Taimelamp kui talvine päästeingel

Tomateid ja paprikaid võib taimelambi alla külvata juba veebruaris, mil Eestis on tihtipeale just need kõige krõbedamad külmad ning valgust ikka vähevõitu.Foto: Unsplash / Michael Aleo (@mjaleo)

Taimede maailmaga tutvudes jääb ühel hetkel kindlasti silma soovitus muretseda endale taimelamp. Arusaadav, kui see tekitab küsimusi ja tahaksid teada, kas tegu on mõne uue, aga lõppkokkuvõttes kasutu moetootega, või kas see on tõesti tarvilik lisa. Tuleb tõdeda, et taimelamp langeb sinna teise kategooriasse ja on päriselt ka vajalik.

Pikad päevad ja pikad ööd 

Kui juunikuu keskel on meie laiuskraadil päeva pikkuseks 18 tundi, siis jaanuaris umbes seitse tundi. Oktoobri keskel jagub päeva ligikaudu kümneks tunniks, aprillis neljateistkümneks. Ent nendest tuleb maha arvestada ka päikeseloojang ja -tõus, mil päike kulgeb madalamal. Lisada nüüd siia juurde see, et taimedel on ööpäeva jooksul valgust tarvis 12-16 tunni jagu, on selge et suurema osa aastast looduslikust valgusest ei piisa.

Valgusevaesus on taimede maailmas paljude probleemide algallikaks. Kukuvad lehed ja õienupud, üldine välimus muutub nukraks ja kurvaks ning lopsakast rohelusest saab vaid unistada. Tehnikapoodides müüdav taimelamp on lahenduseks, kuidas garanteerida piisav valgus ka siis, kui päike silmapiiri taga peidus on.

Aga kui osta elektroonikapoest lihtsalt uus pirn ja keerata see mõne kodus seisva lambi sisse? Selliselt kahjuks soovitud tulemust ei saavuta. Taimed vajavad just punase ja sinise spektriga valguslaineid, seega tavalised lambid, millega me enda eluruume valgustame, ei ole nende jaoks piisavad. Vajalik on ikka see õige, sobiva spektriga, taimelamp mis on ka õnneks saadaval Kaup24 veebipoes.

Parim taimelamp töötab, sina puhkad

Kindlasti võiks taimelamp olla taimeri funktsiooniga. Ilma selleta võib lambi kasutamine muutuda juhuslikuks: vahepeal on lamp pidevalt töös ja teinekord ununeb sisselülitamine pikaks ajaks. Taimerit peab vaid korra programmeerima ning edasi on sisse-väljalülitamine mureta. Taimelambi pidevalt töötamise negatiivne mõju ei avaldu seejuures vaid elektriarvel, aga ka taimedel, sest liiga palju head muutub halvaks.

Ööpäevane elurütm, kus valge ja pime aeg vahelduvad, on taimele kõige tervislikum keskkond. Pimedal ajal saab taim puhata ja hinge tõmmata, nii nagu meiegi seda teeme. Taimeriga taimelamp aitab sellise keskkonna garanteerida ka siis, kui sa ise puhkusele suundud või töö juures pikemalt läheb.

Taimevalgusti vastavalt vajadusele

Täpne valgusevajadus sõltub taime liigist. Mõned taimed lepivad väiksema valgusega, teised nõuavad pikemat valgusperioodi. Pikemat valgusperioodi, 14-18 tundi, on tarvis ka seemnest kasvatades. Samamoodi tahavad pigem pikemat valgusaega aedviljad ja ürdid. Levinumad toataimed, näiteks jõulukaktused ja kalanhoed, on õnnelikud juba vähemalt 10 tunniga.

Üldiselt võib siiski toetuda taime päritoluriigile. Kui see on soe ja valgusküllane, siis ideaalis võiks taimele pakkuda võimalikult sarnaseid kasvutingimusi.

Taimelamp ei aita üksnes ilutaimede turgutamiseks. Kuigi Maxima pakub ka head toiduvalikut, siis ise toidu kasvatamine on teine teema. Ja siin on jällegi taimelamp suureks abiks. Tomateid ja paprikaid võib ju külvata juba veebruaris, mil Eestis on tihtipeale just need kõige krõbedamad külmad ning valgust ikka vähevõitu.

Taimelamp tähendab, et taimed saavad hakata juba kasvuperioodiks valmistuma ning suvine saagikoristus saab olema kindlasti viljakam.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.