Sisuturundus

Päikesekellast tipptehnoloogilise abivahendini: kuidas jõudsid meie randmetele nutikellad?

Oli aegu, kus aja mõõtmise vajadus piirdus vaid mõistetega päev ja öö. Tänapäeval on selline ajakäsitlus inimese jaoks võõras, sest aega mõõdetakse mitte ainult minutites, vaid ka sekundites. Kiiresti areneva elutempo juures oleme nüüdseks jõudnud ajajärku, kus inimeste randmeid kaunistavad käekellade asemel juba assisteerivad nutikellad, mis aitavad organiseerida meie elu nii mitmeski valdkonnas. Kuidas me sellise arenguni jõudnud oleme?

Aastatuhandeid rahuldas inimesi vaid teadmine sellest, et valgus tähendas päeva ja pimedus ööd. Mingil hetkel jäi sellest aga väheseks ja nii otsustasidki egiptlased 4. aastatuhandel eKr, et oleks aega koostada esimesed kalendrid. Mõne aja pärast jagati Vana-Egiptuses juba ööpäev kaheks: keskööst keskpäevani (AM) ja keskpäevast keskööni (PM). Seda süsteemi kasutatakse Ameerikas tänapäevani.

Esimeseks ajamõõtjaks sai päikesekell, mida tunti Hiinas juba III aastatuhandel eKr. Päikesekell koosneb numbrilauast ja kaldu asetatud liikumatust vardast, mille vari liigub päeva jooksul üle numbrilaua. Kui päike ei paista, siis kell aega ei näita. Enne käekellade kasutuselevõttu tunti aga lisaks päikesekellale ka näiteks vee,- liiva- ja vedrukelli. 

Millised olid esimesed käekellad?

Esimesed mehaanilised käekellad töötati välja 17. sajandil, esimene digitaalkäekell valmis aga aastal 1970. Kui 20. sajandi alguses kasutasid mehed pigem taskukella, sest käekella peeti naiste aksessuaariks, siis esimese maailmasõja ajal leidsid ka sõdurid, et taskukell on ebapraktiline. Nii hakkasid ka nemad kella nahkrihmaga käe külge kinnitama.

Peale sõja lõppu levis kella käe peal kandmine jõudsamalt ka tsiviilisikute seas – nii võibki käekella laiema leviku alguseks pidada 1920. aastaid. 

Teekond käekellast nutikellani

Päris esimene nutikell valmis aastal 1984. Kui esialgu meenutasid need oma välimuse poolest pigem ulmekirjandusele omaseid tunnusjooni, siis viimase tipptehnoloogia järgi arendatud nutikellad on saanud ka ajatu klassikalise välimuse ja elegantse disaini.

“Näiteks uuel Huawei Watch 3 Elite Edition kellal on klassikaline metallist rihm, mis muudab selle sobivaks nii ärikohtumisteks kui ka vaba aja veetmiseks. Nutikell on minimalistliku disainiga – ümmargune, sellel on ülitundlik puuteekraan ning pöörataval kroonil ei ole üleliigseid ebavajalikke nuppe,” tutvustab Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina viimase aja kõige uuemat ja moodsamat nutikella. 

Kuidas valida nutikella?

Nutikellad täidavad tänapäeval väga mitmeid erinevaid funktsioone. Üheks oluliseimaks neist on tervise- ja sportimisega seotud abivahendid. Kui peate neid valdkondi enda jaoks oluliseks, siis tasub nutikella soetamisel nende funktsioonide olemasolu ka kontrollida.

“Näiteks Huawei Watch 3 Elite Editionil on üle 100 erineva treeningrežiimi. Neist 19 on mõeldud professionaalidele ja hõlmavad nii väljas kui ka siseruumides treenimist. Lisaks on kellal 85 individuaalset režiimi, mis tuvastavad automaatselt ka 6 levinumat treeningliiki. Selleks, et enda terviseandmeid detailsemalt näha, tuleb telefonis sisse lülitada HUAWEI Health rakendus. See võimaldab kasutada ka kõige kaasaegsemat teekonna jälgimise funktsiooni,” jagab Mishina soovitusi.

Treenimise tarbeks on nutikelladel veel hulganisti lahendusi. Näiteks Huawei Watch 3 Elite Editionil on olemas naha temperatuuriandur, mis annab alati teada, kui see on tõusnud. Lisaks on nutikellal Huawei TruSeen 4.5 südame löögisageduse jälgimise tehnoloogia ja “tervisekindlustuse” funktsioon: kui kell tuvastab, et olete kukkunud või teadvuse kaotanud, teavitatakse sellest kohe ettenähtud kontakti. Kui vajutate viis korda nuppu “üles”, võetakse ühendust kiirabiga.

Nutikella aku peab pikalt kestma

Aku kestvus on nutikella valimisel kindlasti üks kõige olulisemaid kriteeriume. Mishina toob välja, et Huawei Watch 3 Elite Edition töötab nutirežiimis üldjuhul peale laadimist veel kolm päeva ning pärast ülipika aku režiimi aktiveerimist kuni 14 päeva. See tähendab, et pidev laadimine ei ole vajalik. Lisaks on uuel Huawei nutikellal kahekiibiline disain, mis tagab nii võimsama jõudluse kui ka paremini tasakaalustatud andmetöötluse. Algoritm 3.0, mida nutikell kasutab, säästab energiat ja tagab aku parema jõudluse.

Tee päikesekellast nutikellani on olnud pikk, kuid oleme tänapäevaks jõudnud ajajärku, kus kella klassikaline disain koos tipptehnoloogiliste funktsioonidega vastab kõige enam meie kiire elutempoga kaasnevatele ootustele. Kui hindate ajatut elegantsust ja peate oluliseks tehnoloogia arenguga kaasnevat mugavust, on Huawei Watch 3 Elite Edition nutikell just Teie jaoks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.