Sukeldume nutikellade maailma – kuidas valida see õige?

Apple - nutikas ja töökindel ka vee all. (C) Foto: Euronics
Apple Watch Ultra - nutikas ja töökindel ka vee all.Foto: Euronics/Apple

Piirid aktiivsusmonitoride, spordikellade ja nutikellade vahel on järjest ähmasemad. Esimesed on järjest nutikamad, viimased jällegi sportlikumad. Iga tootja lahendused on aga erinevad ja õige valiku tegemiseks tuleks endalt kõigepealt küsida milline omadus või omadused on oluliseimad. Kas on selleks mõni konkreetne trenni- või tervisefunktsioon, nutiomadused (interaktiivsed teavitused, äpid jne), disain, aku vastupidavus või midagi muud? Kõike head kahjuks korraga ei saa.

Opsüsteem ja aku vastupidavus

Nii nagu mobiilide ja arvutite puhul, defineerib nutikella olemuse just opsüsteem ehk tarkvara. Opsüsteemist sõltub, milliseid äppe (ja kas üldse) saab kellas kasutada ning kui funktsionaalsed need on.

Kõige nutikamad kellade opsüsteemid on Apple Watch OS ja Google Wear OS. Kui esimene tuleb vaid Apple Watchiga, siis Wear OSi leiab mitmete kellade seest – tuntumad nendest Samsung Watch ja Google Pixel Watch. Mõlema opsüsteemi jaoks on saadavalt rohkelt äppe ja nende nutifunktsionaalsus on nii hea kui olla saab. Kelladega saab rääkida, maksta, vastata teavitustele, valida sadade äppide seast ning muidugi ei puudu hea tervise- ja spordifunktsionaalsus.

Samsung Watch5 Pro Foto: Euronics/Samsung

Nutikellade “tarkus” on enamasti aga pöördvõrdelises seoses aku vastupidavusega – mida nutikam on kell, seda tihemini tuleb laadida. Näiteks Apple Watch OS-ga või Wear OSiga kella tuleb pigem laadida igapäevaselt, ühe laadimisega saab parimal juhul hakkama paar-kolm päeva. Aku vastupidavus sõltub suuresti ka kasutusmustrist – kas on ekraanikuva pidevalt aktiivne, kui palju leiavad kasustust trennifunktsioonid ja GPS ning kui hoolikalt kell terviseparameetreid jälgib. 

Huawei, Garmin, Polar ja Fitbit kasutavad oma opsüsteeme, mille nutifunktsionaalsus ja äppide  hulk jäävad esimestele vähem või rohkem alla – aga see ei pruugi olla üldse miinuseks, kui vajaminev on olemas. Huawei ning ka osade Garmini kelladega saab samuti rääkida, sest olemas on nii mikrofon kui kõlar. Garmini kellad võimaldavad ka viipemakseid Garmin Pay vahendusel, Huawei Pay aga Eestis ei toimi. Huawei GT-seeria kellade aku vastupidavused ulatuvad aga kahe nädalani ning pideva ekraanikuva puhul saab hakkama vähemalt nädalaga.

Fitbit Sense 2 Foto: Euronics/Fitbit

Garmini mudelivalik on nii lai, et raske on teha üldistusi omaduste ja aku vastupidavuse osas. Enim nutikellaks liigituv Venu-seeria peab vastu umbes 4-8 päeva, aga spordikella kategooriasse kuuluva Fenix 7 puhul võib arvestada keskmiselt 14 päevaga. 

Polar ja Fitbit nutikuse ja pika aku vastupidavusega ei hiilga, aga on see-eest kerged ja väikesed.

Treeningud ja tervise jälgimine

Põhifunktsionaalsus on enamikel kelladel sarnane – pulsi- ja sammude jälgimine, vere hapnikusisalduse mõõtmine, une ja unefaaside mõõtmine ning GPSi ja asendisensorite abil treeningu nüansside ja -käigu jälgimine ja analüüs. 

Apple Watch, Fitbit Sense (2) ja Huawei kellad võimaldavad mõõta EKG-d, samuti Samsung Galaxy Watch 4 (5 koos Galaxy telefonidega).

Ka kehatemperatuuri mõõtmine on paljude kallimate kellade funktsioonide seas. Garmin ja Suunto pakuvad väga head trennifunktsionaalsust, taastumisaegu jms, aga vähem või rohkem teevad seda ka konkurendid. Spordikelladeks võib liigitada Garmin Forerunner, Fenix ja Instinct seeria – neil on rohkem nuppe, mis muudavad kella kasutamise intensiivsemate treeningute puhul puuteekraanist kindlamaks, samuti robustsem korpus, ent puudub võimalus kellaga rääkida. 

Suunto7 Foto: Euronics/Suunto

Väga nutikas on Huawei kellade uneautomaatika, mis saab suurepäraselt aru ka lühematest päevauinakutest ning lisab need üldisele uneajale. Öist und tuvastavad kõik kellad, ent enamasti tuleb eelseadistada eelistatud magamisajad.

Disain

Kellade puhul ei saa kindlasti mööda vaadata disainist. Viimistletuma disaini ja parem materjalivaliku leiab enamasti kallimas hinnaklassis, aga mitte alati. Klassikalises mõttes kõige kellalikumat välimust pakub Huawei, mille tippmudelid on titaankorpuse ja safiirklaasiga.

Huawei Watch GT 3 Pro Foto: Euronics/Huawei

Samad materjalid on kasutusel ka Samsung Watch 5 Pro-l, aga disain on sportlikum ja rihm silikoonist. Ka Apple Watchi kandiline ekraan on safiirkristalli taga ja kell ise äratuntavalt stiilne, aga kindlasti mitte klassikaline.

Garmini spordikellad on robustsemad, Venu seeria aga oluliselt sihvakam. Polar ja Suunto on õhemad ning minimalistlikult sileda viimistlusega. 

Garmin Forerunner 955 Foto: Euronics/Garmin
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.