Parim nutikell: Fitbit Versa 4 motiveerib liikuma ja trenni tegema

Kas Fitbit Versa 4 võiks olla sulle parim nutikell? Fitbit Versa seeria on küll lipulaeva tiitli loovutanud Fitbit Sense 2 mudelile, kuid seeläbi on sellest saanud suurepärane valik neile, kes otsivad nutikellade hulgast seda päris esimest ja samas väga head.

Fitbit Versa 4 toob sinu käele kõik oodatud funktsioonid oma tervise ja igapäevase aktiivsuse jälgimiseks ning lisaks sellele suure hulga lisavõimalusi koos uute treeningrežiimide ja kaasaegsele nutikellale omaselt GPS-iga. 

Bluetooth kõned, nutitelefoni teavitused, viipemaksed ja Google kaardirakendus Maps teevad sellest kellast pea nutitelefoni väärilise täiskomplekti. Loe edasi, et kõigist funktsioonidest rohkem teada saada.

Fitbit Versa 4 nutikella disain

Kuidas näeb välja Fitbit Versa 4? Mõnevõrra sarnane oma eelkäijale, kuid paljud täiustused peituvad detailides. 

Esimesena paistab kahtlemata silma, et eelmise mudeli puutetundliku küljenupu asemele on toodud tagasi füüsiline nupp. See võimaldab kella treeningute ajal hõlpsamini käsitseda ning avada menüüd või otseteed väga lihtsalt.

Fitbit Versa 4

Ekraani osas muudatusi ei tundu olevat – 1,58-tolline AMOLED puuteekraan on sama erk ja selgelt loetav, kui varem. Samuti on ekraani puutetundlikkus endiselt tasemel, nii et see reageerib puudutusele koheselt.

Kella korpus on aga saanud mõningase lihvi, olles nüüd kergem ja õhem, neid millimeetreid ja gramme on muidugi palja silmaga keeruline tuvastada. Samuti on ümber disainitud kellarihma kinnitust, et seda oleks mugav kanda nii päeval kui öösel. Versa seeria kellad on seda muidugi alati olnud ja selles osas ei vea alt ka Versa 4.

Aku kestvus

Fitbit Versa 4 aku kestab tavakasutuses kuni kuus päeva, seega ei ole laadimiskaablit vaja pidevalt kaasas kanda. Aku kestvus sõltub tugevalt sellest, kui sagedasti GPS-i kasutada, Bluetooth-kõnesid vastu võtta või nutiteavitusi saada.

Näiteks väheneb aku kestvus kiirelt poole võrra, kui lülitada sisse alati aktiivne ekraan. Kuna aku peab vastu päris kaua, siis on tõenäoline, et selle laadimine lipsab lihtsalt meelest. 

Juhtudel, kui oled planeerinud trenni minna, aga kella aku on just siis 5% peale langenud, tõttab appi kiirlaadimise funktsioon, mis tagab 12-minutilise laadimise järel võimaluse kasutada kella terve päeva.

Kellarihm kinnitub korpusele kiirkinnitusega ja see võimaldab eriti lihtsalt kellarihmasid vahetada. Kellaga on komplektis kahes pikkuses silikoonist käerihm, mis sarnaneb Apple Watch Sport kellarihmadele.

Silikoonist rihm tagab, et kell püsib treeningu ajal kindlalt käe ümber, kuid igapäevasel kandmisel ei ole see kõige mugavam, kuna ei lase nahal hingata.

Nutikad teavitused

Kas nutikella valides on teavitused sulle olulised? Versa 4 pakub seda võimalust. Kõik nutitelefoni saabuvad teavitused jõuavad ka Versa 4 ekraanile, aga muidugi ainult siis, kui sa ise seda soovid. 

Fitbiti telefonirakenduses saab seadistada, milliste rakenduste märguandeid ka kellal näha soovid, nii et rahumeeli saab sisse lülitada olulisemad sõnumirakendused ja mitte lubada tüütuid mänguteavitusi ja Duolingo öökulli ähvardusi.

Ühendades Versa 4 Android telefoniga, saab sõnumitele vastata ka eelseadistatud teksti või emotikoniga. Kuigi Fitbiti keskkond muidu eesti keelt ei toeta, siis sõnumvastuseid saab siiski kirjutada mis tahes keeles soovid. (iOS kasutajateni see funktsioon jõudnud ei ole).

