Koroonakriis on vaikselt möödumas ja ka eestlased julgevad taas mõlgutada reisimõtteid. Reisikaaslaseid on igasuguseid, kuid üks neist on kindlasti Internet, kes aitab sind kohaliku keele, restoranisoovituste, orienteerumise ja praktiliselt kõige muuga. Seetõttu tasub reisile kaasa võtta teinegi abiline – VPN.
Virtuaalne privaatvõrk ehk VPN on süsteem, mis loob privaatse ning turvalise võrgu, kuhu keegi ligi ei pääse. Koduses kasutuses on see juba internetiturvalisuse a ja o, kuid sageli ei teata, et välismaal võib VPNist isegi rohkem kasu olla.
Surfa turvaliselt avalikus wifis
Kellele ei meeldiks tasuta asjad, eriti reisil olles? Välismaal, eriti väljaspool Euroopat, on netiühendus sageli piiratud, nii et kui vähegi võimalik, ühendame ennast mõnda avalikku wifi-võrku. Enamik teab omast käest, et seda tuleb ette nii lennujaamas, kohvikus kui ka hotellis.
Tasuta nett on muidugi tore, aga tuleb meeles pidada, et avalikus võrgus surfamine ei pruugi olla sugugi turvaline. Leidub isegi kurjategijaid, kes meelitavadki pahaaimamatuid turiste tasuta hotspot’i ehk kuumkohaga – jõuad napilt ära ühendada, kui juba on seade häkitud või pahavaraga nakatatud.
Et kogu sellest peavalust pääseda, ühenda ennast reisil VPNiga. Nii oled ka avalikus wifi-võrgus rünnakute eest kaitstud. NordVPN pakub praegu tellimust kaheks aastaks 72% soodsamalt – ainult 2,89 eurot kuus.
Pääsed netitsensuurist
Nii kurb kui see ka poleks, ei usuta igas riigis demokraatiasse, sõnavabadusse ega sellest tulenevalt ka internetivabadusse. Näiteks Hiina suur tulemüür keelab ligipääsu ligi 311 000 domeenile, kasutada ei lubata isegi Facebooki, Twitterit ega Instagrami. Meie idanaabrite juures pole olukord sugugi parem, ehkki vaevalt keegi lähiajal Venemaale reisida kavatseb.
Kui tahad siiski netitsensuurist mööda pääseda, tasub reisile kaasa võtta VPN. Nii saad rahus surfata läbi mõne teise riigi serveri, kus absurdseid keelde pole. NordVPNiga võid valida sadade serverite seast üle maailma.
Väldi ebaõiglaseid hinnapakkumisi
Oled märganud, et kui kasutad incognito‘t ehk privaatset sirvimist, läheb osa lennupileteid ja majutusi hoobilt soodsamaks? Pole mingi üllatus, et ettevõtted kasutavad infot sinu tegevuse kohta, et pakkuda suunatud reklaami, kuid tegelikult võivad nad vastavalt kliendile muuta ka hinda. Lennufirmade kodulehed jälgivad su sirvimisajalugu ja arvutavad selle põhjal, kui kõrgeks võivad piletihinna ajada. Mõnel saidil muutuvad hinnad vastavalt sellele, kust kohast sa surfad, kas Euroopast või näiteks mõnest “kolmanda maailma” riigist.
Nagu juba mainitud, saad VPNiga ise valida, millise riigi serverit kasutad. Niisiis ei pääse sa ainult ebaõiglaselt kõrgetest hindadest, vaid võid mõnel juhul valida riigi, kus on hind hoopis odavam.
Peida oma internetitegevust
Kõik, mida sa netis teed, on jälgitav. Sinu tegevusel hoiavad silma peal ka saidid nagu Google, mis koguvad infot sinu allalaadimiste, otsingute ja kõige muu kohta. Sama kehtib ka sõnumivahetuste kohta – isegi sinu SnapChati, Skype’i või WhatsAppi sõnumid ei pruugi olla kaitstud. Kui hoolid oma privaatsusest, võta kasutusele VPN – vaid nii saad kindel olla, et püsid täielikult anonüümsena.
NordVPN on omas valdkonnas tunnustatud tegija ja nende praegune sooduspakkumine – leping kaheks aastaks hinnaga 69,36 eurot – annab meelerahu päris pikaks ajaks.