Miks on oluline, et monitori värvid oleksid kalibreeritud?

Kalibreeritud värvidega monitor on väga oluline professionaalidele, kuid samas vajalik ka tavalisele arvutikasutajale.Foto: Pixabay.com

Paljud inimesed kasutavad ekraane igapäevaselt, kas sülearvutis töötades, arvutis mängides või telefonis uudiseid lugedes. Kuid enamus meist ei mõtle, et erinevad ekraanid ja monitorid näitavad värve omamoodi.

Näiteks see, mida näed sülearvuti ekraanil, on hoopis teistsugust tooni telefoni ekraanil. Eriti problemaatiline võib see olla fototöötlusega tegelevale inimesele. Vaatame lähemalt, miks on vaja monitor kalibreerida. 

Mis on monitori kalibreerimine?

Monitori kalibreerimine tähendab, et värvid, mida monitor kuvab, viiakse vastavusse vaikimisi standardile ja lisaks installitakse IMC värviprofiil. Tavaliselt peetakse selleks standariks just neid näitajaid: D65 ehk 6500 Kelvinit, 120 cd/m² ja Gamma 2.2. Tegeletakse ka valgepunkti, hallskaala, kontrasti ja heleduse reguleerimisega.

On oluline, et monitoril kuvatavad värvid ja toon oleksid võimalikult täpsed ning erineksid minimaalselt päris värvidest. Tahes tahtmata arvuti monitorid aeguvad ja nende pilt tuhmub, isegi kui tegu on uue monitoriga. 

Foto: Matt Pike, Unsplash.com

Miks on vaja monitor kalibreerida?

Iga ekraan kuvab pilte erinevalt. Monitorid on ka erinevalt seadistatud, näiteks mõnel on ekraan külmemat tooni, teises on kontrast suurem ja nii edasi. Seda ei pruugi kohe niisama nähagi, aga ekraane omavahel kõrvuti võrreldes on vahe nähtav. Samuti on pildid erinevates seadmetes teistmoodi. 

Ükskõik kui kvaliteetne ka monitor pole, kalibreerimine on mingi hetk vajalik. Näiteks 4K monitor võib olla suurepärase kvaliteediga, aga kui sellel hakkavad värvid tuhmuma, kaotab pilt oma ilu ja teravuse. Ultra wide monitor on ka niivõrd suur, et igasugune erinevus hakkab kohe silma. 

Värskendussagedusega 144hz monitor kuvab ideaalselt sujuva pildi ilma viivitusteta, muidugi tahaks ju ka, et sellel oleksid tipptasemel värvid. Tavaliselt on sellised parimad mängurimonitorid. Tõetruud värvid aitavad mänguelamusele kaasa. 

Monitori kalibreerimine on äärmiselt oluline just fotograafidele ning teistele, kes tegelevad piltide töötamise ja printimisega. Nende monitor peab olema kalibreeritud, sest muidu tuleb pilt välja printides hoopis teistsuguste toonide ja varjudega. Kalibreerides tagad parima kvaliteedi. 

Monitori tuleks kalibreerida regulaarselt. Oleneb ka, milleks monitori kasutatakse. Hobifotograafi monitor ei pruugi vajada nii tihti kalibreerimist, piisab kuu või kahe tagant. Professionaalid võivad kalibreerida iga nädal või lausa iga päev. Kui kasutad arvutit vaid uudiste lugemiseks või teed tööd, kus ei ole värvid olulised, siis pole kalibreerimine küll hädavajalik, aga mingi hetk soovituslik ikka.

Kuidas monitori värve kalibreerida? 

Nüüd, kui on selge, mis on monitori värvide kalibreerimine ja milleks seda vaja on, vaatame lähemalt, kuidas seda täpselt teha. 

Monitorid kalibreeritakse spetsiaalsete seadmete abil, mida nimetatakse spektromeetriks. Seega silma järgi või koduste vahenditega pole see võimalik. Mõnikord arvatakse, et kui telefoni või tahvelarvuti ekraan võrdluseks kõrvale panna, saab nende järgi kalibreerida, aga kahjuks nii ei saa. Need ei vasta piisavalt standardile, et kalibreerimise alusena kasutada.

Kui professionaalile soovitaks kindlasti kalibreerimiseks spektromeetri ostu, siis tavakasutaja võib aeg ajalt monitori kalibreerida ka spetsialisti juures. 

Foto: Pixabay.com

Kalibreeritud värvidega monitor on väga oluline professionaalidele, kuid samas vajalik ka tavalisele arvutikasutajale.

Kõik ekraanid kumavad värve erinevalt ja kalibreerimine aitab need standardile vastavaks teha. Kui on aga soov soetada täiesti uus monitor, siis k-rauta.ee lehel on lai valik monitore igale vajadusele. Mine leia endale sobiv!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.