Või miks mitte kasutada häälvastuse võimalust? Nimelt on Versa 4 varustatud integreeritud mikrofoniga, mis kuulab öeldut ja saadab vastuse ilma, et oleksid pidanud telefoni vaatamagi. 

Kahjuks tuleb siin taas mängu see, et Fitbit eesti keelt ei mõika ehk siis ei saa ka mikrofoniga eesti keeles vastata – kell lihtsalt ei saa sellest aru. Teiste suuremate keeltega tal aga probleemi ei ole. Küll aga tasuks häälvastust salvestades panna rõhku hääldusele.

Bluetooth-kõned

Tänu integreeritud mikrofonile ja kõlarile saab nutikellaga Fitbit Versa 4 vastu võtta ka telefonikõnesid. Selleks on vaja Fitbiti telefonirakenduses Bluetooth helistamine sisse lülitada (selle saab muidugi vahele jätta, kui seda funktsiooni kasutada pole plaanis) ning järgmine kord, kui telefoni kõne tuleb, saab selle otse kella ekraanilt vastu võtta või tagasi lükata.

See funktsioon aga sõltub telefoni lähedal ja Bluetoothi kaudu ühendatud olemisest. eSIM toe või SIM-kaardipesa puudumise tõttu ei jõua kõned kella, kui telefoni läheduses pole. Nii et kui on vaja püsida kontaktis, siis päris ilma telefonita jooksuringile minna ei saa.

Fitbit Versa 4

Kontaktivabad maksed

Küll aga võib telefoni ja isegi rahakoti koju jätta poodi minnes. Fitbit Versa 4 toetab kontaktivabasid makseid nii Fitbit Pay kui Google Wallet’iga.

Virtuaalrahakotil on muidugi ka PIN-kood, mille peab ostu sooritades sisestama – see tagab turvalisuse, et kui mingil veidral juhusel peaks kell kaotsi minema, siis keegi teine siiski rahakotti tühjendama asuda ei saa.

Häälassistent

Kuigi Google omandas mõne aja eest Fitbiti, on Fitbit Versa 4 varustatud hoopis Amazon Alexa häälassistendiga (Google Assistant on sootuks puudu). Kahjuks see funktsioon praegu Eestis saadaval ei ole, kuid välismaal õnnestub funktsiooni proovida küll.

Loodetavasti avaneb Alexa funktsionaalsus peagi ka Eestis, sest selle abil on nii lihtne seada näiteks taimerit, märkida üles kalendrisündmusi või saada vastuseid mistahes küsimustele.

Google Maps

Boonus Google osaks saamises on Google Mapsi lisandumine uutele Fitbiti kelladele. Sarnaselt Fitbit Sense 2-le on ka Versa 4 nutikellal rakendus olemas.

Google Maps võimaldab otse kellalt saada navigeerimisjuhiseid nii kõndides, rattaga sõites, kui autot juhtides. Praegu on see küll saadaval vaid Androidi kasutajatele, kuid selle aasta alguses peaks ka iOS-i kasutajad saama funktsioonile ligipääsu.

Tasub aga mainida, et Maps rakendust ei saa kasutada iseseisvalt – navigeerimine tuleb esmalt nutitelefonis algatada ning seejärel ilmuvad juhised ka kella ekraanile. Navigeerimise lõpus salvestab kell ka treeningu.

Vahetatavad ekraanikuvad

Fitbiti rakenduses on saadaval suur hulk erinevaid Fitbiti loodud ja ka kasutajate endi disainitud ekraanidisaine, millega saab kella ilmet muuta vastavalt soovile.

Üllatuslikult ei saa Versa 4 kellaga kuulata muusikat – ei salvestada lugusid sisemällu ega isegi juhtida telefoni muusikarakendust. Samuti pole selles mudelis nii palju kolmandate osapoolte rakendusi, kui mudelis Versa 3.

Püsime aktiivsed! Igapäevane aktiivsuse jälgimine

Nutifunktsioonid ei ole ainus põhjus, miks tasub Fitbit Versa 4 kanda käel kogu päeva vältel. Tegemist on ka suurepärase aktiivsusmonitoriga, mis jälgib samme, põletatud kaloreid, läbitud vahemaad, ronitud trepiastmeid ja salvestab isegi terve päeva pulsiinfo.

