Murrame müüti: kas LED ekraanidest pole reklaamijale tõesti suvepäikesega mingit tolku?

Veendu oma silmaga, et LED ekraani näeb ka päikese käes lugeda.Foto: Linna Ekraanid

Kuna suvi on lähenemas ja päike särab aina eredamalt, on reklaamiandjate seas päevakorda tekkinud igakevadine kahtlus: kas LED ekraan on loetav ka intensiivse päikesevalguse käes? Paljud inimesed on veendunud, et eredal päikeselisel päeval pole väliekraanilt midagi näha, mistõttu pole suveks mõtet reklaami tellidagi. Proovime seda müüti lihtsalt ja loogiliselt kummutada.

LED ekraani loetavuse määrab heledus

LED ekraanide heledust mõõdetakse tavaliselt nittides. Ametlik ühik on cd/m2, mis näitab ekraani valgustugevust ruutmeetri kohta. Sisuliselt pole siiski vahet, kummast ühikust rääkida, kuna arvuliselt teevad need sama välja, st 1 nit = 1 cd/m2. Teada on vaja ainult nii palju, et mida suurem number, seda heledam ekraan.

Kui LED ekraan pole piisavalt hele, ei pruugi seda päevavalges korralikult näha olla. Mõtle või oma mobiiltelefoni peale – päikese käes ei näe ju praktiliselt midagi, kui ekraani heledus põhjas pole. Vahel võib isegi sellest väheks jääda, kuna ekraan lihtsalt ei lähe piisavalt heledaks. Kõige uuema iPhone’i ekraan on max 2000 nit, tavaliselt jäävad nutitelefonid vahemikku 300–1500 nit. Sülearvutite ekraanid on seevastu eredusega 200–600 nit.

Kui telefoni või läpakaga saad minna päikese eest tuppa varju, siis väliekraan peab olema nähtav ja loetav aasta ringi, iga ilmaga. Kuna talvel on valget aega ja otsest päikesevalgust vähem, saab ülesandega hakkama ka kehvemate näitajatega ekraan, mis nii heledaks ei lähe. Öösel voodis scrollides pole ju ka mõtet telefoni eredust põhjas hoida – nii raiskad ainult akut ja rikud silmi.

Küsimus tekibki siis, kui ilmad hakkavad vaikselt ilusamaks ja päevad valgemaks minema ning päike sillerdab aina kõrgemal taevas. Kui telefoni ekraan jääb looduslikule valgusele alla, siis kuidas saab hakkama LED väliekraan?

Tänapäeva ekraane näeb lugeda ka intensiivse päikesega

Linna Ekraanide tegevjuhi Mihkel Luksi sõnul tuleb seda igal kevadel ette, et osa klientidest otsustab vahetada LED ekraanid plakatite vastu, kuna kardetakse, et väliekraanide pilt on päikese käes tuhm. “Seda müüti on põhjustanud vanakooli LED ekraanid, mille maksimaalne eredus ei olnud piisavalt suur, et ületada välise keskkonna valguse eredust. Need LED ekraanid olid ereda valguse käes tõesti tuhmid,” sõnab Luks.

Tehnoloogia on aga edasi arenenud ning tänapäevased ekraanid suudavad pilti näidata juba eredusega kuni 10 000 nit, mistõttu pole tugev otsene päikesevalgus ekraanidele probleemiks. Lisaks on kandjad varustatud valgussensoriga, mis automaatselt reguleerivad ekraani eredust vastavalt ilmastikuoludele.

Linna Ekraanide tegevjuht Mihkel Luks kinnitab, et tänapäevaseid LED ekraane näeb lugeda ka ereda päikesega.

Ekraanitootjate jaoks on väga suured turud Aasia suurlinnad ja Araabia Ühendemiraadid, kus päikese intensiivsus on oluliselt kõrgem kui meil Eestis ja ekraani ereduse võimekus eriti oluline. Seetõttu ongi tootjad välja töötanud ekraanilahendused, mis suudavad töötada eredusel 10 000 nitti. “Sellised on ka Linna Ekraanide kasutusel olevad viimati paigaldatud ekraanid,” märgib Luks.

Eesti tingimustes tegelikult nii heledaid ekraane otseselt vaja ei lähe. “Ka mõni aasta tagasi paigaldatud max 6500 nit võimekusega ekraanid on piisavad, et Eesti oludes taluda otsest päikesevalgust. Tegelikult öeldakse, et väliekraani maksimaalne eredusvõime võiks olla minimaalselt 5000 nitti. See ei käi ainult Eesti kohta, aga siin oleme ka märganud, et umbes sellise eredusega ei valmista intensiivne päike probleeme,” sõnab Luks. Võrdluseks: siseekraanid ajavad asja ära juba 500–1500 nit ereduse juures.

Vanakooli ekraane enam ei kasutata

Mis on saanud aga “vanakooli” ekraanidest, kust kehva nähtavuse müüt pärineb? Tehnoloogia arenedes on paratamatu, et need lihtsalt “surevad välja”. “Kuna ekraanide keskmine eluiga on 57 aastat, siis vana tüüpi mudelid, mis tõesti päikest väga ei kannatanud, enam kasutusel ei ole,” selgitab Linna Ekraanide juht.

Eestis leidub siiski veel ka väliekraane, mida intensiivse päikesevalguse käes lugeda ei kannata, nii et teenusepakkuja valikul tasub tehnilistele näitajatele tähelepanu pöörata. Probleem polegi alati eredusvõimes, vaid hoopis selles, et ekraan võib olla kehvasti seadistatud.

Niisiis pole põhjust karta, et sinu reklaam suvel päikese süül nägemata jääks. Tehnoloogia areneb mühinal edasi ning vanad LED ekraanid, millel eredust vajaka jäi, on asendatud uute ja võimsamatega. Kui väliekraanid on popid Dubais, kus päike aasta ringi teravalt lõõmab, ei ole neile vastast ka Eestimaa suvest.

Aga ei öelda põhjuseta, et oma silm on kuningas. Kui jutust ei piisa, sobib tõestuseks värske video Tallinnas Paldiski maanteel asuvast LED väliekraanist, mille maksimaalne eredus on 6500 nit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.