Sisuturundus

Said uue arvuti? 4 nippi, et värske seade mugavalt toimiks

Arvutiostjad pole tihti kursis, et nei endal on võimalik väga palju selle heaks ära teha, et uus seade veelgi paremini ja mugavamalt toimiks. Ekspert annab nõu, kuidas pärast uue arvuti soetamist lihtsate nippide abil oma seadmele võimalikult pikk kasutusaeg garanteerida.

Vii arvuti aku kestus maksimumtasemele

Kuna sülearvutit on tihti igale poole tarvis kaasa võtta, tasub veenduda, et see vajadusel ka ilma laadimisvõimaluseta pikalt vastu peaks ja aitaks vajaliku töö ära teha. Seega soovitab tehnoloogiaekspert ja Huawei koolitusjuht Jekaterina Mishina uurida, kuidas oleks võimalik optimeerida sülearvuti akuga seotud sätteid.

Ta viitab, et kõige lihtsam viis selleks on näiteks vähendada ekraani heledust, sest ekraani hoidmine kõige eredamal tasemel on üks suurimaid aku tühjenemise põhjuseid. Samas paneb Mishina südamele, et liiga hämaraks keeratud ekraan võib silmi liigselt väsitada.

“Huawei sülearvutid võimaldavad valida ka seadistuse, kus ekraani eredus muutub vastavalt ümbritsevale valgustusele,” märgib ta ja lisab, et aku tarbib rohkem energiat ka siis, kui taustal töötab palju rakendusi.

Omajagu määravaks on vastupidavuse puhul aku tehnoloogia. “Näiteks Huawei sülearvutitel on taaslaetavad liitiumakud, millel on suur energiatihedus. See tähendab, et need on kergemad, suurema mahutavusega ja samas laevad kiiremini kui teised sama suurusega akud,” selgitab Mishina erinevate akude tehnoloogiat Huawei mudelite Matebook X ja Matebooki D-seeria näitel.

See tähendab aga, et ühe laadimiskorraga saab korralikult hoitud Huawei sülearvutitega mööda saata kas pika päeva täis koosolekuid ja loenguid või hoopis vaadata järjest kuni kümme tundi videoid – mõne seriaali puhul tähendab see, et kogu hooaeg on võimalik ühe akulaadimisega ära vaadata.

Seega saab tehnoloogiaeksperdi sõnul hoida aku kestvust maksimaalsel tasemel ka nii, kui jälgida seadme soovituslikke tehaseseadeid. Näiteks Huawei arvutite akud kestavad kõige paremini temperatuuril 16–25 ℃, kuid neid võib laadida ka temperatuuril vahemikus 0–50 ℃.

Samuti soovitab Mishina kasutada sülearvuti laadimiseks tootja ametlikku laadijat ja laadimiskaablit. Lisaks ei tasu akut tühjendada alla 20% laetuse taseme, kuna see võib põhjustada aku ületühjenemise, mis võib omakorda kaasa tuua probleeme sülearvuti laadimisel.

Sea sisse mugavad kasutuspraktikad

Et uue seadme kasutamine hakkaks sujuma veelgi mugavamalt, tee selgeks nipid, kuidas luua rohkem efektiivsust ja olla produktiivne. Näiteks Huawei sülearvutite uusimate mudelitega saab Mishina sõnul ühendada arvuti telefoniga ja tekitada arvutisse seega telefonist justkui klooni. Nii saab tööd teha korraga mitmel ekraanil ning kasutada arvutis ka kõiki telefonirakendusi – näiteks suhelda korraga nii Viberis, Whatsappis kui Messengeris.

“See tähendab, et ise koosolekul viibides saab saata sõnumeid telefoni asemel hoopis samalt arvutiekraanilt või alustada kõne hoopis sülearvutist, kui tegemist on näiteks Huawei Matebook X mudeliga,” toob tehnoloogiaekspert näite.

Efektiivsust loob tema sõnul ka võimalus lohistada erinevaid pilte, esitlusfaile ja tekste mugavalt telefoniekraanilt arvutiekraanile ning luua vajadusel internetiühendus läbi oma telefoni ka kõigi teiste seadmete jaoks.

Veendu, et kasutad viirustõrjetarkvara

Nii mõnelegi sülearvutile on sisse ehitatud programmid nuhkvara tuvastamiseks. Küll aga tuleks igal kasutajal eraldi veenduda, et tema arvutis on vastav programm samuti olemas ning kui seda tehase poolt peale seadistatud ei ole või soovid sülearvutile lisakaitset, tasuks uurida teisi lahendusi.

“Praegu on ka mitmetel veebilehitsejatel laiendusi, mis võimaldavad veebis surfamist ja arvuti kasutamist turvalisemaks muuta – need funktsioonid tasuks kindlasti üle vaadata ja vajadusel sisse lülitada,” soovitab Mishina.

Taga töökeskkonnas piisav õhuringlus

Mishina sõnul ei tea paljud arvutikasutajad, et sülearvutid on tavaliselt kuumuse suhtes tundlikumad kui paljud muud seadmed. Erinevalt lauaarvutitest, mille korpused on hea ventilatsiooni tagamiseks piisavalt suured, on sülearvutite õhuringlus mõnevõrra teistsugusem ja lisaks palju avatud kohti, kuhu võib koguneda tolm.

Samas teevad arendajad uute mudelite väljatöötamisel pidevalt uuendusi ja nii näiteks on ka Huawei uutel sülearvutitel juba korraga sisse ehitatud nutikas soojuse hajutamise süsteem.

Aja jooksul võib vähene ventilatsioon, sealjuures arvuti hoidmine süles või muul pehmel ja ventilatsiooni takistaval pinnasel, muuta sülearvuti jõudlust aeglasemaks. “Liigsest kuumusest tuleks hoiduda ka seetõttu, et see võib lühendada sisemäluseadme eluiga ja põhjustada aku laadimisvõimsuse enneaegset vähenemist,” paneb tehnoloogiaekspert südamele.

Selleks, et võimaldada ventilatsiooni tõhus töö ja vähendada tolmu sattumise võimalust sülearvutisse, soovitab Mishina kasutada arvutit kõval tasasel pinnal. Samuti tasub puhastada sülearvutit tolmu eemaldamiseks nii sageli kui võimalik.

“Tasub teada ka seda, millistel temperatuuridel seade tehase sätete kohaselt kõige paremini toimib ning kui on tunda, et arvuti siiski liiga kuumaks muutub, võiks sulgeda intensiivsemad rakendused,” jagab Mishina nõu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.