Kell võtab oma ülesandeks utsitada sind igas tunnis liikuma vähemalt 250 sammu jagu ning nädala jooksul teavitab mitmeid kordi, kui palju aktiivseid minuteid pead veel koguma, et Maailma Terviseorganisatsiooni 150 minuti soovitus kätte saada.

Tervisejälgimine

Lisaks aktiivsusele hoiab Versa 4 silma peal ka tervisel. Kuigi tegemist ei ole niivõrd tõsise tervisekellaga nagu Fitbit Sense 2, hoiab see siiski pidevat pilku peal südametöö, unekvaliteedil, vere hapnikusisaldusel ja kehatemperatuuri muutustel.

Fitbit Versa 4

Kuigi Versa 4-l ei ole EKG funktsiooni nagu mudelil Fitbit Sense 2, jälgib see siiski südametööd terve päeva jooksul ning on võimeline andma hoiatusi, kui pulss peaks puhkeajal jääma liiga kõrgeks või madalaks. 

Samuti saab sisse lülitada AFib hoiatused, mis annavad märku, kui kell tuvastab ebatavalisi südamerütme.

Unejälgimine

Täpseks unejälgimiseks pole Fitbitist kaugemale vaja vaadata. Une kestus, unefaasid, pulss uneajal, hingamine, kehatemperatuur ja verehapniku muutused – kõik selle märgib Versa 4 üles.

Võrreldes nt Garmin spordikelladega on Fitbiti kellad alati olnud märkimisväärsemalt tundlikuma unemõõtmisega, tuvastades ära ka kõige kergemad ärkamised. Ajapikku saab telefonirakendusse salvestuva info alusel põhjaliku ülevaate unetrendide kohta.

Sleep Score unehinnang seob kokku kõik uneajal kogutud andmed. Mida pikema ja rahulikuma ööune saad, seda kõrgema skooriga pärjab kellsSind hommikul. Et parema skoori poole püüelda, saab proovida varem magama minna, mitte tarbida enne ööund alkoholi ning panna nutitelefon varem käest ära.

Uus Sleep Profile funktsioon toob unejälgimisse täitsa uue mõõtme – iga kuu esimesel kuupäeval luuakse terve kuu kohta detailne uneraport. See hõlmab kümmet peamist unemõõdikut alates unerutiini varieeruvusest ja une kestusest kuni uinakute sageduseni.

Sleep Profile annab põhjaliku ülevaate terve kuu unekvaliteedist ja tuvastab sinu konkreetsed harjumused ja suundumused.

Stress

Versa 4 ei ole varustatud nii põhjaliku stressijälgimise pagasiga kui Sense 2, nii et see ei tuvasta keha stressireaktsioone automaatselt ega võimalda EDA Scaniga stressi mõõta.

Siiski on sel olemas Stress Score funktsioon, mis aitab mõista, kuidas keha stressiga toime tuleb. Selle arvutamiseks kasutab kell pulsi-, aktiivsus- ja uneinfot.

Samuti saab Versa 4-ga stressirohketel hetkedel aja maha võtta ning lasta kellal anda endale hingamisjuhiseid.

Nutikella treeningfunktsioonid

Fitbit Versa 4 tõestab, et nii nagu raamatut ei saa kaante järgi hinnata, ei tasu ka nutikella korpuse järgi hinnata. Seda muidugi seetõttu, et selle stiilse nutikella ilme taga peitub mahukas treeningfunktsionaalsus.

Kui varem pakkus Versa 20 erinevat treeningrežiimi, siis nüüd on neid lausa kaks korda rohkem. 40 spordiprofiili seast leiab nii klassikalise jooksmise, rattasõidu ja ujumise, kui ka spinningu, CrossFiti, kajakisõidu ja murdmaasuusatamise. Kusjuures enam ei ole vaja treeningrežiime seadistada telefonis, sest kõik 40 on juba kella sees ja alati trenniks valmis.

Välitreeningute tarbeks on Versa 4 varustatud integreeritud GPS-iga, nii et jooksuringile pole otsest tarvidust telefoni kaasa võtta. Küll aga tasub enne jooksma hakkamist kontrollida, et jooksurežiimil oleks GPS sisse lülitatud. Muidu juhtub nii, et kell hindab ise sammude järgi, kui palju kilomeetreid läbisid ja see number ei ole kindlasti võrreldav GPSiga mõõdetud vahemaaga.

