youtube sisust vastava kvaliteediga näha. Peale selle on võimalik ka ise toota 4K videoid nutitelefoniga.
Ekraanitüüp
Lisaks resolutsioonile on oluline järgida ka seda, millist tüüpi paneel pilti võimaldab. Tuntuimad on LED, LCD, OLED ja QLED telerid. Tihti ei saada aru, mis on nende erinevus, kuid selgitame teile seda kohe lähemalt.
LED ja LCD telerites kasutatakse vedelkristallekraane või LCD-maatrikse. LCD teleri taustvalugustuse tekitavad luminofoorlambid, LED teleris täidavad selle ülesande LED-tuled, mis tagavad ka kvaliteetsema pildi. LED valgustid võivad paikneda nii külgedel kui ka taga, mistõttu on ekraan kerge, õhuke ja energiatõhus.
OLED telerid on võimelised ekraanil iga piksli tihedust ja värvi eraldi muutma ning välja lülitada. Seetõttu on OLED teleritest võimalik näha ideaalset musta värvi, kontrasti, vaatenurka, mis tagab suurepärase pildikvaliteedi. Miinuseks on aga limiteeritud ekraani erksus. OLED teleritesse võib pilt n-ö sisse põleda, aga selleks peab näitama sama pilti väga kaua, mistõttu on oht minimaalne.
QLED on Samsungi LED telerite seeria. Võrreldes teiste LED teleritega on Samsungi mudelitel LCD paneeli ja LED valguste vahel spetsiaalne filter, mis on varustatud kvantpunktidega. See võimaldab tuua värve kirkamalt esile, kuna osakesed on üliväikesed. Lisaks on teleril kvantprotsessor, mis teeb ekraanipildi eredaks. Samsung Smart TV telerid leiate Kaup24 veebipoest.
HDR
HDR tähistab ülidünaamilist ulatust, võimaldades kuvada teleril värve ja kontraste realistliku ning loomulikuna. Tänu mitme kaadri kokkusobitamisele on selgelt näha heledad ja tumedad alad, seejuures ei ole peaagu üldse näha alasäritatud või välja põlenud alasid. Seda on saadaval erinevates formaatides, levinumad on HDR10 ja Dolby Vision. Vaadatav sisu võib toetada ainult ühte varianti ning juhul, kui teler seda ei toeta, siis antud mängul või filmil HDR puudub. Osa telereid toetab ka mõlemat varianti.
Võrreldes resolutsiooniga puudub HDRil kindel standard. Kui tavaliselt monteeritakse ja töödeldakse videopilti, siis HDR üritab kogu värvigamma anda edasi just sellisena, nagu ta oli kaameras. Võrreldes HD-ga on HDRil umbes 60 korda rohkem värve.
Muud sätted
Selleks, et teleri vaatamine oleks mõnus, tasub kindlasti jälgida ka enda eelistusi. Näiteks peaks teler olema õigel kaugusel. Suuremat ekraani tuleb vaadata kaugemalt. Näiteks 40-tollist ekraani tuleks jälgida 2 m, 55-tollist 3 m kauguselt. 65-tollisest ekraanist peaks olema veelgi kaugemal. Teleri suurust tuleb vaadata ka sõltuvalt toast- väiksesse tuppa suur teler ei mahugi.
Peale väliste sätete tuleks jälgida ka teleri enda seadeid. Pilti saab parandada, kui leiate üles seaded, mis on mõeldud filmide ja sarjade vaatamiseks. Parema kvaliteediga pildi korral on telerit mugavam vaadata. Samuti oleneb see ka taustavalgusest. Enamasti sobivad sätted hämaras ruumis teleri vaatamiseks, kuid siis, kui toas on palju valgust, võib eelistada “Standard” või “Natural” funktsioone. Samuti on võimalik kasutada ka pildiparanduse funktsioone.
Laias valikus telereid on saadaval Kaup24 veebipoes!