Lisaks igapäevasele südametöö jälgimisele, tuleb Versa 4 pulsiandur kasuks muidugi ka trennis. See võimaldab treenida pulsitsoonide järgi ning hindab kalorikulu täpsemalt. Sarnaselt teistele Fitbiti nutikelladele, ei tasu ka Versa 4-lt pulsivöö täpsust oodata, aga tervisesportlase nõuetele võiks see vastata küll.

Tänu uuele Daily Readiness Score funktsioonile on nüüd ka lihtsam treeningpäevi planeerida. Võttes aluseks eelmise päeva aktiivsuse, möödunud öö unekvaliteedi ja pulsi varieeruvuse, hindab see kas su keha on valmis intensiivseks treeningpäevaks või peaksid võtma vahelduseks hoopis puhkepäeva.

Parim nutikell võrreldes Fitbit Versa 3-ga? Versa 3 vs Versa 4

Et uusimat Versat eelkäijaga ja miks mitte ka samal ajal välja tulnud tippmudeli Fitbit Sense 2-ga võrrelda, on parim erinevused ja peamised sarnasused ehk hoopis tabelisse panna.

Fitbit Versa 4Fitbit Sense 2Fitbit Versa 3
40 treeningrežiimi40 treeningrežiimi20 treeningrežiimi
Füüsiline küljenuppFüüsiline küljenuppPuutetundlik küljenupp
Amazon AlexaAmazon AlexaAmazon Alexa & Google Assistant
Muusika sisemälu ja juhtimine puudubMuusika sisemälu ja juhtimine puudubSpotify muusikarakendus
Fitbit Pay & Google Wallet viipemaksedFitbit Pay & Google Wallet viipemaksedFitbit Pay viipemaksed
Google Maps rakendusGoogle Maps rakendusRohkelt rakendusi, Google Maps puudu
38,1 × 38,1 mm & 11,4 g korpus38,1 × 38,1 mm & 11,4 g korpus40,4 × 40,4 mm & 12,4 g korpus
Stress ScorecEDA sensor pideva stressijälgimisegaStress Score
Kehatemperatuuri muutuste jälgimineIntegreeritud kehatemperatuuri sensorKehatemperatuuri muutuste jälgimine
Puhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastusEKG, puhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastusPuhkeasendi pulss, madala ja kõrge pulsi hoiatus, rütmihäirete tuvastus
1,58-tolline AMOLED ekraan1,58-tolline AMOLED ekraan1,58-tolline AMOLED ekraan
Daily Readiness Score & Sleep ProfileDaily Readiness Score & Sleep ProfileDaily Readiness Score & Sleep Profile
Integreeritud GPSIntegreeritud GPSIntegreeritud GPS
Bluetooth kõnedBluetooth kõnedBluetooth kõned
6 päeva kestev aku + 12-minutiline kiirlaadimine6 päeva kestev aku + 12-minutiline kiirlaadimine6 päeva kestev aku + 12-minutiline kiirlaadimine

Fitbit teeb kõike ja hästi

Fitbit Versa 4

Fitbit Versa 4 teeb kõike – jälgib aktiivsust ja tervist, salvestab treeninguid ja toob nutifunktsioonid otse randmele. Ja ta teeb seda hästi. 

Kas see on sulle parim nutikell? See on hea valik, kui Sense 2 tervisejälgimise funktsioonid sulle niivõrd olulised ei tundu, sest Versa 4 on tunduvalt soodsama hinnasildiga ja varustatud olulisimaga.

Igapäevane aktiivsuse jälgimine loendab üles kõik sammud ja kalorid, GPS salvestab treeningmarsruudi täpselt, Google Maps aitab navigeerida ja tänu Bluetooth kõnedele pole tarvis isegi telefoni järele haarata. 

Et Versa 4 toetab kõike seda koos 6 päeva kestva akuga, on vägagi muljetavaldav.

  • + Suurepärase reaktsiooniga puuteekraan
  • + Ilus ja erk värviline AMOLED ekraan
  • + Küljenupp on tagasi
  • + Täpne ja põhjalik unejälgimine
  • + Akukestvus ja kiirlaadimise tugi
  • – Muusika ja rakenduste tugi on puudu
  • – Silikoonist käerihm ei lase randmel hästi hingata
  • – Kõik funktsioonid pole (veel?) Eestis toetatud
  • – Mitmed funktsioonid kuuluvad tasulisse Premium paketti

Ülevaade ilmus esmakordselt veebilehel Digitest.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.